“Doğa hiçbir şeyi tek renk ve desen olarak yaratmadığından, mimari de tek düzenlikten uzak olmalı ve doğadan esinlenmelidir.” Antoni Gaudi

Gaudi’nin Barselona’sı mı ? Barselona’nın Gaudi’si mi ?

Barselona’da beni kendisine hayran bırakan birinin özet hayatını anlatacağım sizlere..

Antoni_gaudiGaudí, 1852 yılında, İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Tarragona’da doğdu. Mimarın annesi Antònia Cornet Bertran ve babası Francesc Gaudí Serra, demircilik yapıyordu. Beş kardeşin en küçüğü olan Gaudí, romatizması da olduğundan dolayı, yaşıtlarıyla birlikte oynamayı hiçbir zaman istemedi.  Tekstil üreticisi Kont Eusebi Guell, Gaudi’nin sabırlı ve cesur hamisiydi. Zira mimarın çılgınlık derecesinde yaratıcı fikirleri kabul ediliyordu. Gaudi’nin 1885 yılında yapımına başladığı Palau Guell mimarın çalışmalarındaki bir çok yönü gözler önüne serer. Gaudi 1976 yılında öldü ve görkemli La Sagrada Famillia’ya yapılan bir yer altı mezarına gömüldü. Gaudi, getirdiği yeniliklere rağmen, oldukça dindar ve muhafazakar biriydi. Son yıllarını son projesi üzerinde çalışmak üzere bir odaya kapanarak geçirdi. Gaudi’ye tramvay çarptığında (1926) yoldan geçenler onu hastaneye taşımış, fakat ünlü mimarı tanıyamayan doktorlar bu yaşlı adamın bir serseri olduğunu düşünmüşler. Cesedin kime ait olduğu anlaşıldığında ise tüm şehir Gaudi’nin cenaze törenine hazırlanmaya başlamış.

Ama tek gerçek var ki o da bir kişinin koca bir şehrin silüeti üzerinde 100 yılı aşkın bir süredir egemen olmasıdır. Artık Gaudi denince Barcelona, Barselona denince de Gaudi’nin akla gelmesi tesadüf değildir.

Gaudi’inin eserlerinden, Park Güell, Palau Güell ve Casa Milà 1984’te, La Sagrada Familia’nın“İsa’nın Doğuşu” cephesi ile yeraltı türbesi, Casa Vicens, Casa Battlo ve Colonia Güell Türbesi 2005’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Barselona’ya bıraktığım tüm güzellikler için teşekkürler Gaudi..

 

pedrera2Maria-Brito_Barcelona-Gaudi-12antoni-gaudi-spain-barcelona-colonia-guell-03-samuel-ludwig

Yorumlar