Roma’da çok koştur koştur bir seyahat geçirdiyseniz ve hala bir yerler görmek için vaktiniz varsa, yorgunluğunuzu atmak için ideal bir yer önereyim mi sana ? Öner dediğini farzederek Villa Borghese diyorum efendim.

Roma malum tarih içinde bir şehir. Her noktanın bir hikayesi var. Turizm anlayışınıza bağlı kalarak bu sizi biraz boğduysa, yeşil yok mu ya bu şehirde derseniz İspanyol Merdivenlerine bakarken sol tarafa doğru yürümeye başlayın. 15 dakika gibi bir sürede yemyeşil bir alana ulaşmış olacaksın. Burada, önce yeşillik içinde bir yoldan parka gireceksiniz. Sağlı sollu heykellere dikkat ! Her biri önemli bir İtalyan.

Bu yol seni sonrasında Villa Borghese güzelliğine sürükleyecek. Orada anlayacaksın ve diyeceksin ki , “ne güzel yere geldim ben böyle”.

Açıkcası böylesine eski ve büyük bir şehirde böyle bir park görmeyi beklemiyordum. Beni oldukça şaşırtmıştı araştırmam sırasında. Çünkü genelde böyledir ya, eski yerleşimler halkın bir arada yaşamasını sağlamış. Sonradan ya nefes alma alanı olsaydı keşke diyerek küçük küçük parklar yapılmış.

Peki Villa Borghese’de neler var ?

Burada, İtalyan sanatçılar tarafından 19. ve 20. yüzyıl resimlerinin bir koleksiyonunu sergileyen Galleria Nazionale d’Arte Moderna, 2003’te inşa edilen Shakespeare’in Küre Tiyatrosunun kopyası veya hayvanat bahçesi Bioparco gibi bazı özel cazibe yerlerini bulabilirsin.  Bu hayvanat bahçesinde 222 türden 1100’den fazla hayvan bulunuyor. Bu bölgede ayrıca bisiklet kiralayabilir park içinde keyfine keyif katabilir veya bir cafede bir şeyler içebilirsin.

Borghese Galerisi

Bu parkın içinde yok yok ! Barok stili bir müze olan Galleria Borghese iki bölümden oluşuyor bunlar,

  • Museo Borghese
  • Galleria Borghese

Alman Mimar Jan Van Santen tarafından Papa V. Paul’ün yeğeni Kardinal Scipione Borghese için tasarlanan yapı, Kardinal Scipione Borghese’nin özel koleksiyonunu barındıran bir müzeye dönüştürülmüş. 1613 ile 1615 arasında inşası tamamlanan yapıda, gladyatörlerin hayvanlarla dövüşünü anlatan 4. yüzyıla ait mozaikler, Bernini ve Caravaggio gibi önemli sanatçıların eserleri sergilenmekte. Galeride Hades ve Persephone (Bernini), Apollon ve Daphne (Bernini), Davut (Bernini), Yılanlı Madonna (Caravaggio) ve Pauline Bonaparte (Canova) gibi genellikle klasik olmak üzere rönesans döneminden eserler de sergilenmekte. Fırsatınız olursa ziyaret etmenizi öneririm.

Uzun lafı kısası buraya bir uğrayın derim efendim..

En yakın metro istasyonu : Spagna.

Yorumlar