Bu kadar düzenli bir şehir görünce etkilenmemek elde değil. İskandinavya’nın en önemli merkezlerinden biri Stockholm. Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardan birisi. Eğitim ve kültür seviyesi yüksek olan bir şehrin insan yaşantısına olan katkılarını bu şehirde rahatlıkla görebilirsiniz.

Stockholm Gezi Rehberi

Nüfus : 790.000

Dil : İsveçce

Para Birimi : Kron

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

 

İsveçce başlıca kelimeler

Hej – merhaba
Ja – Evet
Nej – hayır
Tack – Teşekkürler
Jag -Ben
Hur mår ni? – Nasılsınız?
Du – Sen
Den – O

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +46 8 667 29 60

Adres : Dag Hammarskjölds Vag 20 115 27, Stockholm  Sweden

İsveç’in başkenti ve en büyük şehri.  2008 verilerinde göre Stockholm metropol alanı, tüm İsveç nüfusunun %21’inin yaşadığı ve tüm İsveç’in sanayisinin %35’inin bulunduğu bir merkezdir. Stockholm 810,120’lik kent nüfusu, 1,3 milyonluk çevre nüfusu ve toplamda 2 milyonluk nüfusuyla İsveç’in en büyük kentidir.

Stockholm, 13. yüzyıldan beri bir İskandinavya kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezidir.

Kent, anakara dışında on dört adaya ve Mälaren Gölü’nün denizle birleştiği kanala sahiptir. Takım adaları tarihî olarak ayrıca önemlidir. Kentin adalara ve kanallara yayılmış olması, ona Kuzeyin Venediği sıfatını kazandırmıştır.

Stockholm; yapıları, parkları, tarihî merkezleri, yeşil alanları ve eğitim merkezleriyle oldukça ileri bir Avrupa şehridir. Euromonitor’e göre şehir, yıllık 1 milyonun üzerindeki turist sayısıyla İskandinavya’da en çok ziyaretçi alan şehirdir.

Stockholm, nemli kıta iklimine sahiptir. Kentin çok kuzeyde yer alması gündüzlerin yazın 18, kışın 6 saat yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak konumuna rağmen kent, yıl boyunca ılık ve yumuşak bir iklime sahiptir. Bu ılımlı iklimin sebebi Gulf Stream adlı sıcak su akıntılarıdır. Kent yılda ortalama 1,981 saat güneş görmektedir.

Kent yazları bir kuzey ülkesine göre sıcaktır. Bu mevsimde şehir en fazla 20 – 23 °C, en az 15 °C değerlerine ulaşır. Ancak kimi sıcak rüzgârlar kenti 25 °C+ üzerine çıkarabilmektedir. Kışları ise kent soğuktur. Bu mevsimde sıcaklıklar en fazla -3 ilâ 1 °C, en düşük −10 °C değerlerindedir. Bahar mevsimleri ise genelde serin ile ılık arasındadır. Yıllık yağış 539 mm kadardır. Yıl boyunca kentte ortalama 164 yağışlı gün bulunmaktadır. Yağışlar baharda ve yazın yağmur olarak düşerken, kışın genelde kar şeklindedir.

 

Arlanda Havalimanı- Şehir Merkezi Ulaşımı

Ve Stockholm’e hoş geldin. Türkiye’denHavalimanından Stockholm merkez için 4 alternatifin var. Arlanda Expres, Flygbussarna, Swedavia ve taksi. Taksi 435 Kr. Arlanda Expres 540 Kr. Flygbussarna ve Swedavia ise 190 Kr. Civarında. Arlanda Express ile 20 dakika ulaşabiliyorsunuz. Ama benim tavsiyem Flygbussarna. 45 dakikada ulaşıyorsunuz. 15 dakika da bir otobüs kalkıyor. Stockholm’de öyle çok trafik sorunu olmadığı için otobüs korkutmasın. Gitmeden önce netten alırsanız da daha uygun fiyata bilet bulabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Özellikle şehir merkezinde kalıyorsanız birçok seçenekten birisi ile neredeyse istediğiniz yere gidebilirsiniz. Aslında birçok müze ve gezilecek yer şehir merkezinde birbirlerinden yürüme mesafesi uzaklıkta.

Metro: Tunnelbana (T-Bana veya sadece T işareti ile de gösteriliyor) sisteminde tam 100 istasyon bulunmakta. Böylesine küçük bir şehir için oldukça fazla. Bu yüzden her yere metro veya yürüme alternatifi ile ilerleyebilirsiniz algısı oluşuyor. Sabah saat 5 ile gece 1 arasında çalışan metroda üç renk kodu var; yeşil, mavi ve kırmızı. Örnek verirsem 75 dakikalık bir seyahat için yaklaşık 39 SEK ödeme yapıyorsunuz.

Otobüs: Kırmızı ve mavi olmak üzere iki farklı otobüs var. Özellikle 47. hatta binerseniz şehir merkezindeki birçok önemli yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz (Skansen, Vasa Museum, Gröna Lund Tivoli). Mavi hat 7-8 dakikada bir, kırmızı hat ise 10-15 dakikada bir hareket ediyor.

Feribot : Djurgarden ile Gamla Stan arasına 20 SEK ödeyerek feribot ile ulaşabilirsiniz.

Stockholm Card

2016 Fiyatları şu şekilde

 • 24 saatlik 595 SEK
 • 48 saatlik 795 SEK
 • 72 saatlik 995 SEK

Avantajları ise,

 • Toplu taşıma ücretsiz.
 • 1 kere faydalanabileceğiniz bot turu.
 • müzelere ek ücret ödemeden giriş imkanı.
 • 100 civarı lokasyonda %50’ye varan indirim fırsatları.

City Hall

Stockholm’ün simgelerinden ve etkileyici bir  belediye binası olduğu kesin. 106 mt olan kuleye dar bir merdivenden çıkıyorsunuz. Manzaraya çıkış  ve iniş 10’ar dakika sürüyor. Kulenin tepesinden manzara için ise 15 dakika vakit veriliyor. Fotoğraf çekmek için ideal noktalardan birisi.

Stockholm_city_hall_050701

Djurgarden

Bir çok müzeyi içinde barındıran ada. Yemyeşil bir girişi  var. Gezdikçe keyif alacağın kesin. Benim favorilerim Skansen ve Nordiska Müzeleri. Stockholm’e geldiysen uğraman gereken 2. nokta burası.

djurgardenimage4

Fotografiska

 Fotoğraf ile ilgilenenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze. Spordan siyasete sanata bir çok kişinin portreleri ve fotoğrafları bulunuyor. İlginç bir deneyim olabilir. Giriş ücreti 120 Kr. Stockholm Card ile ek ücret vermeden girebilirsiniz.

fotografiska_2

Gamla Stan

Benim hayran kaldığım ada. Her sokağında fotoğraf çektirmek isteyebilirsin. Vaktin varsa buraya 1 gün ayır. Her sokağında ayrı detay görebilirsin. Daracık ve bisikletlerle dolu bu ada’da Nobel ve posta müzeleri gibi önemli noktalar da var. Arnavut kaldırımlarla dolu bu ada’da çok fazla hediyelik eşya dükkanı da mevcut. İskelesinden Gamla Stan-Djurgarden vapurunu da kullanabilirsin.

image34

Nobel Müzesi

Aziz Sancar ve Orhan Pamuk başarılarından sonra daha çok ilgi duyduğumuz kesin Nobel’e. Gamla Stan’da Old Square’de bulunan bu müze İsveç’in simgelerinden ve değerlerinden birisi. Giriş ücreti 100 Kr. Stockholm Card ile ek ücret vermeden girebilirsiniz.

Nobel-Museum-155882

Skansen

Djurgarden’de bulunan müzelerden birisi. Ve bence en çok vakit geçirileceklerden. Çok geniş bir alana kurulu müzede hayvanlardan eski İskandianav yaşamına ait evleri görebilirsin. Girişi 100 Kr. Stockholm Card ile ek ücret ödemeden girebilirsin.

Vasa Müzesi

 Bu müze İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi. 1628 yılından kalma kraliyet savaş gemisi Vasa bu müzede sergileniyor. Ayrıca küçüklü büyüklü gemi maketleri de bu müzede yer alıyor. Vaktiniz varsa değerlendirilebilir. Giriş ücreti 130 Kr. Stockholm Card ile ek ücret vermeden girebilirsiniz.

maxresdefault (1)vasa-ship-stockholm-0279

Rosendals Garden

Stockholm’e yazın geldiysen Rosendals Garden’ı ziyaret etmeden dönmemelisin. Dünyanın ciğeri derler Stockholm için. Rosendals Garden’da Djurgarden için önemli bir nokta. Yeşili ve çiçeği seven gezginlere duyurulur.

Johan & Nyström

 Hornstull Bölgesinde bulunan bu kahveciye dikkat ! Bence gayet iyi yapıyorlar işlerini. Cama sırtını vererek minderler üzerinde oturabilirsin. Kendi fırınlarından çıkan çörek ve kek gibi ürünler de mevcut. Metro ile Mariatorget durağında inerek rahatlıkla ulaşabilirsin. Kahve hoşuna giderse paket olarak da satın alabilirsin.

konceptbutiken_johanochnystrom

Cykelcafe le Mond

Stockholm’ün en iyi 5 kahve dükkanı arasında diyorlar burası için. Bir uğramalı.

hhh-006edited

Drop Coffee

Buranın kahvelerinde enteresan bir lezzet var. Salata olsa sosu farklı herhalde dicem ama o da değil. Gayet başarılı.

DSC_0454

ll Coffee

Stockholm’da işe veya okula gidenlerin uğrak noktalarından birisi. Latte’si başarılı.

travel_02_temp-1383055170-526fbf42-620x348

Cafe Pascal

Hafiften karnınız acıktıysa buraya bir uğrayın. Küçük atıştırmalıklarla kahveleri gayet başarılı.

IMG_4146

Chokladkoppen

Stockholm’de favori mekanlarımdan birisi. İçinde çikolata olan tüm ürünleri gayet güzel. Hatta kış mevsiminde gittiyseniz sıcak çikolatası gerçekten efsane.  Ayrıca tavuklu sandwichleri var çok çok başarılı tavsiye ederim. Seyahat sırasında çok vakit kaybetmemek lazım diyenler için Take Away var. Gamla Stan’da meydanda Nobel Müzesine önünde durduğunuzda solda hemen..

image1

 • Stockholm Bira ve Viski Festivali
 • Stockholm Uluslararası Film Festivali
 • Nobel Ödül Töreni
 • Stockholm Pride
 • Stockholm Maratonu
Yorumlar