Preikestolen (Pulpit Rock)

Norveç’in çok büyük kısmı dağlık alanlardan oluşuyor. Bu sebeple turizm anlayışı da aynı paralelde şekilleniyor. Stavanger’in en kıymetlilerindendir bu uçurum.

Öncelikle, böyle bir uçurumun kenarından geçmek baya heyecanlandırıyor orası kesin. 5 arkadaş çıktığımız yolda önce Oslo evamında, Flam, Ulvit, Bergen ve Stavanger’e uğradık. Preikestolen adında bir uçurumu çok fazla duymuştuk. Görmeden olmazdı kesinlikle. Ve öyle de oldu..

Stavanger’in Jorpeland beldesinde bulunan 604mt yükseklikte bir uçurum burası. Aracınızı parkettikten sonra tırmanacağınız süre 3,8 km. Bu mesafe kişinin performansına dayalı olarak değişkenlik gösteriyor. Ama 1 ile 3 saat arasında tırmanabilirsiniz. Yine aynı sürede de iniyorsunuz tabi.

Nelere Dikkat Etmeli ?

 • Giyeceğiniz ayakkabı tırmanmaya uygun olmalı. Kayma riski olan bir ayakkabı giymek çok tehlikeli !
 • Yanınıza havlu alın. Çünkü baya terleyeceksiniz.
 • Yanınızda mont veya polar olmalı. Hava kaç derece olursa olsun yukarısı aynı değil. Rüzgarı bol !
 • Suyunuzu unutmayın. Çok fazla efor sarfedeceğiniz için önemli.
 • Yanınıza yemek alabilir, yukarıda tüketebilirsiniz. Bunu yapan çok kişi var. Piknik kafasına giriyor insanlar.
 • Buraya gelmek biraz zahmetli. Tırmanışta verdiğiniz enerjiyi de düşününce, o günü sadece bu tırmanışa ayırın derim.
 • Yolda kaynak sularına denk geleceksiniz. İçin, gayet doğal bir su.
 • Eğer, tırmanıştan önce ki, 3 günde yağmur yağdıysa, balçık olan kısımlara denk gelebilirsiniz dikkat !
 • Kişinin performansına göre 1 ile 3 saat arası sürüyor tırmanış.
 • Yolda üzerine bastığınız kayaların neredeyse hepsi sağlam. Ama tek tük oynayanları da var dikkat edin. Yolda iniş ve çıkışta düşüp yaralananları gördüm.

Nasıl Gidilir ?

Öncelikle Stavanger şehrine gelmeniz gerekiyor. Stavanger’e yaklaşık 40 km mesafede Jorpeland isimli bir bölgede yer alıyor. Buraya genellikle şu iki seçenekle geliniyor. Biri Bergen, diğeri ise Oslo üzerinden. Toplu taşıma kısmını net bilmiyorum.Ben araç kiralayarak geldim.

Bergen’den araçla Prekistolen’a ulaşmak için,

Bergen’den Stavanger tabelalarını takip edin. Bergen- Stavanger arası 150 km ama feribot ulaşımı vs derken, 4 saate yakın sürüyor yolculuk. Stavanger yolu sizi öncelikle Halhjem İskelesine atıyor. Buradan bineceğiniz feribotla 40 dakika civarı yolculuk yapıyor ve Sandvikvag İskelesine ulaşıyorsunuz. Burada yeşillikler içinde bir yolda yaklaşık 1 saat kadar karayolu yolculuğu yapıyorsunuz. Sonrasında Stavanger’e 20 25 km kala ikinci feribota biniyorsunuz. Bu hattın adı, Arsvagen – Mortavika. Bu feribottan inince, Stavanger’e geldim sayabilirsiniz kendinizi. Prekistolen’e devam etmek için Lauvik bölgesine gitmek gerekiyor. Bunun için Stavanger’den yaklaşık 30 km yol yapıyorsunuz. Lauvik’te,bir feribotunuz daha var. Bu hattın adı Lauvik-Oanes. karşı kıyıda indikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir karayolu yolculuğu sonrası Prekistolen’e geliyorsunuz. Lauvik’e geldikten sonra tabelalar yönlendiriyor sizi zaten.

Ücretler :

Arsvagen- Mortavika feribotu : Araç + şoför 171 Nok. Ek her kişi 43 Nok.

Halhjem – Sandvikvag feribotu : Araç + Şoför 223 Nok. Ek her kişi 64 Nok.

Lauvrik – Oanes feribotu : Araç + Şoför 30 Nok. Ek her kişi 18,25 Nok.

Stavanger’den otobüsle Prekistolen’a ulaşmak için,

 • Stavanger Merkez İstasyonu üzerinden regionstavanger araçları kalkıyor. Buradan kişi başı 150 Nok ödeyerek bilet alabilirsiniz. Bu fiyata feribot ücreti dahil.
 • Stavanger’den kalkan feribotla 40 dakikalık bir yolculukla Tau’ya geliyorsunuz. Sonrasında, iskeleden 20 dakika sürecek otobüs yolculuğu sonrası Prekistolen’a ulaşabilirsiniz.

Oslo’dan Prekistolen’e ulaşmak için,

Oslo’dan 7 buçuk saat uzaklıktaki Stavanger’e gelmeniz gerekiyor.

 

Dünyanın her yerinden insanların geldiği ve aynı manzaraya baktığı bir nokta burası. Norveç planın varsa, burayı da listene almayı unutmamalısın !

image1 (6)

image1 (8)image4 (3)image5 (1)

Yorumlar