Doha

Nüfus :796,947

Dil : Arapça, İngilizce

Para Birimi : Katar Riyali (QR)

Saat Farkı : Türkiye ile saat farkı yoktur.

Vize : Vizesiz.

Günlük dilde sık kullanılan kelimeler:

Türkçe Okunuş Arapça
Evet neam نَعَمْ
Hayır لا
Teşekkür ederim şukran شُكْرًا
Bir şey değil. afven عَفْوًا
Afedersiniz. min fadlik مِنْ فَضْلِكَ
Özür dilerim. âsif آسِفْ
Çok teşekkür ederim. Şukran cezilen ُشكْرًا جَزِيلًا
Günaydın Sabahul hayr صَبَاحُ الْخَيْرِ
İyi akşamlar Mesaul hayr مَسَاءُ الْخَيْرِ
Hoş geldiniz. Ehlen اَهْلاً
Allah’a ısmarladıkgüle güle Measselâme مَعَ الَّسلَامَةِ
Su مَاءٌ
Ekmek Hubz خُبْذٌ
Taksi taksi تَاكْسِي

 

Temel bilgiler

Katar, 1971 yılından bu yana bağımsız bir egemen devlettir. Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi’nin (KİK) altı üyesinden biridir. Diğer üyeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman ve Bahreyn’dir. Katar ayrıca Birleşmiş Milletler, OPEC ve Arap Ligi gibi pek çok diğer uluslararası oluşuma da üyedir. Katar Emiri, 2013 Haziran ayında babası Emir Şeyh Hamad bin Khalifa Al Thani’nin ardından tahtı devralan Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’dir.

Coğrafya

Katar, Arap Körfezi’nin kuzeyine doğru uzanan 11.500 kilometrekarelik bir yarımadadan oluşur. 563 km’lik kesintisiz bir kıyı şeridi vardır. Ülkenin nüfusu 2,3 milyondur ve başkenti Doha’dır.

Ekonomi

Katar, yaklaşık 24,7 trilyon metre küp (veya dünya genelindeki toplamın yaklaşık %13’ü) ile dünyanın 3. en büyük kanıtlanmış doğal gaz rezervlerine sahiptir. 25 milyar varili aşan kanıtlanmış petrol rezervleri uluslararası sıralamalarda 14. sırada yer alır. Ülke, kişi başı GSYİH ($94.000) açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasındadır. Turizm, gelecekteki gelişim için öncelikli bir sektör olarak belirlenmiştir. 2015’te 3 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısının 2030’da 7 – 9 milyon’a ulaşması hedeflenmektedir.

İş, Para ve Düzenlemeler

İş Saatleri

Çalışma haftası Pazar gününden Perşembe gününe kadardır ve çoğu iş yeri Cuma (İslamda kutsal gün) ve Cumartesi günleri kapalıdır. İş yerlerinin açık olduğu saatler farklılık göstermekle beraber genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Devlet daireleri: 07:00 – 14:00
 • Bankalar: 07:30 – 13:00
 • Özel İşletmeler: 07:30 – 18:00
 • Dükkânlar: 10:00 – 22:00 (Pzt – Per); 13:30 – 22:00.

Resmî Tatiller

 • Ulusal Spor Günü Şubat ayının ikinci Salı günü.
 • Ramazan Bayramı 8 Temmuz 2016 (ay takvimine göre değişir).
 • Kurban Bayramı 13 Eylül 2016 (ay takvimine göre değişir).
 • Katar Ulusal Günü 18 Aralık.

Para

Katar’ın para birimi Riyal’dir (QR veya QAR şeklinde kısaltılır). Döviz kuru US $1 = QR3,64 olarak sabitlenmiştir. Döviz kontrolleri uygulanmaz. Birçok konumda ATM’ler bulunur ve çoğu dükkân ve restoran başlıca kredi kartlarını kabul eder.

Gümrük Düzenlemeleri

 • Tütün izni: 400 sigara
 • Maksimum QAR 3.000 değerinde kişisel eşyalar ve hediyeler
 • Alkol ve narkotik madde ithali yasaktır.

Toplum ve Yaşam Tarzı

Din

Katar bir İslam ülkesidir, ancak diğer dinlere de saygı duyulur. Katar’ın kozmopolit nüfusu Hristiyan kiliselerinden Hindu tapınaklarına çeşitli ibadethaneleri destekler. İslami bayramlar ve tatillerin zamanı ay takvimine bağlıdır; her yıl yaklaşık on bir gün öncedir. Ramazan sırasında ziyaretçilerin gündüz saatlerinde halk içinde yeme, içme ve sigara içme eylemlerinden kaçınması beklenir.

Kıyafet Kuralları

Katar’da kıyafete yönelik tutum oldukça rahattır, ancak ziyaretçiler (hem erkek hem de kadın) halk içinde fazla açık kıyafetler giymekten kaçınarak yerel kültüre ve örflere saygı duymalıdır. Bağlam önemlidir. Bikiniler ve plaj giysileri otel havuzunun kenarında kabul edilebilir, ancak şehrin içinde halka açık yerlerde edilemez.

Kadın Ziyaretçiler

Gerek yalnız gerekse grup halinde seyahat eden kadın ziyaretçiler, Katar’ın günlük yaşamında herhangi bir özel kıyafet veya davranış kısıtlamasıyla karşılaşmaz. Kadınlar ülke hayatında tam ve aktif bir rol oynar ve yabancı kadın ziyaretçiler hemen kabul göreceklerinden emin olabilir.

Alkol

Alkol yalnızca otellere bağlı restoran ve işletmelerde ve özel kulüplerde bulunur.

İletişim ve Kamu Hizmetleri

Dil

Resmî dil Arapçadır. İngilizce yaygın bir şekilde konuşulur ve anlaşılır. Konuk ağırlama sektöründe çok sayıda başka dil de konuşulur.

Önemli Telefon Numaraları

 • Acil Yardım Hattı: 999
 • Bilinmeyen Numaralar Servisi: 180
 • Hamad Uluslararası Havalimanı: +974 4010 6666
 • Katar Turizm Çağrı Merkezi: +974 4444 4106

Telekomünikasyon

Katar ülke kodu +974’tür. Telekom hizmet sağlayıcıları Ooredoo ve Vodafone önceden ve sonradan ödemeli mobil hizmetler sunar.

İnternet

Ülke genelinde geniş bantlı Wi-Fi erişim alanları mevcuttur ve otellerde ve kamu parklarında kolaylıkla bağlantı kurulabilir.

Elektrik

220/240 volt AC 50Hz. Soket tipi kare, üç pinli, 13 amperlik sokettir (Birleşik Krallıkta kullanılan soket tipi).

Su

Musluk suyunu içmek genellikle güvenlidir, ancak çoğu otel ve restoran şişelenmiş su servis eder.

Tıbbi Konular

Önemli herhangi bir sağlık riski yoktur ve ziyaretçilerin özel bir aşı yaptırması gerekmez. Sağlık hizmetlerinin kalitesi genellikle çok yüksektir. Doha şehri genelinde İngilizce konuşan personeli bulunan, geniş stoklara sahip çok sayıda eczane bulunur; bazıları 24 saat açıktır.

Güvenlik

Katar, suç oranının dünyada en düşük olduğu yerler arasındadır. Dinî ve siyasi istikrara sahip güvenli bir destinasyondur. Normal önlemlere uyulması önemli olmakla beraber ziyaretçilerin şehrin herhangi bir bölümünde yürürken fazla kaygı duyması gerekmez.

Engelli Ziyaretçiler

Önde gelen oteller, havalimanları, alışveriş merkezleri, büyük bankalar ve diğer yeni veya yakın zamanda restore edilmiş kamu binaları tekerlekli sandalyeyle erişim, engelli tuvaletleri ve özel park yeri imkânları sunar, ancak özel ihtiyaçları bulunan ziyaretçilere diğer yerlerdeki durumu kontrol etmeleri tavsiye edilir.

Doha Konsolosluk Bilgileri

Al Katifiya Zone 66, Al Rabwa Street 310, Diplomatic Area, Dafna Doha – Qatar P.O.BOX: 1977

E-Mail : embassy.doha@mfa.gov.tr

Telefon : +974 4495 1300 +974 4495 1310 (Konsolosluk Şubesi)

Türkiye’den Ulaşım

Türkiye’den Oslo’ya yaklaşık 4 saat süren yolculuk sonrası direkt ulaşmak mümkün.

Hamad Havaalanı – Merkez Ulaşımı

Doha Uluslararası Havaalanı, şehrin 6 kilometre güneyinde yer alıyor.  Havaalanından şehir merkezine ulaşım için en başta tercih edilen ulaşım vasıtaları metro ve otobüstür. Her iki ulaşım vasıtası için duraklar ise, havaalanının hemen çıkışında yer almaktadır. Metro ile 10 dakika sürecek bir yolculuk sonunda şehir merkezine ulaşabilirken, otobüs ile 15 dakika sonunda şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Doha’da ayrıca başlığı gri olan taksilere binmenizi öneririm. Başlığı gri olanlar devlete bağlı olduğu için komisyonsuz oluyor. Diğer taksilerde ise bir miktar daha fazla ödeme yapıyorsunuz. Genel olarak ise taksi kullanımı yaygın ve gayet ucuzdur. Avrupa ülkeleri ile kıyaslamayınız.

Bu fotoğrafı çok önemsiyorum. 1989 yılında çekilmiş bir kare. Farkettiyseniz arkada bir tane bina yok.. Öncesi ve sonrası diyerek başlıyorum gezilecek yerler listeme.

 

Souq Waqif

Souq Waqif, Katar’ın hikayesinin kaynağı aslında. Şehrin en kalabalık ve Katar’ın hikayesini görebileceğiniz bölgesi. Bizim Kapalıçarşımız gibi geleneksel ticaretin yapıldığı bir bölge. Hala da gayet canlı. Otantik kültürünün izlerini en güzel burada deneyimleyebilirsiniz.  Küçük dükkanlardan oluşan labirent gibi sokaklarda baharatçılardan, kuşçulara, mücevhercilerden, el işi sanatkarlarına kadar bir çok küçük esnafa rastlayabilirsiniz. Özellikle hayvanların satıldığı bölgede kuş sesleri inanılmazdı. Sadece kuş da yok. Kirpi bile satıldığını gördüm. Souq Waqif özellikle akşamları kalabalığı ve restorasyonlarıyla şehrin en canlı bölgesi kesinlikle. Özellikle yaz akşamlarında dolu sokaklarında dolaşabilir, kaybolmanın keyfini yaşamak için kendinizi kafanıza göre bir sokağa atabilirsiniz. Emin olun her sokakta farklı bir keyif alacaksınız. Bölgede ayrıca 1 adet exchange office bulunuyor.

Souq Waqif’i iki türlü değerlendiriyorum. Bir kere, çok fazla el emeği işçiliğin olduğu dükkanlar var. Halı dokumacılığı, kristal işlemeciler, yemeniciler gördüm. Diğer yanda ise, çok güzel restoranlar ve cafeler var. Bir tanesine oturarak şehrin ritmini izleyebilir. Katar’ı gözlemleyebilirsiniz. Bunu özellikle deneyimlemenizi isterim. Katar’da erkek ve kadın ilişkilerini, insanların ruh halini vs bir yarım saat oturarak gözlemlemenizi öneririm.

Souq Waqif içinde ayrıca, Falcon Souq adında bir çarşı da var.  Şahinler, Katar erkeklerinin en büyük hobisi. Minimum 5000 TL civarında satılan şahinler için özel dükkanlar hatta hastahaneler var. Şahinlerin bulundukları dükkanları ziyaret edebilir, hatta korumalı bir şekilde elinize alabilirsiniz. Şahinlerin gözleri ise hedef gözetmesinler, saldırgan olmasınlar diye düşünülerek kapalı.

İslami Eserler Müzesi

İslami Eserler Müzesi,  benim şuana kadar en çok etkilendiğim müzelerin başında geliyor kesinlikle.  Özellikle Türkiye, İran , Mısır ve Hindistan’dan gelen eserlerle kurulu bir müze olan İslami Eserler Müzesi  gerçekten eşi benzeri olmayan mimari bir yapı içerisinde ziyaretçilerini bekliyor. Son derece modern salonlarda sergilenen eserlerde özellikle İran işlemeciliğine ve sanatkarlığına hayran kalabilirsiniz. Müze dünyanın en önemli dini müzelerinden birisi olarak kabul görüyor. Souq Waqif civarında yer alan müze 4 katlı. 4.katında ise IDAM isimli şık bir restoran bulunuyor.

 • Fotoğraf çekmek serbest. ( Flaşsız )
 • Girişte audioguide kulaklık alabilirsiniz.
 • Müzeye girerken değil fakat müze içinde salonlara girerken çantanızı dışarda bırakmanızı isteyebiliyorlar. Sorun etmeyin.
 • Avlusundan Doha’nın yüksek binalarını izleyebilir, hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz.
 • Doha’da araç kiralayarak geziyorsanız, otoparkı var.
 • IDAM restoranında küçük bir detaydır ama ekmek çeşitlerine bayıldım. Özellikle personel ilgisi muazzamdı.

Çin asıllı Amerikan mimar I. M. Pei, emekliliği sırasında kabul ettiği projenin tasarımı için 6 ay boyunca İslam mimarisi ve tarihi hakkında araştırma yaptığı biliniyor.

Dünyanın en kapsamlı İslam eserleri müzesi olarak kabul edilen koleksiyonda 3 kıtadan getirilen ve 7.-19. yüzyıllar arasından elyazmaları, tekstil ve seramik eserlerin yanında değerli obje ve mücevherler de bulunuyor. Müze aynı zamanda bir Google Art Projects üyesi.

Katara Kültür Köyü

Tahmin edeceğiniz üzere, Katar’ın kültür ve sanat noktası. Sonradan yapılmış olmasına rağmen bende nedense otantik yıllardır burada olan bir yapı algısı yarattı. Katar’ın tüm konserleri, sahnet sanatları ve sergileri burada gerçekleşiyor. Sürekli güncellenen etkinlik takvimi de Kültür Köyüne dair ilgiyi sıcak tutuyor açıkcası. Özellikle anfiin akustiği beni benden aldı. Tam ortasına geldiğinizde bir yuvarlak var orada normal ses tonuyla konuşsanız bile inanılmaz bir eko yapıyor. Mikrafonsuz halka sesleniş yapabilirsiniz. Net bilgi ! 🙂

Katara Kültür Köyü’nde ayrıca çok fazla restoran ve dinlenme alanı da bulunuyor. 16.00 sonrasında ise plajı kullanabilir, Katar’da güneşli bir günde keyif yapabilirsiniz.

Corniche

Nasıl okunuyor yahu diyenlere hemen cevabı vereyim, Korniş diye okunuyor. Katar’ı araştırıyorsan yan yana duran yüksek binaların fotoğrafını görmüşsündür. Onun hemen önündeki sahil yolunun ve yürüyüş alanının olduğu yere Corniche deniliyor. İslami Eserler Müzesi’nden başlayan sahil yolu Sheraton Hotel’e kadar uzanıyor. Son derece uzun olan bu caddede Katarlılar genellikle akşamları yürüyüşe çıkıyor. Dileyenler ise Corniche’de yer alan teknelerle körfezin tadını çıkarıyorlar. 40 dakikalık yolculuk için kişi başı ücret 20 Riyal.

Pearl-Qatar

Katar’ın insan gücüyle yapılan suni adası Pearl-Qatar. Bu ada genellikle ekonomik durumu üst seviyede olan Katarlıların yaşadığı bölge. Ada bünyesinde yat marinası, rezidanslar ve bir çok alışveriş merkezi bulunduruyor. Türk markalarının da içinde bulunduğu bir çok lüks restoranda burada konumlanmış durumda. Adada ayrıca çok sayıda lüks araç görebilirsiniz.

Katar Çölleri

Doha’dan 60 km kadar güneye indiğinizde Katar Çöllerini ziyaret edebilirsiniz. Doha’da sınırları içindeki çöl bölgesini safari olarak turizme açmak isteyen şehirlerden birisi. Şehir merkezinden 250 Riyal’e Safari için anlaşabilir ve yola koyulabilirsiniz. 60 km süren bu yolculuk sırasında Katar’ın önemli kaynaklarını petrol rafinerilerini ve doğalgaz üslerini de görebilirsiniz. Asfalt bitince ise, artık araçlar sağa çekiliyor ve lastiklerinin havası indiriliyor. Böylece kumda gidebiliyor ve devrilme olasılığı da ortadan kaldırılıyor. Yaklaşık 1 saat süren safari turunda içiniz dışınıza çıkyor desem yanlış olmaz. Bu sebeple tavsiyelere uyun ve safari öncesinde öğününüzü minimum seviyede yiyerek geçirin. Safari sonunda isterseniz bölgede yer alan Seaplan isimli kamp alanına da uğrayabilirsiniz. İnanılmaz lezzetleri ve çadır içinde yemek yemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Hatta yok canım diyebilirsiniz ama denizinin berraklığını görünce aklıma nedense Bozcaada ve Çeşme Ayayorgi geldi.

Katar, çölün dezavantajlarını avantaja çevirebilmiş bir ülke. Çöl için ambulanslar, polis araçları hatta otobüsler gördüm. Çölde ise başı boş gezen develer araçlarınızı durdurunca kafalarını araçların içine sokuyorlar ve yiyecek bir şeyler arıyorlar. Bence harika fotoğraflar çıkartabilirsiniz. Bunu es geçmeyin derim. Aracınıza bir deve yaklaşıyorsa, bırakın gelsin 🙂

Khor Al Adaid

Ülkenin güneydoğu köşesinde Doha’dan yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta Katar’ın en etkileyici doğa harikalarından biri olan ‘İç Deniz’ veya Khor Al Adaid yer alır. Kendine özgü ekosistemiyle UNESCO tarafından tanınan bir doğal koruma alanı olan Khor Al Adaid, denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyadaki ender yerlerden biridir. Kara yoluyla erişim olmayan bu sakin su cennetine yalnızca kum tepeleri aşılarak ulaşılabilir.

Al Zubarah

Katar’ın kuzeybatı kıyısında yer alan, kusursuz bir şekilde restore edilen Al Zubarah Kalesi’ni kapsayan ve 60 hektarlık arkeolojik çalışmaları çevreleyen bu UNESCO Dünya Mirası alanı, bölgedeki 18’inci ve 19’uncu yüzyıl yerleşiminin en kapsamlı ve en iyi korunmuş örneklerinden biridir. Al Zubarah, Hint Okyanusu’na uzanan bağlantılarıyla bir zamanlar Körfez’in en önemli inci dalgıçlığı ve ticaret merkezlerinden biri olan etrafı duvarlarla çevrili bir sahil şehrinin kalıntılarını da kapsar. Kalede bir de ziyaretçi merkezi bulunur.

 

AlJazeera Media Cafe

Katara Kültür Köyü içerisinde yer alan bir merkez. AlJazeera Media grubunun cafesi olan mekan aynı zamanda ufak çaplı bir müze. Görevi sırasında öldürülen gazetecilere ait anılarında bulunduğu cafede Katara keşfiniz sırasında küçük bir mola verebilir, bir şeyler içebilirsiniz.

PappaRoti

Kahveleri ve buns adını verdikleri hamur işi tatlısı gerçekten inanılmaz lezzetli. Katarlıların en çok tercih ettiği mekanların başında geliyor.

Shakespeare & Co.

Zincir bir kahve mekanı fakat burada kahve içmek gerçekten çok güzel. Atmosferi sizi hayran bırakabilir.

Yorumlar