Yanında telli kavağı, üzerinde asması köy meydanı gibi bir sokakta yer alan bir kahvecideyiz. Yaz kış koruk şerbeti içilen, yüzyıllardır Şeytanın Kahvesi olarak ün salmış bir yer burası.

Harareti ve susuzluğu bir anda kesebilen koruk şerbeti burayı meşhur bir hale getirmiş. Rum kadının “Seni şeytan seni” demesiyle Küçük Halil’den günümüze kadar gelmiş şeytan lakabı.

Kahvehane kültürü var burada. Hani köy meydanlarında ahşap sandalyeler ve masalar olur kasketli amcalar oturur meydanı izler çay içer ya öyle bir havası var bu kahvenin. Şuanda üçüncü kuşaktan Suat Abi işletiyor şeytan kahvesini.

Şeytan Kahvesi 1865 yılından beri faaliyette. 1950’den beri de Suat Abinin ailesi tarafından işletiliyor. Kuruluş 1865 olunca, haliyle Ayvalık tarihine dair bir çok detay bulunuyor duvarlarda. Baktıkça vay be dersin. Hatıralar bazen eşya bazen fotoğraflar üzerinden mesajlar verir sana. Mesela fotoğraflardan birinde, burası eskiden Palio Bahçeleri olarak geçer ibaresi var. Sahil yolu olmadığı dönemde, İzmir-Balıkesir yolu da bu kahve önünden geçermiş. Minibüsler buradan kalkıyormuş. Suat Abi der ki, kahvehaneler bir iletişim köprüsüdür dostlukların başladığı geliştiği yerlerdir. Düşününce gerçekten de doğru..

image1 (1)

Mekanın asıl sahibi Şeytan Halil Ağra, Midilli doğumlu. Kendisi 1932 yılında hayatını kaybetmiş.

Hikayesi şöyle,

Şeytan Halil çocuktur ve her çocuk gibi biraz yaramaz. Bir gün yaşlı Rum kadınlar çalı ateşinde gözleme pişirirler, Halil’de duvar üzerinde onlara küçük küçük taşlar atar, ama kendini göstermezmiş. Sonra kadınlardan biri farketmiş Halil’i. Seni Şeytan Seni diye bağırmış. O günden sonra Halil, Şeytan Halil olarak biliniyor.

Şeytan Halil, gençliğinde tüm Ayvalık  tarafından tanınan birisiymiş. Daha sonra adada işler karışır. Türkler zor durumda kalır. Yarınların ne olacağı bilinmez. Aliesini de alır, iyi görüştüğü bir Rum balıkçının teknesi ile önce Edremit’e sonra Ayvalık’a gelir. Mübadeleden 45 gün önce Ayvalık’a gelen ilk Türk mübadillerden kendisi.

En büyüğü 13 ve en küçüğü 3 aylık 4 çocuğuna bakmak için hayat mücadelesinde başına gelen bir olay sebebi ile hayatını kaybediyor. Şeytan lakabı da o günden bugüne nesilden nesile geliyor..

Ruhun Şad Olsun Şeytan Halil..

 

Günümüzde hala faal bir kahvehane. Ayvalık’a yolunuz düşerse çarşıda sora sora rahatlıkla bulabilirsiniz. Yan fırından simitinizi alabilir, kahvehaneye oturabilirsiniz. Çaylar Suat Abi’den..

image2 (1)image3 (1)

Yorumlar