Malezya’da toplam 878 tane ada var. Malezya’nın Sabah Eyaletinde ie bu rakam 394. Yani Malezya’nın adalarının çoğu bu bölgede.  Hatta 394 adadan 182’sinin ismi bile yok. Keşke iz bırakan bir şey yapma fırsatım olaydı da adımı verselerdi bari birine 🙂

Adaların her birinin kendine göre has özellikleri vs var tabi ama hepsinin ortak noktası genelde en güzel gün batımlarının olduğu, beyaz kumlu plajlar ve masmavi sular. Hadi gelin sizlere Sabah bölgesinin en güzel 10 adasını anlatayım hemen.

Sapi Adası

Sabah bölgesinde en temiz adalardan birisi kesinlikle.Yumuşak altın bir kumu ve kristal berraklığında mavi bir suyu var. Benim Sea Walking ve 2 ada arasında zipline deneyimini yaşadığım yer aynı zamanda. Baya baya iyi ! Adada tesisleşme anlamında da sorunsuz bir durum var. Kota Kinabalu Port’a 20 dakika tekne yolculuğu uzaklığında.

Manukan Adası

Bölgenin en büyük ikinci adası. 20 adet dağ evi, restoran, dinlenme tesisleri var. Güney sahil şeridi boyunca uzanan çok güzel plajları da mevcut. Önerilir efendim. Bölgede yapacağınız diğer aktiviteler ise parasailing, dalış, jet-ski turu ve yine sea walking.

Lankayan Adası

Mücevher şeklindeki ada diyorlar buraya. Hakikaten de öyle. Sabah’ın en iyi dalış noktalarından birisi.14 dalış noktası var adada.

Mantanani Adası

Yunuslarla yüzmek , papağan balığı, müren yılan balığı , kaplumbağa gibi az sayıda su altı türü ile burada karşılaşabilirsiniz. Dalış konusunda harika bir merkez daha !

Pulau Tiga Adası

İlk Survivor serisinin çekildiği ada. Bu yüzden Survivor Adası olarak da biliniyor halk arasında. Kota Kinabalu’dan 20 dakikalık tekne gezisi ile gidebileceğiniz bir ada. Yine ünlü bir dalış noktası.

Pom Pom Adası

Beyaz kumsalın yanı sıra serin tutan gür yeşil mangrovlar ile dolu olan keyifli bir ambiyansa sahip olan bir ada.

Mabul Adası

Beyaz kumlu plajları ile birlikte küçük bir oval biçimli ada.Hindistan cevizi ağacı esintileriyle harika bir ortamı olan bir ada.

Mataking Adası

Malezya’nın en romantik adalarından biri olarak kabul ediliyor. Balayı çiftleri dikkatine !

Sipadan Adası

Dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen zengin su altı biyoçeşitliliğine sahip bir okyanus adası. Son derece önemli bir merkez ! Görülmeden dönmemelisin.

Yorumlar