Kopenhag

Nüfus : 1.213,822

Dil : Danca

Para Birimi : Danimarka  Kronu (DK)

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Kopenhag’da İsveç ve Norveç diline yakın olan Danca ana dildir.

Şehir merkezinin ana yolu, City Hall Square’dan Kongens Nytorv’ya akan yaya caddesi olan Strøget’tır. Şehir merkezi; Sortedam Gölü, Peblinge Gölü ve Skt Jørgens Gölü’nü içeren alandır ve hem şehrin orta kısımlarını hem de Christianshavn’ı içine alır. Burası ayrıca Copenhagen K. olarak da bilinir.

Kopenhag Konsolosluk Bilgileri

ROSBAEKSVEJ 15 2100 KOBENHAVN O DANMARK

Tel : 00 45 39 20 27 88 (Santral)

Türkiye’den Ulaşım

Türkiye’den Kopenhag’a İstanbul üzerinden Pegasus, THY ve AtlasJet firmaları ile ulaşmak mümkündür.

Kopenhag Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşımı

Öncelikle Kopenhag havalimanı gerçekten şehri merkezina baya yakın. Havalimanı içerisinde metro tabelalarını takip ederek Termina-3’te yer alan metro ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Bu makinelerde ödemeyi genelde insanlar kredi kartı kullanarak yaptığı için bu şekilde yapıyorlar. Kağıt para geçmiyor, ya bozuk para ya kredi kartı kullanmalısınız. Otobüsle yarım saatte, metro ile 15 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkün. Bu açıdan çok güzel bir şehir Kopenhag.

Şehir içerisinde ise genelde yürüyerek bir çok yeri talan edebilirsiniz. Ben şahsen öyle yaptım. Sadece Superkilen Park’a giderken otobüs kullanımı yaptım. Onu da otobüs içerisinde şoföre ödeme yaparak hallettim.


Nyhavn

Burası aslında minik bir marina diyebiliriz. Aynı zamanda da Kopenhag’ın simgesi. Güzellik yarışmasında gibi rengarenk evlerin sırayla dizildiği altlarının cafe bir kaç metre ötesinde de deniz trafiği. Böyle kutu gibi bir arayı öyle güzel turizme bağlamış ki Danimarkalılar hayret edersin. Sürekli fotoğraf çekebileceğin renkli binalar ve bir kanal turu yapayım diyeceğin tekneler buradan kalkıyor efendim.

Stroget Street

O tanımı yapmak istemiyorum ama en kolay anlatabileceğim kelime o ne yapayım. Evet söylüyorum. Kopenhag’ın İstiklal Caddesi burası. 3 km uzunluğunda Avrupa’nın en büyük alışveriş caddesi aynı zamanda. Bir çok markayı, şık cafeleri görebileceğiniz, misafiri olabileceğiniz şık bir cadde.

Amelienborg Sarayı

18. yüzyılda inşaa edilmiş 4 farklı binanın tümüne saray deniliyor. Danimarka Kraliyet Ailesini tanımak isterseniz bir çok döküman ve sunum gösterimlerinin bulunduğu sarayı isterseniz ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca her gün saat 12.00’de askerlerin nöbet değişimini de izleyebilirsiniz. Baya coşkulu ve kalabalık bir ortam içerisinde oluyor.

Christiania 

Burayla ilgili ayrıca özel bir yazı yazdım zaten. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ama özetle burada da bahsetmek gerekirse, Kopenhag içinde özerk bir bölge burası. Danimarka hükümetlerinin kapatmak için çok uğraştığı ama Christinania’nın 900 nüfusu ve Kopenhag’ın vatandaşlarının tepkisiyle kapatamadan geri adım attığı, uyuşturucu ticaretinin serbest olduğu bir bölge.

National Museum

Taş Devri, Viking Dönemi, Orta Çağ, Rönesans ve Modern Danimarkaya dair bir çok izi görebileceğiniz bir müze. Halen prensin sarayında yer alan bir eserler topluluğu. Artık Kraliyet ailesi burada yaşamasa da hala görülebilecek noktalardan birisi. Özellikle viking dönemine ait bir çok eseri burada görebilirsiniz.

Superkilen Park

Fotoğraf çekmeyi seven bir çok insanın uğradığı bir park. Ben de geldiğimde boydan boya uzanan şeritler ile çok güzel fotoğraflar çıkarabildim. Fotoğrafla meselen olmasa bile uğrayabileceğin ortamı gözlemleyebileceğin keyifli bir park.

The Little Mermaid ( Küçük Deniz Kızı )

Valla burayı anlamadım arkadaşlar. Danimarka bir heykeli öyle güzel pazarlamış ki dünyaya bence destinasyon pazarlama konusunda bir ders olsa burası öncü olurmuş. Carlsberg’in patronu Carl Jacobsen izlediği bir bale gösterisi sonrası çok etkileniyor ve şehirde deniz kenarına bir tane bu heykelden yaptırıyor. Yılda 1 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği ve fotoğraflar çektirdiği heykel Danimarka’nın en önemli turizm noktalarından birisi.

Tivoli Park

Kopenhag’ın tematik bir eğlence parkı burası. Uzun uzadıya yeşillikler ve eğlence alanlarıyla beraber Kopenhag’ın Disneyland’ı bir nevi. Özellikle roller coaster misafirlerinin seslerini takip ederek bile bu parka ulaşabilirsiniz. Kış döneminde kapalı olan park, yazın mutlaka uğranması gereken noktalardan birisi durumunda.

Magstræde

Fotoğraflamaktan büyük keyif aldığım bir sokak oldu burası. Kopenhag’ın en fotojenik sokağı ilan ediyorum kendilerini.

Rosenborg Kalesi

Rönesans mimarisinin en önemli örneklerinden birisi. Haritadan baktığınızda yıldız gibi gözüken bir bahçesi var. Kale ayrıca oldukça fotojenik. Dilerseniz ziyaret de edebiliyorsunuz. İçerisinde kraliyet ailesinin koleksiyonundan örnekler bulunuyor.

Rundetaarn 

Burası aslında bir gözlem kulesiymiş zamanında. 209 metre yükseklikte bir yapı içinde merdiven yok sürekli dönerek yürüdüğünüz bir düzlük var.  Bina içerisinde ayrıca Kopenhag’ın en saygın kütüphanelerinden birisi var. Zirvesinden Kopenhag’ı tepeden görebilir, çatılarıyla güzel bu şehri fotoğraflayabilirsiniz.

Yorumlar