Stavanger Gezi Rehberi

Nüfus : 117.157

Dil : Norveçce

Para Birimi : Norveç Kronu (NOK)

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

Norveçce Başlıca Kelimeler

Vi snakkes – görüsmek üzere
Evet – Ja
Hayır – Nei
Merhaba – Hei
İyi- God
Günaydın – God Morgen
İyi Akşamlar – God Kveld / Aften
İyi Geceler – God Natt
Güle Güle – Ha Det Bra
Teşekkürler – Tusen Takk
Nasılsın? – Hvordan Har Du Det?
İyiyim – Bra
Tren – Tog
Otobüs – Buss
Araba – Bil
İyi Gidiyor – Det Går Fint
Adın Ne? – Hva Heter Du?
Norveççesi Ne? – Hva Heter Det På Norsk?

 

Oslo Konsolosluk Bilgileri

Halvdan Svartes Gate 5,
N-0244 Oslo Norway

Tel : +47 2212 8761-62-63

 

Stavanger, Norveç’in 4. büyük şehridir. Nüfusu 117.157’dir (1 Mart 2007 itibariyle). Norveçin petrol merkezi olarak bilinir. Sahip olduğu liman bölgedeki en önemli limanlardandır. Limanın yakınında tarihi bir konserveleme müzesi bulunmaktadır. Bu müze, eskiden dünyanın her köşesine sardalya konservesi üreten bir fabrika olmasından dolayı önem taşır. Ayrıca Stavanger’de NATO’ya ait bir Müşterek Harp Merkezi bulunmaktadır. Stavanger, Liverpool’la beraber 2008 Avrupa Kültür Başkenti’dir

Türkiye’den direkt Stavanger uçuşu bulunmamaktadır.

Bergen şehrine aracınızla geldiyseniz düşünülebilecek bir yer Stavanger şehri.

Bergen’den araçla Stavavenger’e ulaşmak için,

Bergen’den Stavanger tabelalarını takip edin. Bergen- Stavanger arası 150 km ama feribot ulaşımı vs derken, 4 saate yakın sürüyor yolculuk. Stavanger yolu sizi öncelikle Halhjem İskelesine atıyor. Buradan bineceğiniz feribotla 40 dakika civarı yolculuk yapıyor ve Sandvikvag İskelesine ulaşıyorsunuz. Burada yeşillikler içinde bir yolda yaklaşık 1 saat kadar karayolu yolculuğu yapıyorsunuz. Sonrasında Stavanger’e 20 25 km kala ikinci feribota biniyorsunuz. Bu hattın adı, Arsvagen – Mortavika. Bu feribottan inince, Stavanger’e geldim sayabilirsiniz kendinizi.

Ücretler :

Arsvagen- Mortavika feribotu : Araç + şoför 171 Nok. Ek her kişi 43 Nok.

Halhjem – Sandvikvag feribotu : Araç + Şoför 223 Nok. Ek her kişi 64 Nok.

Old Stavanger

İlk gördüğümde, nedendir bilinmez Ege Evleri arasında gibi hissettim kendimi. Sanki bir İzmir veya Yunan kıyısındaydım o an. Sokaklarında fotoğraf çekmeye doyamayacağınız, gayet güzel restore edilmiş sivri uçlu çatıları olan ve beyaza boyanmış ahşap evler göreceksiniz. 18. Yüzyıldan kalan 173 ahşap binadan oluşan bir bölge Old Stavanger. Stavanger Belediyesi, eski Stavanger’i korumak için yaptığı çalışmalarla bir çok ödül almış. Gerçekten çok önemli onlar için bu bölge. Çünkü, Stavanger’in tarihini yansıttıklarını düşünüyorlar.

image1 (2)image2 (1)

Torget

Stavanger’in marinası, meydanı, kalbi. Her şeyi bulabileceğiniz ve turizmin burada döndüğü bir alan. U şeklinde büyük cruze gemilerinin ve özel teknelerin yanaştığı bir meydan. Turist gemileri yolcuları buraya indirdikten sonra, şehri gezmeye buradan başlıyorlar. Genel olarak sakin bir alan. Fakat, bazen meydanda yer alan ufak panayırlara denk gelebilirsiniz.

Stavanger2

Yorumlar