Yurtdışı seyahatlerimde ilk göz ağrım Budapeşte. Belki de ondan özel olması. Gittiğinde keyifle gezebileceğin bir çok nokta var. Kale Tepesinden Budapeşte’yi izleyebilir. Parlamento Binasına hayranlıkla bakabilirsin. Eğer ki, ben gezginim seviyorum diyorsan ve hala burayı ziyaret etmediysen büyük kayıp gerçekten. O zaman benden sana bir tavsiye, en kısa zamanda biletini al ve buraya gel kaçırma Budapeşte’nin güzelliklerini.

Budapeşte Gezi Rehberi

Nüfus : 1,732 Milyon

Dil : Macarca

Para Birimi : Forint

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Macarca başlıca kelimeler

  • Evet, Igen
  • Hayır, Nem
  • Merhaba, Szia
  • Nasılsın, Hogy vagy ?
  • Günaydın, jo reggelt
  • İyi akşamlar, jo estet

 

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +36-1 478 91 30

E-posta : embassy.budapest@mfa.gov.tr

Adres : 1062 Budapest, Andrassy ut 123 , Hungary

 

Macaristan’ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir.

Eski yıllarda Tuna nehri Budin’i ve Peşte’ yi ayırmıştı. İki şehri birbirine bağlaması için Chain Köprüsü inşa edilmeye başlamıştı. Bu köprü iki şehri birbirine bağlayacaktı. 17 Kasım 1873 yılında köprünün inşa edilmesiyle iki şehir bağlandı ve şehrin adı Budapeşte oldu.

Budapeşte, Macaristan’ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri olup, Macaristan nüfusunun beşte biri, 2003 yılı sayımına göre 1.719.343 kişi Budapeşte’de yaşamlarını sürdürmektedir.

Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna’nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

Türkiye’den Ulaşım

İstanbul’dan Budapeşte’ye, Pegasus ve Türk Hava Yolları ile 2 saatlik yolculuk sonrası ulaşabilirsin. Budapeşte biletimi online satın alarak, hem vakitten kazandığımı hem de  en uygun uçak bileti satın aldığımı düşünüyorum.

Budapeşte Havalimanı- Şehir Merkezi Ulaşımı

Budapeşte Havalimanı şehir merkezine 45 dk mesafede. Toplu taşıma ile gitmek oldukça karışık ve birkaç kez aktarma yapmanız gerekecek.  2 veya 3 kişiyseniz, taksi öneririm kesinlikle. Taksi düşünmeyenler için ise,

Havaalanından 200 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Kobanya Kispest metro durağında indikten sonra aktarma yapmanız gerekiyor. Mavi metro hattı olan M3’e binerek “Deak Ferenc ter” durağında tekrar inmeniz gerekiyor. Bu noktadan sonra Budapeşte merkezine yaklaşmışsınız demektir. Hangi yöne doğru gidecekseniz tekrar bir metro hattına binmeniz gerekiyor. Havalimanından bu şekilde merkeze geçmenin süresi 50 dk civarında maliyeti ise 850 HUF.  Türk Parası karşılığı ile, 7 TL civarında.

Taksi ile gitmeyi tercih ederseniz alacağı max. ücret 20 Euro.

Şehir İçi Ulaşım

Bence yürüyerek bir çok yeri gezebilirsiniz. Olmadı HUF para birimi nedeniyle taksi de değerlendirilebilir. Fakat metro düşünürseniz de, tek yön 400 HUF olmak üzere metro duraklarından veya büfe tarzı işletmelerden bilenizi alabilirsiniz. Budapeşte, 1896 yılında yapılmış ve Londra’dan sonra dünyanın en eski 2.metrosu. Bu yüzden baya eski.

Budapest-metro-map

Macaristan Parlementosu (Orszâghâz): Ülkenin bağımsızlığını ve gücünü vurgulamak için inşası sırasında ‘haşmet’ kelimesinin mimari hakkını vermek için Tuna kıyısında 40 milyon kiremit, yarım milyon değerli taş ve 40 kilo altın katkısıyla inşa edilmiş eşsiz bir nokta. Gece ise ışıklandırmasıyla Budapeşte’nin en önemli noktalarından birisi olduğu kesin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kale Tepesi

Benim en sevdiğim yer işte ! Şehrin ve Buda yakasının en önemli turistik bölgesi. Burada gezerken kendini eski çağlarda hissedeceksin. Yüksek miktarda keyif içerir. Peşte’den kale tepesine farklı şekillerle ulaşabilirsiniz. En çok tercih edilen metot ise kavşağın diğer tarafında Asma Köprü’nün bitiminin hemen ötesinde başlayıp Kraliyet Sarayı’na çıkan 19 yy fünikiler sistemidir. Bir diğer seçenek ise, Moszkva ter’e kadar metroyla gidip merdivenlerden yola çıkmak ve Disz ter’e gidip gelen ve yol üzerinde pek çok yerde duran mini Varbusz servisini yakalamaktır.

Balıkçılar Burcu

Matyas Kilisesi’nin arkasında Budapeşte’nin en çok fotoğraflanan anıtlarından biri olan kale surları üzerine inşaa edilmiş Balıkçılar Burcu (Halaszbastya) bulunmaktadır. Kuleler, taraçalar ve kemerlerden oluşan bu resimli kitap dizisi ilk bakışta otantik bir ortaçağ istihkamı zannedilebilir. Ancak tabya tamamen süsleme amacıla 20 yy.başlarında yapılmıştır.

3.Fishermans-Bastion-Budapest

Hösök Tere

Kahramanlar Meydanı olarak biliniyor. Budapeşte’de benim ilk 3’ümde bulunuyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum görmenizi. Özellikle arka kısmında bulunan gölet manzarası efsanedir.

Heros__Square

Kaplıcalar

Budapeşte bir fay hattının üzerine kurulmuştur, Fay hattı üzerinde olan ülkelerde genellikle sıcak su gibi doğal alanlar olur. Budapeşte’de öyle. Özellikle civar ülkeler vatandaşlarına da fizik tedavi hizmeti sunan bir sağlık merkezi burası. Budapeşte sağlık turizmi nasıl yapılıyor onu çok iyi anlatan bir şehir. Peki nasıl girerim dersen ? Budapest Card’ınız varsa. 1 giriş dahil oluyor. Bence denenmeli.

Macaristan’da yaklaşık 1300 tane termal kaynak var. Bunların 300 kadarı banyo faaliyetinde kullanılmaktadır. Evlerin ısınma ihtiyacını karşılayan bir çok termal kaynak da bulunmaktadır. Buhar banyoları Roma zamanlarına kadar geriye gider Osmanlılar,  bazılarıgünümüzde hala kullanılmakta olan Türk hamamları inşa etmişler. Buralarda sayısız tedavi amaçlı masaj tedavileri uygulanmaktadır. Görkemli hamamları ve açık hava havuzları olan, sırasıyla Art Nouveau ve Neo-Klasik saraylar Gellert ve Szechenyi geleneksel hamamların en büyükleridir.

n5417gellert

Margit Adası

Buda ve Peşte arasında Tuna’yı da ikiye bölen bir ada var. Margit Bridge üzerinden girişi bulunan bu ada Budapeşte’nin festival adası desem yanlış olmaz sanırım. Adada yapılacak başka alternatifler de var elbette. yürüyüş, bisiklet turu, konser gibi.. İçinde büyük bir ışıklı havuz bulunan Margit Adası gece de eğlence merkezlerinden birisi. Hava karardıktan sonra burada süs havuzunda ki ışık gösterisini ücretsiz izleyebilirsin.

Aziz István Bazilikası: Budapeşte’nin en büyük katedrali.

Gellért Tepesi: Buda yakasının en özel noktalarından olan tepe; hamamları, mağara kilisesi, anıtı ve kalesi ile gezilesi noktalardan birisi.

Macar Ulusal Müzesi: Vâci Caddesine yakın noktadaki müze şehrin en etkileyici müzesi olarak öne çıkıyor. Biz giremedik, sizin değerlendirmelerinizi bekleriz.

Gül Baba Türbesi : Margit Bridge köprüsünün Buda tarafından ömürden götüren bu rampayı tırmanarak Gül Baba Türbesine ulaşabilirsiniz.

fishermen-bastion-budapest

Szentendre

Tuna Kıvrımı’ndaki yerleşim birimlerinin belki de en etkileyicisi olan Szentendre Budapeşte’nin merkezinden sadece 20 km uzaklıktadır. Pitoresk kasaba, sanatçı koloniler ve şaşırtıcı sayıdaki müze ve galerisiyle ünlüdür. Kasabaya en kolay geliş yolu ise Buda’daki Batthyanyter’den kalkan HEV banliyö trenidir. 45 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

szentendre

Skansen

Eğer müze ve galerilerde bir değişiklik isterseniz, kasabadan 4 km uzaklıkta Macar Açık Hava Müzesi olan Skansen’e gidebilirsiniz. Hev istasyonunun yanındaki terminalden kalkan 8 numaralı otobüsü yakalayın ve Skansen’e gideceğinizi söyleyin şoföre.

14909284814_27c837e421_b

Esztergom

Şehre 20 km mesafedeki bir kasabadır. Bazilikanın en değerli kısmı, Bakocz-Kapolna adlı kırmızı mermerden yan şapeldir. 16.yüzyılda inşa edilen ve çevresindeki harabeleren kurtarılıp parçaları bir araya getirilen şapel, orijinal bazilikadan geriye kalan tek kısımdır. Esztergeom’un en popüler koleksiyonu Bazilika Tepesi’nin eteklerinde nehrin kıyısında uzanır. Hritstiyan Müzesi ülkenin en iyi dinsel sanat müzelerinden biridir.

330-11apr08esztergomcastlebasilicaandskyline(1)_1200

Balaton Gölü

Macaristan’ın bir denizi yok ama Balaton Gölü olabilecek en iyi şeydir. Bu tatlı su gölünün etrafı yeşil tepeler ve meyve bahçeleri ile doludur. Budapeşte’den 100 km uzaklıkta rahatça günübirlik gezi gerçekleşebilir. Bir de bu köy kadınlarının güzelliğiyle ün salmıştır.

LakeBalaton4

MAK

Ben çok beğendim. Ama zaten sevdiğimden midir bilmiyorum. Tatlıları daha çok hoşuma gitti. Fiyat olarak da baya iyi. Gelmişken deneyin isterim.

mak-bistro-budapest-restaurant-1

Comme Chez Soi

Akdeniz mutfağına ilginiz varsa burayı tavsiye ederim. Çok lezzetli ve fiyat olarak da başarılı. Personeli çok ilgileniyor. Bir daha giderim denilecek bir yer. Kaliteli sunum !

Comme

Zeller Bistro

Gayet lezzetli steak ürünleri bulabilirsin. Güne göre değişen bazı Macar mutfağından yemekler de var.

zeller-bistro-budapest-inside

Menza Etterem es Kavezo

Budapeşte dediğinde akla Gulaş Çorbası gelir. Burası Gulaş Çorbası ve Menza salata için ideal bir nokta. Yöresel lezzetleri tatmayı seviyorsan kesinlikle öneririm.

1354184858-7579

My Green Cup

Chai tea latte sevenler ? O zaman burası tam size göre. Şık dekore edilmiş bir cafe. Servisi ve ürünleri gayet başarılı.

MGC_FOKEP

Kontakt

Budapeşte’nin en orijinal mekanlarından birisi. Dükkanın nitrojen ile soğutularak hazırlanan kahvesini bir deneyin isterim.

img.0341.exact726w

Tamp & Pull Espresso Bar

Başarılı noktalardan birisi. Macchiato’suna bayıldım.

Budapest-Tamp-and-Pull-IMG_0315

The Goat Herder

Çok çok çok iyi bir cafe. Mükemmel dekore edilmiş bir ortamı var. Kahvelerde çok lezzetli. Vaktiniz dar ise ve bir kahve içesiniz varsa. Öncelik burası olmalı.

img.8589.1.exact726w

Fekete

En en en’ler arasında Budapeşte’nin yerlisi için. Gayet keyifli bir atmosfer. Buz filtresinden süzülmüş Ice filter coffee’yi bir denemelisiniz.

Budapest-Fekete-IMG_0462

La Nube

Çok ferah bir ortam. Budapeşte’nin local yaşantısına ait hissedebilirsin kendini.

1444136139-2967

New York Cafe

Ben bir şey demeyeceğim. Çünkü ne desem yarım kalacak burayla ilgili. Budapeşte’de görmeden gelmemen gereken bir nokta.

86796852

Mart, Budapest Fringe Festival

Temmuz, Sziget Festival

Ağustos, Budapest Festival of Folk Arts.

Eylül, Budapest Baroque Festival

Ekim, Budapest Autumn Festival

Kasım, Budapest Art Fair

Aralık, Budapest Christmas Fair

Budapeşte eskisi kadar kötü şartlarda yaşayan insanların olduğu bir şehir olmadığı kesin. Son senelerde Budapeşte’de bir alışveriş devrimi olmuş ve avm sayıları hızla artmıştır.

Günümüzde, 20’den fazla alışveriş merkezi vardır. En büyükleri ise

Polus Centre

Westend City Centre

Mammut

Arkad

Peki ne alınır Budapeşte’den ?

Pek çok ziyaretçi alışveriş gezisine Budapeşte’nin en iyi cadddesi Vaci Ucta’dan başlar. Halk sanatı ve el sanatları için Folkart Centrum’dan başlamalısınız. Seramik ve Porselen Macarların çok övündüğü bir branş. Herend fabrikası 1826’dan beri porselen üretir.En güzel ve şık porseleni Zsolnay Porselencisinden alabilirsiniz. Ayrıca her bütçeye uygun halk sanatı tarzı tabaklar ve vazolar da yaygındır. Özel mavi-beyaz ev eşyaları, Mezötür’dan aşı boyası ve çiçek desenli sırlı su şişeleri ve siyah çömlek isimli kömür renginde eşyalar alınabilir.

Yorumlar