Shakespeare’nin ünlü eseri Romeo ve Juliet’in şehri.. Aşıkların karakterlerine uygun bir şehir gerçekten. İtalya’da en beğendiğim lokasyonlardan birisi. Sessiz sokakları ile kendini Verona’lı gibi hissedebilirsin. Bence kesinlikle programınıza eklenmesi gereken bir destinasyon.

Verona

Nüfus : 252.226

Dil : İtalyanca

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

 

İtalyanca Başlıca Kelimeler

-Come ti chiami? – adın nedir?
-Mi chiamo …-adım ….
-Di Dove Sei?- nerelisin?
-Sono Di..istanbul- istanbulluyum
-Buongiorno-İyi günler
-Ciao-Ciao bella
-Buonasera-İyi akşamlar
-Arrivederci-Görüşmek üzere
-Buananotte-İyi geceyarıları
-Grazie-Teşekkürler

 

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +0039 06 445 94 200/ 0039 06 445 941

Adres : Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya

Türkiye’den Ulaşım

Türkiye’den Floransa’ya direkt uçuş henüz bulunmuyor. Milano,Venedik veya Bologna üzerinden gidilebilir.

Verona Şehir Merkezi Ulaşımı

Tren : Milano veya Venedikten Verona’ya 1,5 ile 2 saat sürecek yolculukla ulaşabilirsiniz. Bologna’dan ise, 50 dakika ile 1,5 saat sürecek bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Sefer sürelerinde ki değişiklik hızlı tren veya banliyö nedeniyle değişiklik gösteriyor. Şehrin 15 km dışında Verona havalimanı var. Fakat sadece iç uçuşlarda kullanılıyor. Şehirde 2 adet gar bulunmaktadır. Merkeze yakın olan turistlerin kullandığı gar ise Porta Nuova.

 

Şehir İçi Ulaşım

Bisiklet kiralamak mantıklı günlük 8 Euro.

Onun dışında yürümenizi tavsiye ederim. Şehir küçük olduğu için 1 gün içinde rahatlıkla bir çok önemli noktasını bitirmiş olacaksınız. Unutmayın ki, İtalya’nın en güzel yeri sokakları.

Verona Arenası : Dünyanın en büyük 3. Amfitiyatrosu. MS 30. Yılında inşaa edilmiş. 30.000 kişi kapasiteli. Duyduğum en ilginç şey, 2011 yılına kadar sesin duyulması için herhangi bir elektronik düzenek kullanılmamış. Kendi akustiği yeterli oluyormuş. Günümüzde hala oyun ve gösterilere ev sahipliği yapıyor.

Arena-di-Verona-1

Juilet’in Evi : Verona’nın simge yapılarından birisi kesinlikle. Shakespeare’nin ölümsüz eseri Juliet’in evi. Juliet’in balkonu ziyaretçi akınına uğruyor her sene. Buraya gelip asma kilit takanların sayısı da az değil. İnanışa göre takılan her asma kilit ve dilenen dilek insanların karşısına gerçek aşkı çıkarırmış. Juilet’in evinin bulunduğu avluya giriş ücretsiz. Fakat balkonu görmek isterim derseniz ücreti : 7 Euro.

user21_pic2093_1363536366

Erbe Meydanı ( Piazza Del Erbe) : Verona’nın bence en güzel meydanı. Burada yürümek gayet keyifli. Alışveriş noktalarının da başlangıcı bu meydandan başlıyor. Meydan kültürü Avrupa’da çok yaygın ve önemli. Bu noktada ki restaurantlardan veya cafelerden birinde oturmanızı ve sadece meydanı izlemenizi tavsiye ederim.

piazza-delle-erbe

Castelvecchio : Eski Kale olarak biliniyor. Adige Nehri üzerine kırmızı tuğlalarla inşa edilmiş. Verona’nın simge yapılarından birisidir. Surlarda dolaşmak serbesttir.

Verona_Castelvecchio

Garda Gölü : Verona merkezine 30 km uzaklıkta ve İtalya’nın en büyük gölüdür. Verona’dan Garda Gölüne Porta Nuova Tren İstasyonu önünden kalkan LN026 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Garda gölü son durak olan Sirmione Kasabasında yer alır.

Yorumlar