Katar Gezisi düşündün mü hiç ?

Şimdi sana bir harita aç ve nereye gitmek istersin diye sorsam muhtemelen gözün Amerika, Avrupa kıtalarında gezecek öncelikle. Peki sonra diye sorsam ? Uzak Doğu olabilir dersin. Muhtemelen en son sonra diye sorduğumda Afrika kıtası diyeceksin.

Sana bu yazıyı bu algıyı değiştir demek için yazıyorum.

Dünyanın en heyecan verici yeni destinasyonunu açıklıyorum. Hazır mısın ?

Haziırım dediğini düşünerek, Katar diyorum !

Hem hala gelenekleri çerçevesinde dinamik bir şekilde yaşayan hem de modern yüzüyle tüm memleketlerden misafirlerini bekliyor Katar.

Peki Katar’a neden gitmelisin ? 

  • Bir kere bize çok benzeyen bir yanları var. Son derece misafirperverler.
  • Sonradan yapılandığı için, inanılmaz modern bir yaşam var. Ziyaretçilerine de bu yaşamda ağırlıyorlar.
  • Kültür ve sanat kategorisinde Körfez’in önde gelen ülkelerinden birisi. Birazdan bahsedeceğim gibi çok güzel modern müzeleri bulunuyor.
  • Buna şaşıracaksın! Görkemli kum tepeleri, bakir plajlar ile alışılagelmiş dışında güzel bir doğası var.
  • Heyecanlı sporlar seviyorsan kulak ver ! 4×4 çöl safarileri ve yelkenlilerle gezerek çok güzel deneyim yaşayabilirsin.

Buraya kadar seni biraz cezbettiyse, seyahat edeceksin demektir. Peki seyahat ettiğinde seni nereler bekliyor ?

İslam Eserleri Müzesi

1400 yıllık İslam güzel sanatlarının tüm dünyadan en iyi örnekleri sizi kendinizden geçirebilir. Katar’a geldiysen ilk durağın mutlaka burası.

Souq Waqif

Labirent gibi sokaklarında kaybolabilirsin. Kayboldum diye üzülme. Belki de en tatlı kaybolamalardan birine şahit olacaksın. Çünkü bu süreçte, yerel mimariden, ticarethanelerine, sokak hayatına kadar Katar hayatından bir çok kesite tanık olabilirsin.

Katara

Katar sadece tek giden gezginlere veya arkadaş grubuna değil. Ailesiyle giden turistlere de cazip.  Eğlence dolu muhteşem bir alan olan Katara’da tiyatrolar, canlı performanslar ve bir halk plajı bulunuyor.

Pearl – Qatar

Katar son derece modern ve lüks demiştik ya hani. Al sana ispatı. Şık yat mariınasına gelince yürüme yolları ve güzel restoranları ile adada turlayabilirsin. Eminim çok keyifli olacaktır.

Al Zubarah

Bu Katar’da UNESCO tarafından koruma altına alınmış alan varmı diye kim sormuştu ?  Olmaz mı ? 18. yüzyıldan kalan, restore edilmiş kale ve etrafı surlarla çevrili, çok iyi korunmuş arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan inanılmaz güzel eserler var. Bölge için gerçekten çok kıymetli bir alan.

Khor Al Adaid

Katar’ın eşsiz doğal harikalarından birisi kesinlikle. Körfez suyu çölün derinliklerine nasıl gelir ? Bunu bir düşün üzerine konuşalım.

 

Bu kadar mı ? Tabi ki hayır.. Devam efendim..

Al  Thakira’daki mangrovlarda kayak yapabilirsin.

Neolitik dönemden kalma Al Jassiya kaya oymalarını gezebilirsin.

Şahin souqunda büyüleyici kuşları yakından görebilirsin.

Dünyaca ünlü Arap atına adanmış Al Shaqab Binicilik Merkezini ziyaret edebilirsin.

Çölün ortasında yıldızların altında kamp yapmaya ne dersin peki ? Bu beni benden aldı itiraf ediyorum.

Arabistan Antilobu Çiftliği’nde Katar’ın ulusal hayvanlarıyla tanışabilirsin.

Bizim kültürümüze biraz benzeyen Kaligrafi, dokuma ve el sanatları ile ilgili bir kültür turu yapabilirsin.

Yemek ile bu güzel seyahati neden birleştirmiyorsun ?

Katar Uluslararası Yemek Festivali’nin sekizincisi bu yıl 23 Mart – 7 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival, Katar’ın birbirinden lezzetli yemek seçeneklerini yerel ve uluslararası mutfakla birleştirerek 60’tan fazla noktada katılımcılara sunacak. Bunun yanı sıra festival, katılımcılara farklı bir kültür ve misafirperverlik deneyimine şahit olabilirsin. Bence bu yazıyı okuduktan sonra seyahatini bu tarihlere denk getirebilirsin.

İşin özeti, al çantanı Qatar Airways’tan biletinle doğru havalimanına git. Oradan da doğru Doha’ya. Emin ol bu yazdıklarımdan çok daha fazlasını hatıralarına ekleyebilirsin. Bence bir araştır, seni çekecek bir şeyler mutlaka çıkacaktır.

Dünya okumakla gezilmez unutma..

Dünyanın en farklı destinasyonlarından Katar seni bekliyor..

Not : Seyahatim henüz gerçekleşmediği için fotoğraflar benim değil evet.

Yorumlar