Terazi gibi düşünmek lazım Norveç’te şoförlüğü güzel yanları da var zorlayıcı yanları da. Programınızda birden çok şehir varsa kesinlikle kiralamanızı öneririm. Büyük bir avantaj olduğu kesin. Gitmeden önce Pegasus Hava Yolları aracılığıyla, Hertz firmasından Peugeot 307 kiraladık. 7 gün için 1250 TL civarı bir ücret ödedik. Havaalnında ayrıca 2000 Nok kadar provizyon alındı. Gelelim yollar ve detaylara.

Güzel Yanları

  • Yollar asfalt. Kaymak gibi denilen yol olur ya öyle gidiyorsun.
  • Çok fazla tünel var. Bu hava şartlarından sakınmanızı sağlıyor tabi. Tüneller 70 mt ile 14 km arasında değişiklik gösteren mesafelere sahip.
  • Yolların manzaraları efsane. Bazen göl, bazen orman kenarlarından geçiyorsun. Keyif alırsın.

 

Kötü Yanları

  • Oslo dışında tüm yollar tek şerit.
  • Hız sınırı konusunda dikkatli olmak lazım.
  • Sollama her yerde yapılmaz.
  • Araçları yakın takip yaptğınızda, taciz edildiklerini sanıyorlar. Bu yüzden de ya dörtlü yakıyorlar uzaklaş diye ya da sağa çekip geçmenizi bekliyorlar.

Fiyatlı Detaylar

Peugeot 307 model aracımın tüm depor benzinini yaklaşık 580 NOK karşılığı doldurdum. Bu rakam Türkiyede’ki rakama aşağı yukarı aynı.

Her şehire değil, anlayamadığım bir şekilde her bölgeye girdiğimizde OGS benzeri bir cihazdan bakiye çekiyorlar. Mesela, Bergen’e girerken 19 Nok, bir kasabaya girerken 9 Nok, Oslo’ya girerken 30 Nok çekildi. Yolda giderken kamerayı ve fiyat tabelasını görüyorsunuz zaten. 2000 kilometreye yakın yol yaptık ve bu ödemeden 12 13 kere yaptık sanırım.

1 gecelik otopark ücreti aşağı yukarı 200 Nok civarı tutuyor.

Yanlış park nedeniyle ceza yerseniz bunun bedeli 500 Nok.

Eğer, yüksek hız nedeniyle ceza yerseniz çok dalgalı bir fiyat listesi var. 110 hız sınırı olan yerde 132 ile ceza yedim ve 4900 Nok kesildi. Cezalar baya bel büküyor anlayacağın. Dikkat etmek lazım.

image4 (2)

Yorumlar