Norveç’te sıcaklık genellikle çok düşük olur. Ülkenin en sıcak şehirlerinden birisi. Norveç şartlarında yazlık mekan denilebilir.

Kristiansand

Nüfus : 87.446

Dil : Norveçce

Para Birimi : Norveç Kronu (NOK)

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

Norveçce Başlıca Kelimeler

Vi snakkes – görüsmek üzere
Evet – Ja
Hayır – Nei
Merhaba – Hei
İyi- God
Günaydın – God Morgen
İyi Akşamlar – God Kveld / Aften
İyi Geceler – God Natt
Güle Güle – Ha Det Bra
Teşekkürler – Tusen Takk
Nasılsın? – Hvordan Har Du Det?
İyiyim – Bra
Tren – Tog
Otobüs – Buss
Araba – Bil
İyi Gidiyor – Det Går Fint
Adın Ne? – Hva Heter Du?
Norveççesi Ne? – Hva Heter Det På Norsk?

 

Oslo Konsolosluk Bilgileri

Halvdan Svartes Gate 5,
N-0244 Oslo Norway

Tel : +47 2212 8761-62-63

Kristiansand belediyesi Norveç’de beşinci büyük belediye olup (1 Ocak 2014 itibariylef 85,681 kişidir. Kristiansand şehirsel bölgesinin nüfusu (1 Ocak 2013 itibariyle) 154,346 kişi olup Norveç’te beşinci büyük şehirsel bölgedir. “İstatistik Norveç Kurumu” bölgedeki kentsel merkez yanındna bu belediüye arazisi içinde 4 diğer yoğun nüfuslu yerleşke ismi de vermektedir: 3,526 kişi nüfuslu; Skålevik (Flekkerøy) , 1,636 kişi nüfuslu Stra ; 1,803 kişi nüfuslu Justvik ve 1,396 kişi nüfuslu Tveitü;.

Türkiye’den Kristiansand’a direkt ulaşım yoktur.

Kristiansand Havaalanı var fakat çok az uluslarlarası uçuş kabul ediliyor. Genellikle Norveç içi ulaşımda kullanılıyor.

Oslo, Kristiansand arası 320 km civarında bir mesafeye sahip. Oslo’ya giden yollar genellikle daha fazla şeritli ve düzgün oluyor. Bu sebeple sorunsuz bir yolculuk yaşayabilirsiniz.

Oslo’dan Kristiasand’a otobüs ile ulaşmak mümkündür. Otobüsler merkez istasyondan kalkıyor. Kişi başı 440 NOK. ( 145 TL civarı )

Kristiansand Hayvanat Bahçesi (Dyreparken)

Her yaştan insanın ilgisini çekebilecek bir yer Kristiansand Hayvanat Bahçesi. İskandinavya’da diğer Stockholm Skansen dışında hayvanat bahçesi görmedim. Fakat, İskandinavya’nın en iyisi olduğunu söylüyorlar. En hareketli gördüğüm iki hayvan grubu vardı. Fil ve Ren Geyikleri. Diğer hayvanlara göre daha genç olduklarından olsa gerek, oldukça enerjiklerdi.

Fish Markt

Marina tarafında tüm balık ürünlerini deneyebileceğiniz güzel bir market var. Market kapalı bir alanda, gözünüze restoran gibi gelebilir ama değil. Marketin dışında, restoranlarında bulunduğu keyifli bir bölge. Balina etini denememizi çok tavsiye ettiler. Kristiansand’da daha güzel olur dediler fakat 18.00’de kapandığı için deneyimleyemedik.

Kristiansand2

Kristiansand1

Kristiansand Kanonmuseum

Tarihe karşı ilginiz varsa, özellikle II. Dünya Savaşı ile ilgili dökümanları ve materyalleri takip etmeyi seviyorsanız ilginizi çekebeilecek bir yer burası. Görünce etkileneceğiniz kesin. Alman askeri mühendisliği ve mekaniğiyle ilgili bir çok tecrübe edinebileceğiniz. Müzeyi savaşta kullanılan toplar ile ünlü bir Alman aile yaptırmış.  Tarih tutkunlarının görmesi gereken noktalardan birisi.

kristiansand-kanonmuseum

Camillo Bastrup

Konaklamada tavsiye ettiğim Yess Hotel’in hemen yanında yer alan güzel bir butik kahveci. Sabah kahvaltı için sandviçleri ve kahve yanında tüketebileceğiniz güzel pastaları var. Değerlendirilebilir.

127858244_rkz4XiocsKBLtRVbzS3XPzxDwmxI3A2zznp7Io4yXtM

Cuba Life

Beşiktaş’ta Küba diye bir cafe var. Ona benzettim. Hem kahve tadı hem de ambiyansı direkt orayı hatırlattı bana. Kahveleri güzel. Sohbet etmek için ideal mekanlardan birisi.

Mean Bean

Foursquare’den bulup gittiğim güzel mekanlardan birisi. Kristiansand’da en beğendiğim kahveci. Tiramisu ve latteleri gayet memnun ediciydi.

Yorumlar