Hani bazen gelir ya bi kafa dinlemem lazım dersin. Özellikle de büyük şehirde yaşayan biriysen bu cümleyi cumaya yaklaştıkça sürekli kurmaya başlarız. Foça benim bu düşünce sonrası kendimi sürekli atmaya çalıştığım bir yer. Peki ne mi çekiyor insanı ? Bana kalırsa kordonu. Eski Foça’da Kavala Cafe ile çarşı arasında yürüdüğün alan.

Foça’yı, Alaçatı Çeşme gibi aman görmeyin aksine daha farklı bir yönde değeri var. Burası biraz daha yazlıkçıların olduğu haliyle bir emekli havasında, kafa dinlemek istersen gidilebilecek bir bölge. Ki bana kalırsa en güzeli de o zaten. Burası başka güzel.

Foça’ya Ulaşım

Toplu Ulaşım : İzban ile Foça’ya ulaşmak mümkün. İzban’a bindikten sonra Aliağa yönünde Hatundere istasyonunda iniyorsunuz ve buradan da dolmuşlarla Foça’ya 15 20 dakikada ulaşmak mümkün. Foça içerisinde de plajlar için dolmuşlar mevcut.

Kendi Aracınızla : Bence imkan varsa aracınızla gitmenizi öneririm. İzmir’den 70 km uzaklıkta Foça’da hem koyları gezebilir. Hem de Eski ve Yeni Foça arasında tur atarken, Kozbeyli Köyü’ne giderken son derece işinizi görür kendi aracınız.

 

Foça Plajları

Foça plajlarının bazılarında araçla veya karavanla giriş de yapabiliyorsun. Haftaiçi 15-20, haftasonu ise 25-30 TL bandında bir fiyat tarifesi var. Peki hangilerine gidebilirsin ?

  • Hanedan
  • Çanak Koyu
  • Vodoo Beach
  • Mambo Beach
  • Sazlıca Beach
  • İngiliz Burnu
  • Çakmaklı Sahili

Foça Gezilecek Yerler

Kozbeyli Köyü : Foça’ya bağlı aracınızla 5 10 dakikada ulaşabileceğiniz bir köy. Hatta köyden bile biraz küçük olabilir. Kozbeyli’de en çok tercih edilen yer ise Şakir’in Yeri olarak geçen kahvehane. Ayvalık’ta Şeytan’ın Kahvesi var ya hani. İçini aynı ona benzettim ben. Şakir’in Yeri’nde ne var deseniz ise öncelik dibek kahvesi.

Foça Sokakları : Foça’da yazlıkçılardan kalan yerler çok az. Ama bir o kadar da değerli. Özellikle Kordon’da sağlık ocağının olduğu bölgede her ara sokak fotoğraflık. Bazı Foçalılar bulundukları beldenin baya farkında. Bu yüzden onlar da pencelerini, kapılarını bir güzel süslemiş. Foça denilen orkestranın bir parçası olmuşlar adeta.

Tekne Turu : Foça’da yapılacak bir şey arıyorsanız her gün 11.00-17.00 arasında adalar turu yapılıyor. İsterseniz buralarda günü geçirebilirsiniz. Atatürk Adası gibi bir çok güzel koya da uğruyorlar. Değerlendirilebilir.

Foça’da Nerede Yenilir, İçilir ?

Kavala Cafe : Valla Foça’da sanıyorum her gittiğimde en az 2 3 saat oturduğum mekan burası. Gün batımı izlemek için, kitap okumak için, sohbet etmek için ya da öyle boş denize bakmak. Hangi sebep olursa olsun burası mutlaka keyif alacağınız bir mekan. Özellikle pastaları ve şarap seçenekleri gerçekten son derece memnun ediyor.

Dondurmacı Nazım Usta: 10 numara dondurması var. Ne diyim öyle organik, öyle çekirdekli, kokulu 🙂

Avlu Restoran : Özellikle mezeleri, karides mantısı son derece lezzetli.

Kuzina Foça : Zeytinyağlı menüsü son derece güzel. Mekan da çok güzel. İlgi alakası son derece iyi olan kadınlar işletiyor. Önerilir efendim.

Fokai Balık : Izgaralanıp sonra terap ve sarımsakla çevrilen kalamarları gerçekten efsane. Fokai Balık, Foça’nın en güzel ve öncelikli tercih edilen mekanlardan birisi. Aklınızda olsun.

Sen Dibek Kahve : Dibek kahvesi içerken kendini esnaf gibi hissedebileceğin, Foça ruhunu yansıtan bir mekan.

Foça’da Nerede Konaklamalı ?

Karaçam : Bu otelin işletmecileri gerçekten çok candan insanlar. Ayrıca önerim size ön cepheye bakan balkonlu oda. Migros’tan alışverişi yap, balkona kurul kordonu izle sohbetini et.Mis gibi mekan. Kesinlikle önerilir. Fiyatı da gayet uygundur. Arayarak bilgi alın derim.

Lithos Otel : Yine güzel işletmecileri olan bir mekan. Foça’da konaklama konusunda tercih edilebilecek bir yer. Her yere yürüme mesafesinde öncelikli tercih edilebilecek mekanlardan birisi.

Lola 38 Hotel : Dışarıdan kendini belli eden bir otel. Son derece şık ve bir o kadar da konaklaması keyifli bir otel. Bütçe olarak bir sorununuz yoksa mutlaka değerlendirin derim.

Bülbül Yuvası Boutique Hotel : Bana sürekli kendini hatırlatan bir otel. 3 yıl önce misafirleri olmuştum hala mail atıyorlar, kendilerini atıyorlar. İyi de yapıyorlar. Böyle bir hotelin devamlılığını bilmek ve bir gün tekrar konaklamak için tercih edebilme ihtimalimi seviyorum 🙂

Yorumlar