NOT : Bu yazı sonrasında fikirlerinizi değiştirebilir ve buraya doğru yönelebilirsiniz.

Bulgaristan’a gitmeden önce pek bir fikrim yoktu açıkcası. Nereler gezilir ne olur ne biter bilmeden düştüm yola. Sonrasında sınırı geçmemle beraber yeşil mi yeşil bir ülkeye giriş yaptığımı anladım. Kırklareli Dereköy sınırından 90 km uzaklıkta Burgaz ile başlayan sahil yolu Varna’ya kadar türlü türlü eğlenceler ve altın gibi bir kum vaad ediyor. Şimdi sizlere Yunanistan’a alternatif olarak bir seyahat rotası öneriyorum. Hazır mısınız ? hazırım dediğinizi farzederek başlıyorum anlatmaya.

Sunny Beach’e Nasıl Gidilir ?

Öncelikle haritada da gördüğünüz gibi Dereköy’den çıktığınızda ilk olarak Malko güzergahından Sozopol yoluna doğru ilerliyorsunuz. Gezilecek görülecek yerler de bu nokta itibariyle başlıyor. Sozopol’a ben gidemedim ama fırsatınız olursa sizin gitmenizi kesinlikle öneriyorum. Sozopol sonrasında, bölgenin en büyük şehirlerinden Burgas’a giriş yapıyorsunuz. Antalya havası olan şehirde çok fazla hotel var. Bulgaristan’ın Varna ile beraber en büyük turizm merkezlerinden. Burgaz’ın da en güzel yeri Sunny Beach olarak geçiyor. Sahil yolunda Pomorie ve Nessebar’ı takip ederek Sunny Beach’a ulaşabilirsiniz. Türkiye sınırından yaklaşık 110 km civarında bir yolculukla bu güzel sahile varıyorsunuz.

Sunny Beach Çevresinde Neler Var ? 

Sunny Beach bölgesinde bir çok yere çok kolay ulaşım seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. Mesela UNESCO listesinde bulunan Nessebar 4 km mesafede. Otobüsle 1,3 Leva ödeyerek 10 15 dakika sürecek bir yolculukla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında Burgas şehir merkezi 28 km, Varna 90 km uzaklıkta, Lavanta için köylere giderim derseniz Goritsa gibi kasabalar da 20 30 km mesafe uzaklıkta. Biraz daha uzağa yetmedi yetmiyor diyorsanız Plovdiv Kazanlık gibi merkezler 2 3 saat yolculuk mesafesinde efendim. Bence buraya kadar geldiyseniz en azından 1 gününüzü başka bir il veya ilçede geçirin derim. Nessebar’ı ise söylemiyorum bile. Buraya kadar gelip gitmezseniz kendinizi bir sorgulayın lütfen. Napıyorum ben nasıl gezginim diyin kendi kendinize..

Sunny Beach Hotel Fiyatları Ne Civarda ?

Plaja yakın mesafede çok sayıda hotel var. Ben gerek konumu gerekse işletmecilerinin Türk olması nedeniyle Persani Hotel’i tercih ettim. Fiyatlar da aşağı yukarı genel olarak 100 150 TL civarında diyebilirim. Bu fiyatlarda plaja yakın bir çok hotel bulabilirsiniz.

Sunny Beach’de Hangi Beach Clublar Var ?

Bu bölgede en beğendiğim 4 adet beach club var. Bu clubların gündüz inanılmaz bir eğlencesi oluyor ve çok başarılı kokteyller yapıyorlar misafirlerine. En güzeli ise bizim ülkemizde alıştığımız o durum yok. Bildiğin ucuz ve keyifli. Mesela Bedroom’da 4 kişi bir yatak kiralayıp 100 120 TL gibi bir ücret ödeme yapabilirsin. Bütün gün de inanılmaz bir keyif yaşayabilirsin.

  • Bedroom Beach
  • Cabana Beach
  • Cayo Beach Club
  • The 1

Sunny Beach Deniz Nasıl ?

Deniz inanılmaz şaşırttı beni. Bildiğin altın kum. Gündüz özellikle erken saatlerde denize girmenizi öneriyorum. Konakladığım 3 gün boyunca gündüzleri çarşaf gibi olan deniz öğleden sonra tipik Karadeniz ruhuyla ufak bir dalgalanma yapıyor. Bu yüzden benim tavsiyem gündüz denize öğleden sonra gezmeye yönelik yapın programınızı. Ayrıca deniz sporları yapabileceğiniz bir sürü aktivitenin de bulunduğu bölgede şezlong ve şemsiye fiyatları 10’ar Leva ücretli hizmete sunuluyor. Yani 40 TL’ye günlük şemsiye ve şezlong ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Plaja yakın noktada içecek ve yiyecek alabileceğiniz küçüklü büyüklü alışveriş noktaları da var. Buralardan da ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

En enteresanı ise bölgede çok sayıda anadan doğma çıplak denize giren insan gördüm. Üstelik her hangi bir bölme vs yok. Normal halk plajında yürürken denk gelebilirsiniz. Ben bir an da farkettim hooop noluyor dedim kendi kendime sonra bi baktım etrafım sarılmış gibi oldu :))

Sonuç olarak denizi güzeldir efendim önerilir..

Sunny Beach Akşamları Nerede Geçer ? 

Bence buraya geldiyseniz akşam yemeğinizi, yürüyüşünüzü vs hepsini Nessebar bölgesinde yapmanızı öneririm. Tarihi sokakları ve cumbalı konaklarıyla Osmanlı Mahallesinde bir tur atabilir cafe ve restoranlarda takılabilirsiniz. Bu bölgeye gelen herkes akşamlarını Nessebar’da yürüyüş yaparak o sokakların içinde kaybolmayı hedefleyerek geziyor gözlemlediğim kadarıyla. Burayı listeye yazıyoruz efendim.

Sunny Beach Gece Eğlencesi Nerede ?

Az yukarıda belirttiğim beach clubların her biri akşamları da aktif. Buralarda vakit geçirebilirsiniz ama yok gündüz oradaydık zaten akşam başka yer olsun derseniz önerim Sunny Beach’e 5 10 km mesafedeki Sveti Vlas bölgesi olur. Burada Dinevi Marinası var. Bu marinada sabaha kadar eğlencenin tavan olduğu mekanlar bulunuyor. Sadece gece kulüleri de değil, öncesinde bir şeyler içebileceğiniz barlar, restoranlar da cabası. Burada enteresan bir durum da şu ! Hiç görmediğiniz kadar lüks aracı burada görebilirsiniz.

Burada önereceğim iki mekan bulunuyor. Biri Planet Yatch diğeri ise, La Cubanita. Marina bölgesi eminim hoşunuza gidecektir.

Fiyatlar Nasıl ? 

Gelelim zurnanın zırt dediiği yere. Sunny Beach, Burgas ve Nessebar genelinde inanılmaz bir fiyat uygunluğuna şahit oldum. Her şey ucuz resmen ! Örnek verirsem, kola : 1 Leva, Bira : 2 Leva, Akşam yemeği ortalama : 20 Leva, Ulaşım 1,3 Leva, Dondurma : 5, Magnet : 1 Leva.

Not: 1 Leva = 2 TL = 0,5 Euro

Yorumlar