Türk vatandaşlarının kimlik kartıyla girebildiği ve ilk yurt dışı tecrübesini yaşayabileceği bizim yoktan var ettiğimiz bir şehir. Kimisine göre günahlar şehri kimisine göre eğlence.

Batum

Nüfus : 125.800

Dil : Gürcüce

Para Birimi : Lari

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat ileridedir.

Vize : Kimlik kartı ile 30 gün serbest dolaşım hakkı vardır.

Konsolosluk Bilgileri 

Ninoshvili Kucha No:9 Batumi-GEORGIA

Telefon : 00 995 422 27 66 38

Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkenti olan Karadeniz kıyısındaki liman kenti. Nüfusu 190,000 (2013 sayımı) olan Batum, önemli bir liman ve ticaret merkezi olarak hizmet vermektedir. Subtropikal bir bölgede yer almaktadır. Narenciye ve çay gibi tarımsal ürünler bakımından zengindir.

Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır ve subtropikal iklimin olduğu bölgede bol meyve veçay yetişir. Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır. Türkiye’yi karayoluyla Gürcistan ileAzerbaycan’a ve Orta Asya cumhuriyetlerine bağlayan Sarp Sınır Kapısı Batum’a açılır.

Batum ulaşım açısından kolay şehirlerden birisidir. Karayolu, havayolu ve yaya ile ulaşmak mümkündür.

 

Havayolu : Batum uçuşları özel anlaşma gereği Hopa ile beraber yapılmakta. Aynı uçak Hopa’ya da yolcu taşıyor. Biletiniz Batum’sa direkt havaalanından ayrılabilir şehire giriş yapabilirsiniz. Biletiniz Hopa ise Türkiye’ye girme şartı var. Vaktiniz varsa, Batum’a gitmek için Hopa’ya geçin. Sonrasında tekrar Batum’a giriş yapın. Bu durumda uçak biletiniz yaklaşık %60 %70 oranında uyguna geliyor.

Karayolu : Uzun kuyruklar bekleyerek tercih edebilirsiniz. Kiralık arabayla yurtdışına çıkış yapılmıyor. Bu önemli bir bilgi. Sonrasında, sıra bekleyerek sınıra kadar geldikten sonra boş yere vakit kaybınız olmasın. Bölgenin çevre halkı kendi şahsi araçlarıyla Batum’a girerek et, yakıt gibi ürünleri daha ucuza alabiliyordu. Fakat yeni gelen kural nedeniyle Batum’da 3 gün konaklama sonrasında yakıt, et gibi ürünleri Türkiye’ye getirebiliyorlar.

Yaya : En çok tercih edilen seyahat türü bu. Sarp sınır kapısına geldiğinizde, 15 TL harç bedeli ödeyerek bir geçici kimlik kartı alıyorsunuz. Buraya isim soyad, tc numarası ve doğum tarihi yazıyorsunuz. Bu kağıdı, seyahatiniz boyunca kaybetmemelisiniz. Çünkü; hem Türk hem Gürcü polisi bu kağıda kaşe basıyor giriş çıkışlarda. Böylece 10 dakika gibi bir sürede tüm işlemleri tamamlayarak Sarp sınır kapısının Gürcistan kısmına geçebilirsiniz.

 

 Şehir içi ulaşım :

Şehir içinde yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Hiç bir toplu taşımaya ihtiyacınız olmayacaktır. Taksilerin neredeyse hepsinde taksimetre var. Fakat, pazarlığa açıklar. Şu kadar paraya buraya giderim dersen hemen yardımcı olurlar net fiyat üzerinden konuşabilirler. Taksicilerin çoğu çat pat türkçe biliyor. Sorun yaşamazsınız.

Sarp sınır kapısı – Batum şehir merkezi taksi ücreti : 20 Lari veya 25 Türk Lirası

63683586

Piazza Meydanı (Piazza Square)

Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan. Bana Venedik San Marco Meydanını hatırlatıyor. Gürcü kahvelerini içebileceğiniz cafeleri, hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanların olduğu bir meydan. Yaz aylarında akşamları canlı müzik performansları da sergileniyor.

71661126

Avrupa Meydanı (Europe Square)

Şehrin en önemli ana meydanı olarak biliniyor. Meydanda süs havuzları, oturma alanları ve park bulunuyor. Yaz akşamlarında baya hareketli bir bölge. Meydanda  elinde altın koyun postu ile Medea Heykeli söylenenler doğruysa 1 milyon Lari’ye mal olmuş.

Theater_and_Radisson_Hotel_in_Batumi,_Georgia_(Europe)

Chacha Tower

İzmir Konak Saat Kulesi’nin aynısı.  25 metre yüksekliğinde, 4 çeşmeli kule sahil kesminde yer alıyor. Hergün akşam saat 7’de, 10 dakika boyunca çeşmelerinden Gürcü içkisi Chacha akıyor.

chachatower-1

Astronomik Saat

Prag ve Venedik’teki astronomik saatlerin bir benzeri de Batum’da yer alıyor. Inturist otelinin arkasında bulunan Avrupa Meydanının’da  üzerinde olduğu Memed Abashidzade Bulvarı üzerinde yer alıyor.

Ali ve Nino Heykelleri

Batum Limanın hemen yakınında deniz kıyısında bulunan, 7 metre yüksekliğinde metalden yapılmış bir heykel. Heykeltıraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılan bu Aşk heykeli Azeri genç Ali ve Gürcü kız Nino arasındaki aşkı anlatmaktadır. Hareket eden; bir kadın ve bir erkekten oluşan 2 metal heykel, her 10 dakikada farklı bir açı alarak iç içe geçmektedir. Video çekerek güzel bir hatıra olarak saklayabilirsiniz.

ali-ve-nino-heykeli1

Stalin Müzesi

Pushkin Caddesi’ndeki Stalin müzesi. Genç Stalin rafineri işçilerini örgütlerken bir süre bu evde kaldı. 3 Lari ücretle ziyaret edilen müzede birkaç Stalin heykeli ve tablosu, bazı fotoğraf ve kitapları var. Vaktiniz varsa görülebilecek yerlerden birisi.

St Nickolas Church

Piazza Meydanının hemen yakınındaki kilise, Batum en güzel binalarından biridir. Osmanlı İmparatorluğu egemenliği döneminde inşaatı Yunanlılar tarafından başlatılmış. O 1865 yılında başlanılan kilise inşatında kullanılan taşlar Trabzon’dan getirilmiş. Kilise 2012 yılında tamamen yenilenmiş. Güzel bir dini yapı.

Gürcistan Alfabe Kulesi

2012 yılında yapılan 130 metre uzunluğundaki Alfabe kulesi, temeli 5. Yüzyıla kadar giden ve dünyada yaşayan 12 alfabe türünden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen yapılmış.

Orta Camii

Batum’da ayakta kalan tek camidir. 1880 yıllarında diğer 2 cami arasında yapıldığından Orta Camii olarak adlandırılmış. Camii şuanda, Kuran Kursu ve Müftülük binası ile bir arada hizmet veriyor.

Dom Kofe

Kahveleri ve ortamı gayet güzel noktalardan birisi. Türklere karşı kendi vatandaşları kadar ilgililer.

11373586_1598500533747474_292205086_n

Old Boulevard

Eski bir Rus mimarisi. Ama öyle güzel restore edilmiş ki, hayran kalırsın. Ortamını çok beğendim. Piyanodan, kitaplara, tarihi eserlere kadar bir çok detay var. Kahvenin gelmesini beklerken gözün bir çok detaya takılabiliyor. Kesinlikle favori mekanım.

old-boulevard-5

Rennes Cafe

Kahveleri çok çok başarılı. Dikkat çeken bir diğer nokta ise, fiyatları çok uygun. Dışarıda oturarak caddenin ritmine kendini kaptırabilirsin.

fanfan

Cafe Gardens

Dekorasyonunu beğendiğim başka bir cafe daha. Gayet keyifli restore edilmiş içerisi. Personelin ilgisi ve ürünleri de gayet başarılı. Kekleri gayet başarılı.

new_arbor_patio

Chocolatte coffee-room

Keyifli bir ortam ve lezzetli ürünler sunan bir cafe. Servisinde ve personelin tavırlarında biraz negatif duygular beslediysem de, tatmin edici bir seviyede güzel bir ortamı var. Önerilir.

Yorumlar