Küçük büyük 118 ada, 170 kanal, 400 köprü.. Daha ne denir ki. Maskeleri ve gondolları ile meşhur dünya şehri Venedik. Her sene turistlerin ilgisini gitgide arttırdığı bi zamanların ekonomi ve ticaret merkezi. Şiir gibisin Venedik.

Venedik

Nüfus : 260.060

Dil : İtalyanca

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

İtalyanca Başlıca Kelimeler

-Come ti chiami? – adın nedir?
-Mi chiamo …-adım ….
-Di Dove Sei?- nerelisin?
-Sono Di..istanbul- istanbulluyum
-Buongiorno-İyi günler
-Ciao-Ciao bella
-Buonasera-İyi akşamlar
-Arrivederci-Görüşmek üzere
-Buananotte-İyi geceyarıları
-Grazie-Teşekkürler

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +0039 06 445 94 200/ 0039 06 445 941

Adres : Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya

Türkiye’den Ulaşım

Türkiye’den Venedik’e Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları ile 2 saatlik yolculuk sonrası ulaşmak mümkün.

Marco Polo Havalimanı- Venedik Şehir Merkezi Ulaşımı

Otobüs: En ekonomik yol Atvo Otobüsleri. Marco Polo ve Piazzale Roma arasında hizmet veriyor. Tek yön bileti 6 Euro. Gidiş-Dönüşte ise 1 Euro indirim yapıyorlar. 11 Euro. Atvo’nun havalimanında kendi durakları var. Havalimanı çıkışında rahatlıkla bulursunuz. Sizi şehir merkezine 10 dk yürüme mesafesinde ki Roma Meydanı’nda indiriyorlar. Bu seyahat 20 dakika civarı sürüyor.

Taxi: Water Taxi olarak adı geçen max 4, max 6 max 10 kişi gibi seçenekli deniz taksileri de hizmet veriyor. Kişi başı ortalama 20 Euro gibi bir fiyata da San Marco Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Venedik adaların birbirlerine köprülerle bağlı olduğu bir yer. Yürüyerek gezilebilecek etkileyici bir şehir. Vaporetto’lar ile San Marco- Rialto Köprüsü arası transfer sağlayabilirsiniz. Onun dışında gondol turu yapabilirsiniz bu da kişi başı 20 Euro civarıdır.

Büyük Kanal : Büyük Kanal Venedik’te su trafiğinin aktığı ana hattır. Kanal “S” şeklindedir, 3800 metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 metre derinliğindedir. Saint Mark Basin – Santa Lucia tren istasyonu arasındaki bu su hattının genişliği ise ortalama 90 metredir.

Venedik’te ulaşım sağlarken mutlaka geçeceğiniz Büyük Kanal’ın etrafında 13. – 18. yüzyıllar arasında inşa edilen 170 kadar yapı bulunmaktadır. Genellikle zengin ailelere ait olan bu yapılar muhteşem Venedik manzarasına sahiptir. Kanal su hattı üstünde gondol, deniz otobüsü, özel bot, su taksisi gibi ulaşım araçları ile seyahat edilmektedir.

italy-venice-grand-canal-boats-and-santa-maria-della-salute

San Marco Meydanı :  Venedik’in simgelerinden birisi ve en önemlie meydanı. Dünyanın’da en güzel meydanlarından birisi olduğunu düşünüyorum. Venedik’in en alçak noktalarından biri olan San Marco Meydanı, Ekim – Mart aylarında acqua alta adı verilen suyun yükselmesi durumu nedeniyle ziyaret edilemeyebilir. Tarihe tanıklık eden bu alan günümüzde festivaller, konserler ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin dini ve politik merkezi olarak da kabul gören bu meydanda turistlere hitap eden dükkanlar, kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Şehrin en lüks otelleri ve moda markaları da burada bulunabilir.

colonna-marco-todaro

Rialto Köprüsü : Rialto Köprüsü, köprüler ve kanallar şehri Venedik’in en ünlü köprüsüdür. Şehrin sembollerinden olan bu köprü 16. yüzyılda yapılmıştır. Bir yarışma sonucunda eski köprünün yerine inşa edilen Rialto Köprüsü sonrasında her zaman için Venedik gezilecek yerler listesinin başında yer almıştır. Öncesinde birçok kez tahta köprü inşa edilmiş fakat dayanıklı olmadığı için bu yapılar korunamamıştır. Örneğin; 1444 yılında Markizi’nin düğün kalabalığı nedeniyle o dönemdeki köprü çökmüştür. Büyük Kanal’daki en ünlü köprü olan Rialto, Antonio da Ponte mimarlığında yapılmıştır. Şehirde en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan nokta olan bu yapı, çok uzun bir süre üzerinde yaya yolu ile ulaşım sağlanan tek nokta olmuştur.

rialto-bridge

Aziz Mark’ın Çan Kulesi : Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco/ St. Mark’s Campanile) Venedik’te yer alan en yüksek yapılardan biridir. 99 metre yüksekliğindeki bu çan kulesinden San Marco Meydanı ve şehir manzarası izlenebilir. 1902 yılında tamamen çöken Aziz Mark’ın Çan Kulesi orijinaline uygun şekilde tekrar yapılmıştır. 1912 yılında tamamlanan kule üzerinden tüm şehir görünür, fakat tek bir kanal görünmez. Bu da yapıya ait ilginç bir detaydır. Venedik’teki diğer birçok yapı gibi kule de yan yatmaya başlamıştır. Yapıldığı dönemde deniz ve atış kulesi olarak kullanılsa da sonrasında sadece turistik amaçla kullanılmaya başlanmıştır. Kuleye çıkarak eşsiz Venedik manzarasını seyredebilirsiniz.

Dükler Sarayı : Gotik tarzda inşa edilen bu yapı Venedik gezilecek yerler listesinde başı çeker ve her zaman yoğun ziyaretçi trafiğinin yaşandığı bir yerdir. Dükler Sarayı, 9. yüzyılda şato olarak inşa edilmiştir ve hükümet Venedik Cumhuriyeti’ni buradan yönetmiştir. Çıkan yangınlar nedeniyle birkaç kez baştan yenilenen saray, 1923 yılında müzeye dönüştürülmüştür. En temel halini ise 14. ve 15. yüzyıllarda almıştır. Sonrasında yapılan restorasyon çalışmaları bu çizgilere göre yapılmıştır.

Burano Adası : Burano Adası, Venedik’te yer alan ünlü bir adadır. Küçük, parlak evleri ile dikkat çeken bu adanın bu kadar renkli olmasının nedeni olarak eski zamanlarda denizcilerin evlerini ayırt edebilmeleri gösterilmektedir. Günümüzde renkler bu amaçla kullanılmasa da aynı atmosferi yansıtmak için evler hala rengarenk boyanmaktadır. Scuola del Merletto dantel işlemeciliği okulunun karşısında San Martino Kilisesi yer almaktadır. Eğik çan kulesiyle dikkat çeken bu kiliseyi ziyaret edebilir ya da yanında oturup dinlenebilirsiniz.

burano-6[6]

Murano Adası : Murano Adası Venedik’in cam işçiliği ve renkli evleri ile ünlü adasıdır. Venedik gibi köprülerle, kanallarla birbirine bağlı olan bu ada Venedik gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalıdır. Cam endüstrisinin buraya taşınmasının nedeni cam atölyelerinden çıkan duman ve yangın tehlikesinin şehir merkezinden uzak tutulmak istenmesiydi. Böylece 1291 yılında Venedik’in cam atölyeleri Murano Adası’na taşındı. Sonrasında gün be gün gelişen bu sektör ile Murano Adası daha da tanınır hale gelmiştir.

II Paradiso Perduto

Venedik’in en iyi deniz mahsülü restoranlarından birisi bence kesinlikle. Benim çok memnun kaldığım ve fiyat olarak da üzmeyen bir yer. Presko ve Siprits adında iki şarabı var. Öneririm.

paradiso-perduto-venice-(by-enrica-pressanto)

Bacareto da Lele

Oturma alanı çok kısıtlı. Ama hemen yan tarafta yer alan merdivenlere çökerek kanal manzarasını izleyebilirsiniz. Fiyatlar çok uygun ve sandviçler gayet başarılı.

bacareto-da-lele-600x390-600x390

Osteria all’Arco

Tarihini bilmiyorum fakat eski otantik bir havası var işletmenin. Tapasları çok iyi. Hızlıca sipariş vererek geçebilirsiniz. Cicchetti deneyiniz.

Venice-March-13-all-arco-ext

Dal Moro’s-Fresh Pasta

Yediğim en iyi makarna İtalya’da. Makarnalar anında pişiriliyor ve servis ediliyor. Hem fiyatlar hem personelin ilgi alakası mutlu ediyor. Türk olduğumu söylediğimde şarap hediye ettiler. Bi yoklayın derim.

 

Torrefazione Cannaregiosrl

Mekanın ambiyansı çok başarılı. Kahveler de gayet güzel. Espresso ve Latte denedik başarılıydı. Girişinde kokusuyla seni bağlayan bir mekan.

antica-torrefazione-cannaregio

Bar Ai Artisti

Atıştırmalık ve yanında bir kahve diyenleri buraya alalım. Ben çok memnun kaldım. Çalışanlar gayet iyi Ayrıca balkondan kanalı izleyebilirsiniz. Gayet iyi yapıyorlar işlerini.

caffe-bar-ai-artisti

Magna Besi Tasi

Venedik’in en konsept cafesi burası bence. Keyifli bir ortamı var. Mola vermek için güzel bir nokta.

Fujiyama Tea Room

Venedik’te arka bahçesi olan nadir işletmelerden birisi. Tatlıları çok başarılı. Kahve başarılı fakat çayları da güzel. Bitki çaylarıyla tatlı denemenizi öneririm.

media%2Fannonce%2Ffujiyama%2Ffujiyama-4280

Gran Caffe Quadri

San Marco Meydanı’na hakimsin buraya oturduğunda. Fakat biraz tuzlu oluyor. Ortalama içecek fiyat ı 12Euro, yemek ise 15 Euro civarında.

quadri

Pasticceria Tonolo

Cappucino yanında tatlı alalım lütfen ! Tiramisu için ideal. Şehrin yerlisinden öğrendim burayı. Gayet başarılı tatları var. Akşamları biraz kalabalık oluyor ama inanın değecektir.

Şubat, Venedik Karnavalı

25 Nisan, San Marco Festivali

Mayıs, Vogalonga

5 Mayıs, Festa Medioevale Del Vino Soave Bianco Soave

Haziran, Serenissima

Temmuz, Redentore Festivali

Ağustos, Venedik Film Festivali

Eylül, Vivaldi Festivali. Ayrıca Eylül ayının ilk pazar günü en iyi gondol yarışları yapılmaktadır.

Eylül, Opera Festivali

Ekim, Venedik Maratonu

Venedik’te alışverişin en zevkli yanlarından biri önemli mağazalarla turist tuzaklarının birbirinden ayrılmış olması. Genel bir kural olarak lüks mağazalar Piazza San Marco etrafına yerleşmiştir. Venedik’te en çok hediye alınan ürünler nereydese her sokak başında satılan Venedik maskeleri, cam ürünleri,danteller ve deri ürünleridir.

Cam Ürünleri

Çağdaş Venedik cam ürünlerinde kalite ve fiyat her zaman paralel olmayabiliyor. Bu nedenle bir şey satın almadan önce farklı yerlerden fiyat araştırması yapmak da fayda var. Murano’daki üreticiler Venedik anakarasındaki mağazalara göre nadiren hesaplıdır. Ancak ücretsiz tanıtım ve adaya ulaşım hizmeti sunulur.

Dantel

Burano’da bulunan küçük müze geleneksel zarif dantellerden örnekler görebileceğiniz en iyi yerlerden birisi. Gerçek bir dantel Burano seyahatinizi hatırlatan mükemmel bir andaç olacaktır. Eğer Burano’y gitmek için yeterince vaktiniz yoksa, San Marco civarından geleneksel desenlerin benzerlerini ve modellerinden satın alabilirsiniz.

Ebrular

Venedik aynı zamanda legatoria olarak ciltçilikte de kullanılan ebru kağıtlarıyla ünlüdür. Bu işlemde suyun üzerine desenler yapılır ve daha sonra kağıt bunun üzerinden geçilerek suya çizilen desenler kağıda geçirilir.

Yorumlar