Mercer adlı araştırma şirketi tarafından hazırlanan rapora göre, dünyanın en yaşanılabilir şartlarını sunan 230 şehir belirlendi. Avusturya’nın başkenti Viyana, 229 şehri geride bırakarak birinci oldu. Ve bunu son 10 yılda 6.kez başardı. Öyle bir şehri tanıtmaya çalışacağım. Zor olacak.

Viyana Gezi Rehberi

Nüfus : 1,741 Milyon

Dil : Almanca

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Almanca Başlıca Kelimeler

Evet : Ja (ya)
Hayır : Nein (nayn)
Teşekkür ederim : Danke (dankı)
Çok teşekkür ederim : Danke sehr (dankı ze:r)
Rica ederim : Bitte (bitı)
Bir şey değil : Nichts zu danken (nihts tsu danken)
Afedersiniz : Entschuldigen Sie, bitte (entşuldigın zi: bitı)
Çok rica ederim : Bitte sehr (bitı ze:r)
Adım ………’dır : ich heisse …… (ih hayzı ……)
Ben bir Türk’üm : ich bin ein Türke (ih bin ayn türkı)
Ben doktorum : ich bin Arzt (ih bin artst)
Ben öğrenciyim : ich bin Schüler (ih bin şu:lır)
Ben …… yaşındayım : ich bin ……. jahre alt (ih bin …… ya:re alt)
Ben yirmi yaşındayım : ich bin zwanzig jahre alt (ih bin svansig ya:re alt)
Adınız nedir? : Wie heissen Sie? (vi: hayzın zi
Adım Ali’dir : ich heisse Ali (ih hayzı Ali)
Sen kimsin? : Wer bist du? (wer bist du)
Ben Ali’yim : ich bin Ali (ih bin Ali)
Ben müslümanım : ich bin Müslimisch (ih bin müslimiş)
Adım Ali’dir : Mein Name ist Ali (mayn na:mı ist Ali)
Adım Ahmet : Mein Name ist Ahmet (mayn na:mı ist Ahmet)
Anlaştık! : Verstanden! (feğştandın)
Lütfen : Bitte (bitı)
Pekala : Gut (gu:t)
Özür dilerim : Entschuldigung (entşuldigung)

Konsolosluk Bilgileri

Hietzinger Hauptstrasse 29, 110 Viyana

Tel : +43 01 887 71 81

Türkiye’den Ulaşım

İstanbul’dan Viyana’ya Pegasus ve Türk Hava Yolları ile 2,5 saatlik yolculuk sonrası ulaşabilirsin.

Viyana Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım

Otobüs : Vienna Airport Lines isminde özel bir taşımacılık hizmeti. Türkiyede’ki Havaş ve Havataş işletmeleri gibi. Tek gidiş 8 Euro gidiş dönüş ise 13 Euro’ya bilet alabilirsiniz.

Metro : Metro ile Stephanplatz’a kadar gidebiliyorsunuz. Tek yön bilet ücreti ise 2 Euro.

Tren : CAT ( City Airport Train ) Havalimanından merkeze ulaşım konusunda en kolay yöntem bence. 15 dakikada şehire varabiliyorsunuz. Her saatin 6 ve 36. dakikalarında kalkıyor. 1 dakika bile aksamaz. Dakik olmanız gerekiyor. Bilet ücreti ise, tek yön 12 Euro. Gidiş dönüş ise 19 Euro.

Taksi : Viyana güvenli bir şehir. Taksiciler de diğer şehirlere göre daha iyi niyetli dolayısıyla. 35 40 Euro civarı bir ücretle merkeze ulaşabilirsiniz. 3 kişi bindiğinizde avantajlı olabilir. Fakat yine de tren taksiden daha hızlı gidiyor. Bagajınız ağırsa taksi değerlendirilebilir kalabalık gruplarda.

Şehir içi Ulaşım

Metro : Viyana metrosu gerçekten sanırım Avrupa’nın en iyisi. Toplam altı hattan oluşan ve şehrin neredeyse tümüne ulaşımı sağlayan güzel bir sisteme sahip. 1. bölgesi için Kırmızı renkli U1 ve Yeşil renkli U4 hatları çok sık kullanılan ve önemli. Şehrin kalbi sayılan Stephanplatz Kırmızı U1 ve turuncu U3 hatlarının üzerindeyken Karlsplatz ise Kırmızı U1 yeşil U4 ve mor U2 hatları üzerinde yer alıyor.  Avrupa’nın en güzel saraylarından birisi olan Schonbrun’a ise yeşil hat üstünden ulaşabilirsiniz.

v-english-serious

Tek kullanımlık bilet : 2,10 Euro

24 saatlik bilet : 7 Euro

48 saatlik bilet : 12 Euro

72 saatlik bilet : 15,40 Euro

Metro ve tramvay girişlerinde turnike sistemi bulunmuyor. Tamamen güvene dayalı bir durum. Ama metro çıkışlarında veya metro içlerinde ansızın kontrol eden görevliler ile karşılaşabiliyorsunuz. Cezası 110 Euro. En kötü yanı ise, uyanıklık yapayım derken maruz kaldığın bakışlar. Ceza yedim oradan biliyorum. Yapmayın 🙂

Belvedere

Savoy Prensi Eugene’in yazlık sarayı. Viyana’nın Barok mimarisinin gözdelerinden biri olarak kabul edilir. Şelaleleri, gölleri, heykelleri, gölleri ve bahçelerinden ayrı olarak, başlı başına büyülü bir dünyaya sahip gerçekten. Belvedere, 1716 yılında yapılmış görkemli bir yapı. Saray, prensin ölümünden sonra Maria Theresa’ya geçmiş, 1914 yılında Saraybosna’da uğradığı suikastle I. Dünya Savaşı’nı tetikleyen Franz Ferdinand gibi Habsburg hanedanı tarafından kullanımış. Behçesinde yapacağınız yürüyüşe başlamak için en iyi yer Oberes Belvedere’dir. Buradan gün batımını seyretmeye doyamazsınız desem yeridir.

the-belvedere11

Karlsplatz

Karlsplatz üzerinde ve çevresinde görülecek pek çok yer vardır. Museums Quartier’deki Kunsthalle Wien’in bir koludur ve çağdaş sanattaki güncel akımları konu alan temalı sergiler ev sahipliği de yapmakta. Devasa bir teraslı kafesi vardır. Şehrin en önemli Barok kiliselerinden birisiKarlskirche’dir. Girişi ücretli.

otto_wagner_pavillon_karlsplatz_original

Herrengasse

Dar, Arnavut kaldırımlı Naglergasse’den geçip, Ortaçağ’ın izlerine dönmeden önce, Bognergasse’de yer alan EngelApotheke’nin güzel Judendstil cephesine dikkat edin lütfen. Bu sokak, Palais Harrach ile İskoç ve İrlandalı Benedikten rahiplerinin 12. yüzyılda kurdukları Schottenkirche’nin bir kenarını oluşturduğu Freyung üçgenine çıkar. Freyung güneyinde, etkileyici Barok ve Neo Barok sarayların ve binaların sıralandığı, Innere Stadt’ın doğu yönündeki ana yolu olan Herrengasse uzanır. Aynı yerde 18. yüzyıldan kalma, zarif alışveriş çarşısı Freyung Pasajı ile I. Dünya Savaşı’ndan önce Viyana’nın önde gelen kafesi olan restore edilmiş Cafe Central’i birleştiren Palais Ferstel dikkate değer.

038L07050678_Graz_Strassenbahn,_Herrengasse

Hofburg

Savaşta yaşanan bozgun Habsburglar’ın sonunu getirir. Fakat sarayla hala ilk günkü gibidir. Bu sarayların arasında en etkileyici olanlardan birisi 13. yüzyıldan beri Avusturya hükümdarlarına ev sahipliği yapan Hofsburg’dur.Her gün 09.00-17.30 arasında ziyaret edebilirsiniz.

vienna-hofburg-palace-ticket-and-tour-with-audioguide_medium-27806

Burgganten

Hofburg’un bahçesi olan Burggarten, 19. yüzyılda imparatorluk ailesi için düzenlenmişti. Baheçedeki iki anıt, I. Franz Joseph ile Mozart’a adanmıştır. 20. yüzyıl baından kalma Friedrich Ohmann tarafından Judendstil üslubunda yapılan limonluk da görülebilir. Limonluk’ta çok güzel bir kafe ve kelebek bahçesi (Schmetterlingshaus) de vardır. Kelebek bahçesini  haftaiçi 10.00-17.00 arası haftasonu ise 10.00-18.30 arası ziyaret edebilirsiniz.

Burggarten

1156165998

Schönbrunn

Adını burada bulunan bir su kaynağından alıyor bu saray. Türkler buradaki av köşkünü yıkınca, kraliyet ailesi için yazlık bir saray olarak yapılmış. Büyük galeride meşhur Viyana Kongresi toplanmış. Aynalı Salon’da altı yaşındaki Mozart konser vermiş. Napolyon’un oğlu, İmparator I. Franz’ın torunu Reichstadt Dükü bu sarayda 21 yaşında ölmüş.  Arka bahçesinde yürüyüp tepedeki Gloriette’ye çıkmanızı öneririm. Manzara gerçekten şahane. Ayrıca Avrupa’nın en eski hayvanat bahçesi de Schönbrunn Sarayı’nda bulunuyor. Metronun U4 hattıyla bu saraya gidebilirsiniz. Hergün ziyaret edebileceğiniz bu saraya giriş 9 Euro.

a_Gloriette

Stephansdom

Viyana’nın kalbidir. Barselona’nın La Sagrada Familia’sına benzetirim. Şehre sığmayan bir yapı. Steffl olarak bilinen çan kulesi, tepesindeki gözlem platormuyla birlikte 137 mt yükseliğinde. Kuzeydoğuda  Çek Cumhuriyeti!ne güneybatıda ise Semmering Alpleri’ne uzanan manzaranın görüldüğü tepeye kadar 343 basamak çıkmanız gerekir. Büyük ana kapı Riesento adını 13.yüzyılda inşa edilirken burada bulunan büyük kemikten alır. Bunun Nuh’un tufanında boğulan bir devin baldır kemiği sanılmıştı, sonra bir mamutun kaval kemiği olduğu ortaya çıkana kadar kapıda asılı kalmıştır. Stephansdom’un ana girişinin iç duvarında 05 rakamı göze çarpar. Bu sayı Naziler’e karşı 1944 yılında başlayan Avusturya direniş hareketinin gizli koduymuş.  5 alfabenin beşinci harfini yani E’yi temsil eder. OE ise, Österreich, yani Avusturya sözcüğünün ilk sesidir. Kuzeye Kulesi’nin tepesinde nefis bir manzara vardır. Buraya asansörle de çıkabilirsiniz. Tepede göreceğiniz 20 tonluk çan sadece özel günlerde kullanılmaktadır. Pazar günleri ve tatilde saat 10.15’te ayin yapılır. Temmuz ve ağustos aylarında ise 09.30’da yapılıyor. Değişik bir hava oluyor. Denk getirebilirseniz deneyimleyin derim.

Blick vom Stephansdom

Hundertwasser Haus

Turistlerin büyük ilgisini çeken, rengarenk ve tuhaf Hundertwasser Haus, mimari püristler tarafından pek kabul görmemiş. Avusturya’nın en sevileni olmasa da, en iyi bilinen sanatçısı Friedensreich Hundertwasser’e aittir. Dalgalı dış cephesiyle dikkat çeken 52 apartman dairesi, parlak boyalı kiremitler, seramikler ve soğan kubbelerle dekore edilmiş. İçinde ağaç var desem inanır mısınız ?

67821395Hundertwasser_Haus_Vienna

Prater

Avusturya’nın en eğlenceli noktalarından birisi. Tekerlekli patenler, diskolar, atış alanları, restoranlar ve bira salonlarıyla dolu eski eğlence parkı Wurstelprater’e ulaşmış olursunuz. Bu park 10.00 ile 00.00 arası her gün açıktır. Prater’deki Riesenrad’ın da payı vardır. Bu dönmedolap 1897 yılında yapılmış ve 65 mt yüksekliğindedir. Dünyanın en eski ve büyük dönmedolaplarından birisidir ve manzarası mükemmeldir. Bu parkta ayrıca bir çok adrenalin ve eğlence alanı vardır.

vienna2010_0406ax1

Baden

Viyana’nın 25 km güneyindeki Helenental Vadisi üzerinden Baden kaplıcasına doğru devam edin. Bu eski Roma hamamları, 1803 yılında Franz Joseph’in gözdesi olmuş ve Baden Biedemeier Viyana zenginliğinin simgesi haline gelmiştir. Kaplıcanın 36 derecelik kükürtlü sularında yıkanan Viyana orta tabakası, yazlık villalarını buraya yaptırmışlar. Bölgede çok fazla kaplıca ve açık hava havuzları vardır.

park_2

Tuna Vadisi

Eğer tek bir yeri gezecek akdar vaktiniz varsa öncelikli önerim Tuna Vadisi olur. Burası  Wachau olarak da biliniyor. Viyana’nın batısına, arabayla bir saatlik mesafedeki, bir taraftan üzüm bağları, kayısı bahçeleri ve köyleriyle dikkate çeken sonra da, yarısı sisin içinde saklanmış virane ortaçağ kaleleri ve kayalık uçurumlarıyla tehlike esinleyen Tuna Vadisi görülmeye  değerdir gerçektendeğerdir gerçekten.000004562-wachau_valley

Figmüller

İçinde bir çok Türk görebileceğiniz efsanevi restoran. Her gün açıktır ve aynı sokakta 2 şubesi vardır. 11,5 Euro’ya şnitzsel söyleyebilirsiniz. Tavuk ve domuz eti olarak iki farklı çeşidi var. Şnitzel’den öte patates salatası beni benden alıyor buranın.

6418919-schnitzels_at_figlmueller_vienna

Vestibül

Yazın terası şahane olan bir mekan. Öğle yemeği için giderseniz Mittagsmenu adında özel bir menüleri var.

126.329

Kervansaray

Türk yemeklerini deneyimleyebileceğiniz bir yer. Avusturya halkı çok sevmiş burayı.

kervansaray-und-hummer-bar-4264716-seafood-combo-plate-vienna_54_990x660_201405311914

Der Neue Donauturm

İyi ki geldik Viyana’ya diyebileceğin bir yer. Tuna Kulesinde yer alan şehrin en büyük yapısı.

Zum Schwarzen Kameel

1618 yılından beri aynı yerde hizmet veren otantik bir mekan. Avusturya mutfağının tüm eski yemeklerini burada deneyebilirsiniz.

imager

Coburg

Şehir merkezindeki bu eski saray çok başarılı bir restorasyonla muhteşem bir hotel olmuş. Restoranı da hotel kadar nefes kesici düzeyde. Muhteşem manzara ile yemek yiyebilirsiniz. Not : Erkek misafirlere ceket zorunluluğu vardır.

Fabios

Bu Viyana sosyetesi ne mi yapar ? Nerede hepsi burada. Ymekler çok güzel ama asıl amaçları görmek ve görünmek. Ana yemekleri 20 Euro civarında.

Gmoakeller

Viyana’nın yerel mutfağında ne istersen burada bulabilirsin. Snitzel başta olmak üzere tavuk ürünleriyle dolu güne göre değişkenlik gösteren bir menüsü var. Fiyatları da gayet uygundur. Lezzet açısından da tatmin edici boyuttadır.

Gmoakeller+2

Amerlingbeisl

Servisi biraz ağır ama lezzetini deneyince değecek bir mekan. Ambiyansı da yemekleri kadar başarılıdır. Sohbet edecek bir yer arıyorum diyorsanız ideal nokta.

Amerlingbeisl_Stiftgasse_Vienna

Ulrich

Benim favori mekanlarımdan birisi Viyana’da. Beraber gittiğim arkadaşlarım da her zaman memnun kalmıştır. Fiyatları Viyana’ya göre çok iyi. Tavuk ürünlerine de güvenebilirsiniz.

Amerlingbeisl

Belki de Viyana’nın en başarılı mekanlarından birisi. Benim çok memnun kaldığım ve kesinle tavsiye ettiğim bir yer. Kahve eşliğinde sohbet edecek dinlenecek bir yer arıyorsanız ideal. Kekleri ve kahveleri de gayet başarılı.

Amerlingbeisl_Stiftgasse_Vienna

Akrap Finest Coffee

Viyana’da 3 ayrı kişininde nerede güzel kahve içeriz sorusuna verdiği cevap burası oldu. Kahve bizim işimiz diyen tipler olur ya. Onun Viyana versiyonu burası. Gel espresso iç ve ortamı yaşa. Memnun edici.

espressobar-akrap-finest

Kaffemik

Cadde üzeri kendi halinde şirin bir kahveci. Personel ilgisi de gayet güzeldi. Farklı kahve çeşitleri deneyimlemek isterseniz öneririm.

Marktwirtschaft-kaffemik-c-STADTBEKANNT-Nohl-728x485

Kaffeefabrik

Çok küçük bir kahveci ama Viyana’da fena ün yapmış. Gezinize devam ederken süreniz darsa take away için ideal bir nokta. Topu topu 4 masası var zaten. O da genelde dolu oluyor.

kaffeedruckerei

Cafe Central

Kapısında her daim kuyruk olan ama gittiğiniz zaman kendinizi iyi hissedebileceğiniz bir mekan. Viyana’nın en iyileri arasında. Fiyatı diğer kahvecilere göre bi tık yüksektir. Ama ambiyansı da başka yerde yoktur eminim. Piyano eşliğinde hiç kahve içtiniz mi ?

Palais_Events_CafeCentral_11

Café Landtmann

Fiyatları şehir ortalamasının biraz üzerinde ama şık bir mekan. Tatlılarının lezzeti için bir kere denemeye değer.

landtmann-05

Cafemima

Kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir mekan. Viyana’da evinizde kahve içiyormuş gibi hissetmekten ne zarar gelir ki 🙂

KD9VO4IX-13VT-JHPO-ARSG-KYTEQ5ER2OVD-1024x685

Kaffe Alt Wien

Viyana’nın tarihi noktalarından birisi. Şehrin eski ruhunu hissedebileceğiniz nadir lokasyonlardan birisi. Akşamları daha da keyifli bir ortam haline geliyor.

DNA2AQIU-BDO7-8T7O-53JE-8HN1F5YO9SU4-728x474

Ocak : Viyana Filarmoni Orkestrası’nın geleneksel resitali Yeniyıl Konseri saat 11.00’de Musikverein Konser Salonunda verilir.

Şubat – Mart : Staatsoper’de yılın en önemli etkinliği Opernball vardır.

Nisan : Innere Stadt Freyung’daki Pakalya Pazarı bir panayır havası yaratır.

Mayıs : Prater eğlence parkında kutlanan 1 mayıs geleneksel bahar bayramı; popüler eğlencelerin eşliğinde Viyana Maratonu, Life Ball dünya çapında ünlüler tarafından desteklenen bir AIDS yardım etkinliğidir.

Haziran : Viyana Festivali , müzik, dans ve tiyatro ile keyifli bir hava yaratır şehirde.

Eylül : Schönbrunn Festivali

Ekim : Viyana Film Festivali

Kasım : Noel Pazarı

Alışveriş için pahalı bir ülke olan Avusturya’da akla lk gelenler Avusturya’nın gururu Swarovski kristalleri, Palmers iç çamaşırları, Sacher turtası, Mozart Kugeln Çikolataları, modacı Atıl Kutoğlu ve Helmut Lang’ın kreasyonlarıdır. Avrupa’nın en büyük avmlerinden birisi olan Shopping City Sud şehrin güney kısmında merkezden biraz uzaktaadır. Kaliteli markalar arıyorsanız bir göz atabilirsiniz. Ayrıca, Nashmarkt’da cumartesi günleri çok büyük bir bit pazarı kuruluyor.

Yorumlar