Ramiro

Lizbon’un pek de güven vermeyen göçmen mahallaesinde yer alan Ramiro gerçekten Lizbon’da ilk sıramda şuan. Kapıdan girişte yahu burası bir farklı dedirtiyor. Çünkü, girişte bir kere banka şubesi gibi sıra bekliyorsunuz. Sırada fiş almadan önce de kioksta içinde Türkçe de olan 8 dil seçeneğinden birini seçiyorsunuz. Türkçe seçmenizin size 2 faydası var. Biri sıra numarası okurken hoparlörden Türkçe söylüyorlar. “Sıra numarası: 2344” mesela.. Diğer faydası ise menü tamamen Türkçe. oturuyorsun tablet geliyor ve tablette Türkçe menüden istediğini seçiyorsun. Benden tavsiye olsun kızarmış biberli karides alın kesinlikle. Ayrıca masaya gelen tereyağlı kızarmış ekmek de bambaşkaydı. Zaten ekmek ve içeceğiniz siz dur diyene kadar sürekli getiriliyor. İkram zannetmeyin aman 🙂 2 kişi baya doyduk ve 59 Euro gibi bir ücret ödedik.

Pasteis de Nata

Burası gitmeden önce çok tavsiye edildi. İnstagram’da gelen tavsiyelerin %90’ı burasıydı resmen. Ticaret Meydanı’ndan 15 numaralı tramvay ile buraya geldik. Ve inanılmz bir lezzetle tanıştık. Tanesi 1,40 Euro ile en pahalı nata buradaydı şehirde ama değdi. Oldukça güzeldi. Eee normal tabi 1800’lerden beri buradalarmış.

Ginjinha

Şuan çok iyi gidiyorum. Lizbon’da en iyi 3 lezzet durağında bunlar kesin vardır. Popüler mekanlarla başladım hadi bakalım. Efendim burası da Rossio Meydanı’nda bulunan vişne likörcüsü. Hem tadım yapabiliyor, hem satın alabiliyorsunuz. Son derece güzeldi gerçekten. Ben dönüşte 8 Euro ödeyerek bir şişe aldım. İstanbul’da da bu keyfe devam ettim. Önerilir.

Sea Me

Deniz ürünleri severseniz burası tam sizlik gerçekten. 2 şubesi var Lizbon’da. Biri TimeOut Market’de diğeri ise Chiado bölgesinde meydana 100 metre mesafede bir noktada. Sushi, balık alabiliyorsun. Tezgahtan seçiyorsun, masana pişirip getiriyorlar. Son derece hem salaş hem modern bir balıkçı. Hoş bir mekan ama biraz tuzlu. Balık değil, adisyon 🙂

TimeOut Market

Burası Chiado’da meşhur pembeli sokak’ın hemen arkasında yer alan bir kompleks. Genelde Kuzey Avrupa ülkelerinin adeti olan bir yemek pazarı. Yanyana bir sürü dükkanlar ve ortada toplu bir yeme içme alanı. Self servis olarak alıyorsun oturuyorsun. Portekiz’in yerel mutfağı, deniz mahsülleri, nata, fast food gibi bir çok farklı lezzet var. Her damağa uygun. Bence bir akşamınızı buraya ayırın derim gece 02.00’ye kadar açık.

Cafe A Brasilera

Önünde Fernando Pessoa’nın bir heykelinin bulunduğu Chiado’da metro istasyonunun hemen önünde yer alan meşhur bir cafe. Pessoa’nın çok sevmesi dışında bir özelliğini göremedim ama piyasa için son derece hoş bir mekan denilebilir.

Landeau Chocolate

Lx Factory zaten çok güzel bir yer. Bu mekanda güzel bir mola noktası. Cheescakeleri ve kahvesi gayet lezzetli efendim önerilir.

Cafe Na Fabrica

Super Bock isimli bir biraları var efendim. İçimi yumuşak, fena olmayan bir bira. Lx Factory sınırlarında yine güzel bir mekan. Öyle aman aman bir mutfak beklemeyin ama atıştırmak için ideal bir nokta. LxFactory sonrasında nereye gitsek planı burada yapılabilir.

Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau

Prace De Comercial ile Rossio Meydanları arasında yer alan caddede Portekiz’in yerel bir lezzetini deneyimleyebileyebileceğiniz bir dükkan var. Ufacık, içi dolu turşucuk gibi bir şey. Minnacık şeyin içinde yok yok. Peynir, patates, balık hepsi bizim mercimek köfte gibi bir şeyin içinde doldurulmuş. Son derece dolu dolu güzel bir lezzet.

Menina E Moça

Chiado’da TimeOut Markt’e yakın bir noktada pembeli sokak olarak bilinen sokakta olan bir yer. Akşamları jazz çalıyorlar, bira içerek müzik dinleyebilirsiniz. Hem de bira dediğin şey 1 Euro ! Mekan baya hoşuma gitti benim. Kesinlikle öneririm.

Casa Do Alentejo

Fas mimarisinde inanılmaz bir restoran. Tok gitseniz de olur, çünkü restoran girişinde avluda baya fotoğraf çekmek isteyeceksiniz. İnanılmaz bir mimarisi var. Ben bayıldım gerçekten ! Üst katında ise çok hoş bir restoranı var. Kesinlikle burayı listeye eklemelisiniz.

Bom Jardim

Çok salaş, muhtemelen Portekizliler dışında nadir kişinin bildiği bir ara sokak restoranı. Tavuk ürünleri ile meşhur bir mekan. Gayet hoş bir mekan. Önerilir efendim.

Pois Cafe

Alfama bölgesinde çok hoşuma giden bir mekan. Kahve içmek için vs birebir. Ortamı da çok salaş. Koltuğa ayağını uzat istersen. Mis !

Senhor Vinho

Yahu arkadaş iyi hoş da buranın simgesi fado nerede dinlenir diye sorar gibisin. Hemen söyleyeyim hem yemek yiyebileceğin hem fado dinleyebileceğin hoş bir mekan var. Adı Senhor Vinho. Fado için 5 ile 10 Euro arasında ek ücret ödüyorsunuz. + yediğiniz içtiğiniz. Ortalama 30 Euro kişi başı ödeyerek geceyi tok şekilde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Alfama’da sokak arasında gezerken göreceksiniz. Çok fazla fado dinleyebileceğiniz restoran var. Genelde her gün 21.00 gibi başlıyorlar. Haberiniz olsun.

Yorumlar