Bulgaristan’a plan yaparken inanır mısın hiç aklımda yoktu. Ama gittikten sonra ipuçlarının peşinden giderek kendimi lavanta ortasında buldum resmen. Genelde Fransa’nın Provence bölgesinden alıştığımız bu renkli tarlanın meğer en büyük rakibi Bulgaristan’ın güney bölgesindeki tarlalarmış. Özellikle Plovdiv ve Burgas civarında “Lavandula Garden” olarak bilinen bu güzellikler için öyle genel bir bölge yok. 300 km kare civarına yayılmış lavantalar her an karşınıza çıkabilir. Bulgaristan genellikle gülleriyle ün salmış bir ülke. Hatta bu gülleri görmek için 1 yıl önceden rezervasyon yaparmış Japonlar. ( Bu Japonlar değişik hakikaten )

Peki Nerelerde Görebilirsiniz ?

  • Goritsa ve Orizare Köyleri civarında
  • Kazanluk bölgesinde ( burası ayrıca gülleriyle de ön planda ! Bir taşla iki kuş vurabilirsiniz )
  • Tarnichane Köyü ( Sofya ile Plovdiv arasında kalıyor )
  • Ayrıca Plovdiv ile Burgas otobanı arasında çok sayıda bu mor tarlalara denk gelebilirsiniz.

Bulgaristan son yıllarda lavanta üreticiliğinde Fransa’yı sollamış durumda. Son yılda 120 tona yakın lavanta üretimi yaparak rekoru elinde bulunduran Bulgaristan bu lavantaları parfüm üreticilerine, şampuan ve sabun imalatcılarıyla paylaşıyor. 100 f. ısıda kaynatılan ve yağı alınan lavantaları tarlada görebileceğimiz zaman ise kısıtlı. Sadece 40 gün kadar. Özellikle fotoğrafçıların ilgisini çeken bu tarlalar için dünyanın dört yanından insanlar akın ediyor buraya. Görebileceğiniz en uygun dönem ise haziran ve temmuz ayları.

Bu tarlalar bol miktarda arı yapıyor. Lavantalar çok fazla arı çektiği için bu konuda hassasiyeti olanları önceden uyarmak isterim.

Ayrıca, fotoğraflarda gördüğünüz merdiven de benim eserimdir. Biraz daha yukarıdan çekeyim güzel çıkar derken komşu çiftçinin merdiveni kırdım iyi mi ? Çürüktü ama benim ne suçum var ki 🙂

Yorumlar