Lyon

Nüfus : 470.000

Dil : Fransızca

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Fransızca Başlıca Kelimeler

Türkçesi, Yazılışı, Okunuşu

Merhaba. Bonjour. Bonjur.
Günaydın. Bonjour. Bonjur.
Tünaydın. Bonjour. Bonjur.
İyi günler. Bonjour. Bonjur.
İyi akşamlar. Bonsoir. Bonsuar.
İyi geceler. Bonne nuit. Bonnüi.
Teşekkür ederim. Merci. Mersi.
Birşey değil. De rien. Dörien.
Sağolun, iyiyim. Bien, merci. Bien, mersi.
Evet. Oui. Vıy.
Hayır. Non. No.
Hanım. Madame. Madam.
Bey. Monsieur. Mösyö.
Lütfen. S’il vous plait. Silvuple.
Affedersiniz. Excusez-moi. Eksküze mua.
Acıktım. J’ai faim. Je fem.
Susadım. J’ai soif. Je suaf.
Kayboldum. Je suis perdu. Jösüi perdu.
Tamam. D’accord. Dakkor.
Önemli. C’est important. Se emportan.
Acele. C’est urgent. Se ürjan.
İmdat. Au secours. Osökur.
Hoşgeldiniz. Soyez la Bienvenue. Suaye la bienvönü.
Hoşbulduk. Merci. Mersi.
Allahısmarladık. Au revoir. Orövuar.
Güle güle. Au revoir. Orövuar.
Anlıyorum. Je comprends. Jö kompran.
Anlamıyorum. Je ne comprends pas. Jönö kompran pa.
Biliyorum. Je sais. Jö se.
Bilmiyorum. Je ne sais pas. Jönö sepa.
İstiyorum. Je veux. Jö vö.
İstemiyorum. Je ne veux pas. Jönö vöpa.
Lütfen bana… Svp.pouvez-vous me… Silvupile Puvevu mö…..
Yardım edin. Aidez-moi. Ede mua.

Strasbourg Konsolosluk Bilgileri

Adres : 87, Rue De Sèze 69006 Lyon

Tel : +33(0)472 83 98 40

Türkiye’den Ulaşım

İstanbul’dan Lyon’a, Türk Hava Yolları ve Pegasus seçenekleri ile 3 saatlik yolculuk sonrası ulaşabilirsin.

Lyon Havalimanı- Şehir Merkezi Ulaşımı

Lyon Havalimanında Pegasus ve THY farklı terminallerde uçuşlarını yapıyor. Pegasus T2 , THY ise T1 terminallerinden ulaşım sağlıyor. Lyon’dan şehir merkezi için sadece iki seçeneğiniz var. Biri taksi 55 Euro. Grup geldiyseniz değerlendirilebilir. Diğer seçenek ise tren. 15,9 Euro ödeyerek Rhone Express ile 20 dakika gibi bir sürede şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu tren için T1 terminalinden tren istasyonuna doğru yürümeniz gerekiyor. Buraya gelince hemen makineden biletinizi alabilri ve trene bilebilirsiniz. Trene binmeden önce mutlaka teyid etmenizi öneriririm. Çünkü büyük bir gar ve ilk defa geliyorsanız haklı olarak karıştırabilirsiniz. Bu tren sizi Lyon Gar’ına getiriyor. Buradan gideceğiniz noktaya göre metro aktarması yapabilir veya diğer seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Artık şehir merkezindesiniz.

Şehir merkezinde metro ulaşımı için ödeyeceğiniz ücret 1,8 Euro.

Vieux Lyon

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Vieux Lyon yani Tarihi Lyon sokaklarını burada keşfedebilirsin. Özellikle sabah erken saatlerde kendini sokaklara atarsan, meşhur Fransız pastanelerinden gelen kokulara kendini teslim edebilir,  sokakta yürürken kendini kısa bir süre bir film setinde hissedebilirsin. Lyon’un “eski şehir” bölgesi olarak bilinen Vieux Lyon, şehrin en turistik noktası. Lyon’a geldiysen burayı boş geçmemen lazım özetle. Lyon Katedralinin önemli bir yeri olduğu bu dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda Lyon’un eski yaşamına dair bir çok ize rastlayabilir ve harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsin. Gastronomi şehri olmasının ana sebebi  olan restoranlar da genellikle bu bölgede.

Notre Dame de Fourviere ve Fourviere Tepesi

Vieux Lyon’da dolaşırken bir finiküler sistemine denk geleceksin. Bu finiküler ile 2,5 euro ödeyerek Lyon’un en yüksek noktası Fourviere Tepesine çıkabilir ve “Sana bi tepeden baktım ey Lyon” diye haykırabilirsin. Şehirde bir çok noktadan gözüken bazilika’ya bu finiküler ile ulaşabilir ve ziyaret edebilirsin.

Parc de la Tete d’Or

Sabah gazeteyi okurken karşında geyikler, zürafalar olsa? Ya da az yürürüm açılayım derken zebraya denk gelsen? Avrupa’da böyle şanslı insanlar var. Kıskanarak baktım, özlemle anlatıyorum. Park ilk olarak 1857 tarihinde açılmıış. Amaç insanların dinleneceği, nefes alabileceği ufak bir yeşillik. Sonrasında park hızlıca genişlemiş ve günümüze kadar gelmiş. Bugünlerde ise 8 girişi bulunan parkta bir hayvanat bahçesi ve botanik bahçe bulunuyor. Lyon’da şehrin akciğeri olarak kabul edilen bu park günümüzde Lyon’un en önemli noktalarından birisi. Hani İstanbul’da en yüksek gayrimenkul fiyatları boğaz civarındadır ya. Burada da önemli nokta bu park. Parkın çevrsindeki evlerin fiyatları şehrin en yükseklerinden. Halkın son derece önemsediği bu parkta ise gördüklerim beni hayrete düşürdü gerçekten.  Parkta hayvanları izlemek için bir bilet almana, turnikeden geçmene gerek yok. Burası bir hayvanat bahçesi değil. Hayvanların yaşam alanı sadece. Parmaklıklar ardında değil, oturduğum banktan onları izlemleme şansım oldu. Gerçekten inanılmaz bir duygu yaşadım. Lyon’a bir seyahat planlıyorsan listende ilk üç içerisinde burası mutlaka olmalı.

Miniature Museum and Theater

Lyon seyahatimde çok enteresan bir müze tecrübesi yaşadım. Vieux Lyon bölgesinde ara sokakta 1000 metrekareye kurulmuş bir müzeden bahsedeceğim sizlere. Müze denilince aklınıza tarihi bir yapı gelmesin. Bu müze alışılmışın aksine buram buram sanat kokuyor.

Müthiş bir sinema koleksiyonu gerçekten. Star Wars karakterlerinden, Karayip Korsanları gemisine kadar bir çok meşhur filmin sahne dekorları ve objeleri bulunuyor. Sinema sihirbazlarının ekran tekniklerini nasıl yaptıklarına dair bir de filmin gösterildiği müze 4 katlı bir binaya konumlanmış ve 8 farklı odadan oluşuyor. 100’den fazla dekor ve 400’den fazla objenin yer aldığı müzenin ışıklanmasından, ufacık detaylarına kadar bir çok şeye hayran kaldım. Bir avuç büyüklüğünde olan minyatürlerin fotoğraflarını gerçek sanabilirsiniz ama değil. Minyatür sanatçısı Dan Ohlman’ın elinden çıkan eserlere baktıkça gerçekten etkilenmemek elde değil.

Mur Des Canuts

Lyon gerçek bir duvar sanatları merkezi gerçekten ! Buranın çok ilginç bir hikayesi var. 1986 yılında bu binanın ön cephesinde 5 tane reklam panosu var.  Geliri komple binada yaşayan sakinlere aktarılıyor. Bu reklam panolarının daha ilgi görmesi, onlara daha çok para kazandıracak diye düşünülüyor ve arkasına bir mural çizilmesine karar veriliyor. Burada amaç reklam panolarına olan dikkati parlatmak aslında. 1987 yılında o düz duvara öyle bir mural çiziliyor ki, o 5 panonun arkasında 7 bina ve bir merdiven olan mükemmel bir çalışma çıkıyor ortaya. İlk çizildiği dönem Avrupa’nın bir çok noktasından insanlar buraya geliyor. Reklam panolarının canlanması için yapılan çalışma bir anda şehirde bir mural akımına sebep oluyor. Yapılan bir mural çalışması, şehire nasıl turizm akımı yaratır görmüş oldum.

Fresque des Lyonnais

Nehir kenarında bulunan bir binanın arka cadde cephesinde çok güzel bir murala daha denk geldim. Bu biraz daha yeni tabi. Mur Des Canuts’tan ilham almış ve yürümüş bir eser.1995 yılında 7 katlı bir binaya yapılmış viral de, her binada Fransızların bir simge yaşantısına yer verilmiş. Bu arada binalarda hala oturanlar var evet.

Place Bellecour

Lyon’un en büyük meydanı. Bellecour aynı zamanda Fransa’nın en büyük üçüncü meydanı. Kışın buz pisti, yazın ise dönme dolabın kurulduğu meydan Lyonlular için olmazsa olmazlardan. Meydanda ayrıca Küçük Prens ve St Exupery’nin de heykelleri bulunuyor.

Nehir Kenarı

Lyon,  iki büyük nehir olan Rhone ve Saone’nin kesiştiği noktada kurulu bir şehir. Çalışanlar iş çıkışı, öğrenciler okul çıkışı nehir kenarında vakit geçirmekten  büyük keyif alıyorlar. Her akşam  randevulaşmış gibi binlerce kişi nehir kenarında sohbetler ediyor, ayaklarını sallandırıyor nehire. Lyon senin ilgini çeken bir yer olduysa, için rahat olsun. Nehir kenarında herkese yer var.

Yorumlar