Atina’ya gitmeden önce araştırdığımda asker fotoğraflarına denk gelmiştim. Ne kadar ilginç kıyafetleri var yahu demiştim kendi kendime. Hakikaten de öyle ama. Bakınca tüfeği olmasa asker demezsin. Tüfek uyandırıyor seni.

Yunanistan’da bu üniformalı askerlerin bulunduğu birimin adı Evzon. Efsun olarak da biliniyor. Genelde tören kıtalarında görevliler. Zaten aksi düşünülemezdi. Düşman olsan gülersin heralde bu ne yahu dersin. Tamamen sembolik bir durum anlayacağın. Asker ile sivil arasında yumuşak geçiş olarak tanımladım ben şahsen.

Atina’da her pazar günü saat 11.00’de biraz turistik biraz da askeri adetlere uygun bir tören yapılıyor. Syntagma Meydanı Hükümet Binasında gerçekleşene bu törende askeri bando ve evzonlar arka arkaya geliyor. Sonrasında yaklaşık yarım saat süren bir nöbet değişimi töreni yapılıyor. İzlemek isterseniz 10.30 itibariyle meydana gitmenizi öneririm. Cadde iki taraflı trafiğe kapanıyor ve bir seramoni gerçekleşiyor. Bence görülmeye değer. Farklı bir tecrübe olacaktır eminim yeni izleyenler için.

Peki bu kıyafetin detayları nedir ?

  • Siyah püsküllü garnizon takkesi
  • Yün etek
  • Pamuk fanila
  • Siyah püsküllü diz bağı (çorap bağı, jartiyer)
  • Siyah ponponlu kırmızı deri ayakkbı
  • Deri kuşak ve süngülü M1 Garand yarı otomatik tüfek.

Ayrıca eteklerinde 400 pile var. Neden 400 diye sorarsan ? Osmanlı İmparatorluğunun, Yunanistan üzerindeki 400 yıllık hakimiyetini unutmamak içinmiş.

Bu kıyafetler bizim için biraz farklı gözükse de, Yunanistan için tarihsel bir figür ve inanılmaz önemli bir onur.

Dikkatimi çeken bir diğer şey ise, askerlin çoğunun bıyıklı olması. Bizim efeleri andırdı bana azıcık..

Atina’da bir pazar günü bulunursanız, 11.00’de izleyin derim.

image1 (59)image2 (37)image3 (28)image4 (24)

Yorumlar