Prag Gezi Rehberi

Nüfus : 1,250 Milyon

Dil : Çekce

Para Birimi : Kron

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Çekce Başlıca Kelimeler

Merhaba, Dobriden
Hoşçakal , Neşladano
İyi akşamlar ,Dobreveçer
Ne? ,Tso?
Ne zaman? , Gdi?
Neden? ,Proç?
Nerede?  ,Gıdiye?
Özür dilerim , Prosiim
İyi, Dobri
Kötü , Şpatnii
Giriş, Vkhod
Çıkış , Viikhod
Açık,  Otevryeno
Kapalı, Zavryeno

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +420 224 311 402

Adres : Na Orechovce 69, 162 00 Prague/6 CZECH R.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri. Geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. İş dünyası istatistiklerine göre bu sayıya ek olarak 300.000 kişi de resmi kaydı olmaksızın bu şehirde yaşamaktadır. Prag, geniş bir kitle tarafından dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir. Prag “Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle de anılır.

Prag’ın bir özelliği de II. Dünya Savaşı’nda pek zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir.

1992’den beri Prag’ın tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nunDünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

Türkiye’den Ulaşım

İstanbul’dan Prag’a , Pegasus ve Türk Hava Yolları ile 2,5 saatlik yolculuk sonrası ulaşabilirsin.

Prag Havalimanı- Şehir Merkezi Ulaşımı

Prag Havalimanı şehir merkezine 30 dk mesafede.

Havaalanından şehir merkezine 119 ve 100 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Prag’a gece geldiyseniz ise 119 ve 100 numaralı otobüsler çalışmıyor. Gece 510 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Otobüsü tercih ederseniz ücreti tek yön 30 CZK.

Ben 119 numaralı otobüsü tercih ettim. Havalimanı çıkışında hemen duraklar var zaten görürsünüz mutlaka. 119’a bindikten sonra, son durakta iniyorsunuz ve metro tabelalarını takip ediyorsunuz. Müstek Astronomik saat ve old town meydanının bulunduğu yerlere en yakın durak.

Airport Express ile şehir merkezine ulaşmak isterseniz bu araçların ücreti 55 CZK.

Prag, suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden birisi. Bu taksi sürücülerine de yansımış. Dolandırılmamak için danışmadan taksi sormanızı öneririm. Sizi doğru durağa yönlendireceklerdir. Danışmayı bulamadıysanız. Taksiye binmeden önce fiyat alın mutlaka. Ortalama şehir merkezine 600 CZK civarı ödeme yaparak ulaşabilirsiniz.

Son bir seçenek ise, Cedaz ismi verdikleri shuttle servisler. Bu servisler oldukça güvenli ve kişi başı 130 CZK civarında ödeme yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Prag içinde, kesinlikle yürümenizi tavsiye ederim. Çünkü küçük butik bir şehir. Yürüyerek hem şehri gözlemlemiş olursunuz hem de local bir yaşama tanık etmiş olursunuz.

Metro: Prag metrosu 05:00 – gece yarısı arasında hizmet vermektedir ve her 2 – 10 dakikada bir seferi vardır. Üç tane metro hattı vardır. A hattı yeşil, B hattı sarı ve C hattı kırmızıdır. Merkezi yerlere en yakın metro istasyonları şunlardır: A ve C hattında Muzeum, A ve B hatlarında Mustek’dir.

prague_metro_map

Tramvay: Prag’da 24 tane tramvay hattı bulunmaktadır ve şehrin hemen her noktasına ulaşmaktadır. Tramvay her durakta durur. En popüler tramvay hattı 22 numaradır. Merkezi birçok noktadan geçmesi nedeniyle genellikle kalabalık olan bu tramvayda yankesicilik gibi olaylara dikkat etmekte fayda vardır. Tramvay hizmeti gece yarısı sona ermektedir.

Otobüs: Otobüs seferleri sabah erken saatlerde başlayıp gece yarısı sona ermektedir. Otobüsler genellikle merkez dışında, uzak noktalara gidilirken kullanılmaktadır.

Taksi: Turistik yerlerde taksi ile ulaşım sağlamak kimi zaman sorunlu olabilir. Özellikle ücret konusunda farklılıklar ve gereğinden fazla ücret talebi gibi sorunlar yaşanabilir. Prag’da taksimetre açılış ücreti 40 Koruna’dır. Eğer taksiyi telefon ile istediyseniz bu ücret 30 Koruna’dır. Kilometre ücreti 28 Koruna’dır. Şehir merkezinde bir noktadan bir noktaya ulaşım 100 – 200 Koruna’ya mal olmaktadır.

Prague Card

2016 Fiyatları şu şekilde,

  • 48 saatlik 46 € (Öğrenci veya Genç : 33 €)
  • 72 saatlik 56 € (Öğrenci veya Genç : 40 €)
  • 96 saatlik 65 € (Öğrenci veya Genç : 47 €)

Avantajları ise,

  • Toplu taşıma ücretsiz.
  • 2 saatlik otobüslü tarihi Prag Gezisi
  • 50’ye yakın müzeye ek ücret ödemeden giriş imkanı.
  • Vltava Nehir Gezisi (-%35), Prague Kalesi Konserleri (-%40), Black Light Tiyatrosu (-%30), Hayaletler Turu (-%40)
  • 30 civarı lokasyonda %50’ye varan indirim fırsatları.

Astronomik Saat ve eski belediye sarayı :

Prag eski  şehir meydanı’nın en önemli  yapılarından birisi olduğu kesin. Astronomik saat’te her saat başı gerçekleşen ufak bir gösteri var. Saat başını bekleyen turist sayısı da bu yüzden bi hayli fazla. Astronomik saat’in şöyle ilginç bir hikayesi de var. Zamanın kralı dünyada olmayan bir saat yapmasını istiyor ustadan. O da içinde astroloji, saat ve bir çok dönemin takviminin olduğu bir saat yapıyor. Bu saat dünyada tek. Sonrasında kral bu saati başkasına da yapmasın diye ustanın gözlerini kör ediyor. Bunu hazmedemeyen usta da saatin tepesine çıkarak kendisini saat dişlisine bırakıyor ve intihar ediyor. O günden beri de saatin bazı bölümleri çalışmıyor.

Astronomical_Clock,_Prague

Prag Eski Şehir Meydanı

Prague Old Town’da diyebiliriz. Şehrin kalbi. En önemli ve turistik meydanı. Astronomik saat ve eski belediye sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı bu meydanda yer alıyor. Çevresinde bir çok restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Gece gündüz aktif bir nokta.

25

Charles / Karl Köprüsü

Prag’ın simgelerinden. 1357 yılında inşa edilen köprü, Prag Kalesi ve Mala Strana bölgelerini birbirine bağlayan güzel bir eser. Köprü üzerinde 30’a yakın heykel bulunuyor. Bu heykellerin bazılarına dokunduğunuz zaman Prag’a tekrar gelirmişsiniz. Böyle bir inanış var. Köprü üzerinde 20 € civarı ücret karşılığında resminizi çizebilecek sokak sanatçıları da mevcut.

pr6

Petrin Tepesi

Petrin Tepesi, şehri tepeden görmek için ideal nokta. Burada bulunan Petrinska Rozhledna denilen gözlem kulesini de ziyaret edebilirsiniz. Fakat 299 basamaklı merdiveni çıkmak zorlayabilir. Dikkat

galv49

Josefov

Eski Yahudi Mahallesi olarak da anılır. Şehre ilk Yahudilerin 13. Yy civarında geldiği tahmin ediliyor. Bölgede bir çok Sinagog ve mezarlık bulunuyor. Günümüzde hala aktif olan bu bölgeye turistler çok sık ziyaret ediyor.

_2010-02-27-praha-zidovske-muzeum-obradni-sin-01-_1

Prag Kalesi

Şehri ayakların altında görmek istiyorsan burayı kesinlikle ziyaret etmelisin. Gothic tasarımı ile biraz ürkütse de görmeye değer kesinlikle. Kale içerisinde Aziz Vitus Katedrali ve bazı manastırlar bulunmakta. Kraliyet Bahçesi kesinlikle görmeye değer. Ayrıca askerlerin nöbet değişimi de keyifle izlenesi başka bir nokta.

prague-castle-21

Vaclav Meydanı

Wenceslas Meydanı olarak da bilinir. Prag’ın en merkezi ve önemli meydanı. Bir çok restaurant ve hediyelik eşya var. Gece de kulüpleriyle aktif yaşamıyla ünlü bir meydan.

Equestrian statue of St. Wenceslas

Prag Ulusal Müze

Şehrin en önemli müzelerinden birisi olduğu kesin. Wenceslas Meydanının sonunda yer alıyor. Tabiat tarihi temalı bir çok koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Barut Kapısı

11. yüzyıldan beri burada bulunan bir kapı. Şehrin 13 girişinden birisiydi. Kapı adını 17. yüzyılda barut depolamak için kullanıldığı zamanından alıyor. 1757 yılında Prusya istilasında ağır hasar almış fakat 1876 yılında onarılmış.  90 CZK karşılığında üstüne çıkabilir, şehri gözlemleyebilirsiniz.

Tyn Kilisesi

Bu taihi kilisenin görkemli kule külahları eski şehir meydanına ahakim. Yapı 1365 yılında başlanmış.  1620 yılına kadar da Prag’da ki en önemli Husçu kilise olmuş. Kilisenin kuzeyinde yer alan ve İsa’nın çilesi’nden sahnelerin işlendiği etkileyici taç kapı dikkate değer.

Klementinum

1773 yılında papanın tarkikatı dağıtmasıyla, Cizvitler de Prag’ı terkettiler ve eğitim laikleştirildi. Klementinum, bugün Ulusal Kütüphane olan Prag Üniversitesi Kütüphanesi’ne dönüşürüldü.

Eski Yeni Sinagog

Avrupa’nın bu en eski sinagogu 1270 yılından kalma. Prag’ın da aynı zaman en eski gotik yapılarından birisi. Yahudi mahallesi sakinleri zamanında sık sık yaşanan çatışmalarda buraya sığınırlarmış. Bugün hala Prag Yahudilerinin dini merkezi görevini görüyor. Sinagog yanına sonaradan yıkılan başka bir sinagog yerine yenisi yapılmıştır.

Aziz Vitus Katedrali

Kentin bu en göz alıcı mekanlarından biri olan katedralin inşaasına 1344 yılında Luksemburglu’ Jan’ın emriylye başlanmış. İlk mimar öldükten sonra yerine üç mimar görevlendirilmiş  19. ve 20. yüzyıl mimarlarını ve sanatçıları tarafından tamamlanan katedralde , kraliyet mücevherleri ve iyi kral Vaclav’ın mezarı da bulunuyor. Katedralin en etkileyici yanlarından birisi yaradılıştan sahnelerin gösterildiği gülpencere. Ayrıca,uçaçn payandalar nefiin dışını ve koro mahallini çevreleyip tonozlu içmekanı destekleyen zarif payandalar vardır. Aziz Vaclav Şapeli’de bronz bir halka ile ziyaretçilere sunuluyor. Neden derseniz ? Kral ölürken, bu şapele tutunmuş ölmüş derler.

Dans Eden Ev

Prag’ın hatta Avrupa’nın en orijinal yapılarından birisi Dancing House. Bina müze gibi algılansa da değil. Aslında içinde ofis ve restoranlar var. Yerlisinden duyduğuma göre, belinden tutulan bir kadın ve dans ederken ki adımlarını simgeleyen bir bina.

dancing_house_of_prague_by_alierturk-d1tkke0

Prag Sokakları

Prag’ın en keyifli yerlerinden birisi dar sokakları olduğu kesin. Arnavut kaldırımları ile orta çağda hissedersiniz kendinizi. Kaybolmaktan korkmayın.

53_PRAGUE_05

 

Karlovy Vary

Prag’a karayoluyla 2,5 saat uzaklıktaki Karlovy Vary, tarihi dokusu, kaplıcaları, porselen ve kristalleriyle geçmişten günümüze ulaşmış bir orta çağ soylusu desem yanlış olmaz sanırım

Efsanelere göre kaplıcalar 1350 yılında IV. Karl’ın av köpeklerinden birinin bir sıcak su pınarına düşmesiyle keşfedilmiş. 16 yy. da 200’ün üzerinde kaplıca inşa edilmiş. 1800-1920 yıllarında zengin aristokratların Karlovy Vary’yi keşfetmesiyle popüler hale gelen kent, Art Nouveau stilde evler, parklar ve tiyatrolarla donatılmış. Zamanında Atatürk’ün de bir ay kalıp şifa aradığı bu şirin kaplıca kenti, masalsı izleri hala taşıyor. Karlovy Vary’de hala orta çağ kent dokusu hakimdir. Eğer Karlovy Vary’e günübirlik bir tur için gelmediyseniz, kalacağınız oteli bulma konusunda Infocentrum’dan faydalanabilirsiniz.

Buarada, 1807 yılında Becherovka’yı ilk üreten kişi Jan Becher olmuş. Becher’in müzesi de bu şehirde.

Diana Gözlem Kulesi’de 1914’de yapılmış ve şehrin manzarasının tadını çıkartacağınız yerlerden birisi.

 

096ef3a4b05539f83593832e268b0f42_1301910004karlovy_vary3_w7qmqYK

U Kroka

Prag’ın en iyi yöresel yemek dükkanlarından birisi. Pepper Steak şiddetle tavsiye edilir.

u-kroka

Ambiente Pasta Fresca

Ev yapımı makarnalarını denemenizi öneririm. Gerek çalışanı gerekse atmosferiyle tavsiye edeceğim noktalardan birisi.

48a0f498a7bef853a1361be3ed6e2227

Na Kopci

Bir Türk olarak Fransız mutfağına bu kadar ilgi duyacağımı düşünmezdim. Ev yapımı bir sürü ürünü var. Memnun ayrılırsınız.

interior-view

La Finestra

Garsonlar güler yüzlü. Yemek de güzel ama şarap için ideal bir lokasyon.

prague-la-finestra

Lokal Dlouha

Pub kültürü arayanlar için ideal. Siyah birası ve tartar soslu kızarmış peyniri özellikle denenmeli.

Tricafe

Ev gibi desem ?  İnanılmaz şirin dekore edilmiş bir yer. Kahveleri ve kekleri şahane. Ben demiyorum Prag halkı da böyle düşünüyor.

download

Cafe Letka

Atmosferinde kaybolacağın bir mekan.

61b16e_cab1c499648546dfb6373393090a5bdf.jpg_srz_1664_1109_85_22_0.50_1.20_0 (2).00

La Boheme Cafe

Prag’ın en popüler cafe noktalarından birisi. Kahvesi gerçekten çok iyi. Çalışanları da çok samimi yaklaşıyor.

interior-body

I Need Coffee

Evet kahveye ihtiyacı olanların uğraması gereken bir nokta daha. Ben diyemem ama kimisine göre Prag’ın en iyisi.

i-need-coffee

Kafe Damu

Burayı da listeye eklemelisin. Kahve tutkunları için ideal bir nokta. Kaliteli bir atmosferi var. Kahvede de baya iddaalılar.

cc

Kavarna Prazirna

Ben buraya bayıldım ! Sakin kendi halinde küçük bir yer. Fiyatları uygun. Atıştırmalık çok fazla seçenek yok. Ama konum ve mevcut ürünler kapsamında gayet iyi.

kavarna-prazirna

 

Prag’dan alınabilecek en değerli eşyanın, 14. Yüzyıldan beri geleneksel olarak yapımına devam edilen Bohemya kristalleri olduğunu söyleyebiliriz. Birçok mağazada bu kristalleri bulmak mümkün. Prag’dan alınabilecek bir başka özgün eşya ise Granat taşı. Dünya’da sadece bu bölgeden çıkarılabilen Granat taşlarını alırken dikkat edilmesi gereken şey, taşın pirinç tanesinin yarısından büyük olmaması. Daha büyük boyutlardaki taşlar, Hindistan’dan getiriliyor ve kesinlikle orijinal değil. Gerçek granat taşının, pirinç tanesinin yarısından daha büyük bir versiyonu bulunmuyor.

Prag alkol üretimi konusunda en özgün tarza sahip olan şehir. Prag’dan dönerken Çeklere özgü Bacherovka içkisini satın alabilirsiniz. Şifalı su ve bolca baharattan yapılan bu içkinin yanı sıra Yeşil peri olarak da bilinen Apsent içkisinin en kalitelisi Prag’da üretilmektedir.

Yorumlar