Trolltunga

Norveç’in simge kayalıklarından birisi daha. Fiyortlara tepeden bakmak için her şey..

Norveç ile ilgili üç şey say desek herhalde bir tanesi herkes tarafından uçurumları olarak tahmin edilir. Öyle de oldu. Trolltunga ile ilgili uzun uzun detaylar yazamayacağım. Çünkü; buranın bir tarif yok. Öyle bakacaksın ve manzaranın tadını çıkaracaksın burada.

Trolltunga’ya Nasıl Gidilir ?

Buraya ulaşmak baya zahmetli bir yolculuk istiyor. Kısaca belirteyim. Bergen ve Flam’a daha yakın bir bölgede Odda bölgesine geliyorsunuz. Odda-Flam yönünde Odda şehrinden çıkarken 2.tünel çıkışından sağa dönüyorsunuz ve 6 km kadar yol yapıyorsunuz. Mesele ondan sonra başlıyor. Aracınızı parkettikten sonra, 4 ile 6 saat arasında değişen bir tırmanışa geçiyorsunuz. Bu parkurda bitirmeniz gereken yol 10 kilometre.

Trolltunga Yolu Nasıl ?

Toplam 22 km civarında. Gerçekten zorlu bir parkur olduğu kesin. Bazen çamur, bazen kar yığınları arasından geçiyorsun. Norveç gibi hava şartları anlık değişebilen bir yerde dönem dönem zorlanabilirsin. Ama geriye dönmek yerine, gitmek her zaman daha mantıklı geliyor bu serüvende. Trekking ayakkabısı gerçekten önemli. Özellikle boğazlı bir ayakkabı alırsanız, yan basma durumları çok fazla başıma geldi. Bileği korur, her hangi bir sakatlıktan korur diye düşünüyorum.

Öneriler şöyle;

  • Hava o gün güneşli olsa bile sıkı giyin 700 mt yukarıya çıkıyorsun unutma !
  • Çamur içinden geçebilir, düşebilir beline kadar çamura batabilirsin hazırlıklı ol !
  • Norveç sürekli yağmur alan bir bölge. Ona uygun ayakkabı giymen lazım. Yollar genelde balçık.
  • En az 4 saat sürecek tırmanış için günün programını iyi ayarlaman gerekiyor.
  • Yukarıda konaklama noktaları da var. Çadır kurabilir, kamp yapabilirsin. Zira bir çok kişi, 6 saat tırmandıktan sonra çadırda kalmayı tercih ediyor genellikle.
  • Yemek almayı unutmamalısın yanına.

Bunları okuduktan sonra gözünüz korkabilir ama emin olun değiyor. Buralara kadar geldiyseniz bir gününüzü böyle bir şeye ayırmanızı tavsiye ederim.

 

 

n

Trolltunga-NorwayView_of_trolltunga

norway-773465_960_720

Not : Kapak foto kaynağı vikipedi’dir. Tırmanışta yaşanan şarj sorunu nedeniyle kapak fotosu netten alınmıştır.

Yorumlar