Lesvos ( Midilli ) Güzellikleri

Nobel Ödüllü, Midillili şair Odiseas Elitis’in Midilli Adası için söylediği, ” Dünyanın hiçbir yerinde güneş ve ay o kadar ahenk içinde batmaz, başka hiçbir yerde güçlerini o kadar eşit paylaşmazlar.” sözü adanın büyüleyici atmosferini aşağı yukarı tarif ediyor.

Midilli (Lesvos) Adası, bugünkü adı olan “Lesvos” u Teselyalı Kahraman Lapithos’un oğlu Lesvos’tan aldığı rivayet edilmekte. Ada Osmanlı hakimiyetinde yönetildiği dönemden beri Türkler tarafından Midilli olarak isimlendirilmiş.Diğer adalara göre daha yeşil olmasından dolayı Zümrüt Ada olarak da biliniyor.

Midilli Adas’ında yerel ekonomik tarıma, özellikle zeytinyağı üretimine dayalı olup, bunun yanı sıra hayvancılık ve balıkçılık alanında ekonomik faaliyetlerinin olduğunu öğrendik. Adada 13 milyon zeytin ağacından yılda 50 bin ton zeytinyağı  çıkarılırmış. Ayrıca Yunanistan’ın en büyük Uzo üretim merkezi de bu ada içinde yer alırmış.

 

Nasıl Gidilir ?

Balıkesir Ayvalık ilçesi üzerinden deniz yoluyla max. 1,5 saat sürecek yolculukla Midilli’ye ulaşabilirsiniz.

Ayvalık- Midilli deniz ulaşımı için 3 firma hizmet veriyor.

Turyol ve Jale Tur : Gidiş – Dönüş 30 Euro. Yolculuk 1 saat 20 dakika civarı sürüyor. Biletleri online aldığınızda 5 Euro indirim uygulanıyor.

Jalem Tur : Deniz otobüsü gibi daha hızlı bir deniz yolculuğu ile 30 dakika süren seyahatle Midilli’ye ulaşabilirsiniz. Ücreti 35 Euro.

Midilli’ye girmek için Schengen vizesine ihtiyaç var. Vizeyi isterseniz önceden konsolosluğa başvurarak yaabilirsiniz. Ya da kapıda vize uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Kapıda vize için,

 • En az 3 ay geçerliliği olan , 2 sayfası boş olan ve üzerinde K.K.T.C. giriş damgası olmayan bir pasaport ve 2 adet biometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Schengen Vize Başvuru Formu doldurularak fotoğraf ve pasaport fotokopileri ile birlikte seyahatten 36 saat önce acenteye başvurmak,
 • Kesin seyahat tarihleri belirtilmiş feribot bileti (Open olmayacak) ve ücreti ödenmiş,giriş ve çıkış tarihleri belli otel rezervasyon konfirmesi, günübirlik gidişlerde otel rezervasyonuna gerek yok.
 • Aileleriyle seyahat edecek 0-12 yaş çocukarladan sadece 20 € acente vize  takip ücreti alınacaktır,
 • Yunanistan Kapı vize ücreti kişi başı : 55 € dur.
 • Vize süresini 15 gün veriyorlar.

Notlar

 • Bir kere çok çok sakin bir yer. Bizim tatil merkezlerimizde alıştığımız gibi değil. Curcunadan uzak deniz tatili yapabilrsin.
 • En yakın yurt dışı noktalarından birisi. Feribotla max. 1,5 saate geçebilirsin.
 • Ucuz. Örnek verirsem, Türkiye’de 2 kişi için verdiğimiz paraya 5 kişi tıka basa yemek yiyebilirsin.
 • Keşfetmek için müsait. Araba kiralayarak keyifle adayı talan edebilirsin. Günlük 25-35 Euro civarı ücrete araç kiralayabilirsiniz.
 • Yabancı dilin yoksa korkma. Çat pat da olsa, Türkçe bilen Yunanlı sayısı oldukça fazla.
 • Midilli keşfetmek için 2 gün yeterli. Ama deniz tatili yapacağım derseniz, gün sayısı size kalmış.
 • Biz yapılanmayı tesisleştirmeyi seviyoruz. Midilli öyle değil. Denizi bizden daha güzel.

 

Nerelere Gidilir ?

Midilli Merkez

7 tepe kurulmuş bir şehir. Agios Therapontas Kilisesi Kubbesi ve Gataluzi Kalesiyle sivrilmiş bir merkez. Buarada bir kaç yer var görebileceğiniz. Çarşıyı ziyaret edebilir alışveriş yapabilirsiniz. Taxiarches, havalimanına doğru 6,5 km mesafede güzel bir ilçe. Burada Yunan mutfağını deneyimleyebileceğiniz mekanlar ve Midilli manzarasına sahip. Bir diğer köy ise, Loutra. Midilli şehir merkezine 9 km mesafede zeytinyağı imalathanelerine sahip. Burayı da ziyaret edebilir, hediyelik alabilirsiniz. Sokak aralarında gezerken böyle keyifli grafitilere rastlayabilirsiniz.

image2

Sikaminia Köyü

Midilli’nin en yüksek dağlarından Lepetimnos Dağı yamacında 300 mt yükseklikte bulunan güzel bir köy. Aralarında konakların da bulunduğu köy evlerinin tümü taştan olup geleneksel inşa yapısını sergilemektedir. Çarşının hemen alt kısmında bulunan bazilika tarzındaki Panaya Gorgona Kilisesi 1859 yılında inşa edilmiş. Adanın evlilik merasimlerinin çoğu burada gerçekleşirmiş.

image3

Petra

Adanın kuzeyinde Molivo’a yakın bir yerleşim yeri. Petra Yunanca’da taş veya kaya anlamına geliyor. Petra ismini köyün tam ortasında 35 metre yüksekliğindeki kayadan almaktadır.  Kayanın üstünde, 114 basamak ile ulaşılabilen, Panagia Glikofilusa ( sevgiyle öpen Meryem Ana ) Kilisesi bulunmakta. Petra tavernalar, lokantaların, barların bulunduğu müthiş bir kum sahile sahip. Petra Çarşısı bölgenin en otantik çarşılarından biri olup, küçük dükkanlardan bölgeye özgü hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

midilli_047-1Petra-Panagias-Meryem-Ana

Plomari

Dünyaca ünlü Uzo tesislerinde Uzo Müzesi de yer almaktadır. Bu küçük müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Midilli adasının her köşesinde olduğu gibi Plomari bölgesinde de onlarca kilise ve dua evleri bulunmakta.  Plomari, mavi bayraklı, rüzgarlardan korunaklı, benzersiz sahiilere sahip gerçekten.  Bunların başında, Agios İsidoros gelmekte, berrak suların bulunduğu Agia Varvara, yüzmek ve balık avlamak için ideal olan Melinda  ve Evaggelistria muhteşem sahillere sahip.

plomari

Polihnitos

Midilli’ye 45 km mesafede geniş bir ova içerisinde yer alıyor.  Yöredeki  evler volkanik taşlarla inşa edilmiş. Bir yanardağına bu kadar yaklaşmak biraz ürkütmüyor değil tabi. Bu bölgede iki önemli lokasyon var . Biri,  şifalı suların bulunduğu Lisvori’de yer alan tesis. Diğeri ise, Vatera. Vatera, Polihnitos’a 5 km mesafede bir yerleşim merkez. 8 km uzanan plajı ve güzel kumu ili her yıl binlerce turist çekiyor.

polixnitos5

Mandamos

Buranın en büyük özelliği, baş meleğe adanmış  140 ibadethanenin merkezi olarak bilinen Taksiarhis Manastırıdır. Bir efsaneye göre, korsanlar, bölgeye ibadet eden 40 rahip’e saldırır ve 39’unu öldürür. Kalan bir rahip çatı katında bulunan bir alana saklanarak kurtulur. Sağ kalan rahibinin, ölen 39 rahibin kanıyla Taksiarhis’in ikonasını yaptığına inanılıyor. Daha sonra ikona etrafına, manastır ve kilise yaptırılmış. Kasaba zeytinlikleri ve yoğurduyla meşhur.

Molivos

Bence adanın en güzel noktası. Turistik çarşısında hediyelik alabilir, marina bölgesinde güzel restoranlarda deniz ürünlerini deneyimleyebilir, kalede gün batımının güzelliğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca, Molivos’un 4 km uzağında Eftalou köyü bulunur. Bu köyde romatizma, kadın hastalıkları , damar sertliği hastalıklarına iyileştirici özelliğiyle dikkat çeken kaplıcalar  var.

image4

Sigri

Adanın en batı ucunda bulunan Sigri, Midilli’nin 94 km uzaklıkta. Taşlaşmış ağaçların yoğunlaştığı ve Fosil Orman olarak ünlenmiş olan saha Sigri, Andısa ve Eressos arasında kalan bölgeyi kapsamamaktadır.  Taşlanmış orman yaklaşık 15-20 milyon yıl önce meydana geldiği tahmin edilmektedir. Taşlanmış Orman Parkı, 286 metrekarelik bir alanı kaplayan evrensel bir anıt. Sigri’de görülmesi gereken başka bir tarihi eser ise, 1757 yılında Osmanlılar tarafından inşaa edilen, “Osmanlı Kalesi”dir.

4802255

 

Nerelerde Uğramalı ?

Panellinion : Midilli sahilde yer alan güzel bir cafe. İçerisi yüksek tavan ve eski Midili fotoğraflarının yer aldığı bir atmosfere sahip. Bahçesi de bir o kadar keyifli. Personel baya ilgili. Wifi şifresi : 12345678

Octopus : Molivos’ta en güzel tavernalardan birisi. Güveçte karides, yunan salatası, kalamar ve mezeleri oldukça başarılıydı. Yunan müzikleriyle sahilde keyifli sohbet edebileceğiniz bir yer. Fiyatları da gayet makul seviyede. Örnek verirsem, Türkiye’nin yarısı.

Yunanistan’ın genelinde olan bir kültür burada da geçerli. Trafik kazalarında hayatlarını kaybeden insanları anmak için kaza noktalarına kilise maketi konuluyor. Maket içinde mum ve kaza sırasında hayatını kaybeden kişinin veya kişilerin fotoğrafları konuluyor. Avrupa’da trafik kazaları oranı belki de bize göre bu yüzden düşüktür. Bence hız yapan sürücüler için ciddi bir uyarı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yorumlar