İstanbul’dan Doha’ya giderken ilk kez Katar Havayollarını deneyimleme fırsatı buldum. Bugüne kadar uçuşlarının büyük kısmını Türk Hava Yolları ve Pegasus ile yapmış bir gezgin olarak inanılmaz keyif aldığımı itiraf etmem gerekiyor. 4 saat süren uçuş sırasında yaşadığım tecrübeleri kısa kısa sizleri çok sıkmadan yazmak, Katar Havayolları ile ilgili kafasında soru işareti olanlar varsa, yardımcı olmak istiyorum.

  • Personel inanılmaz ilgiliydi bir kere. Uçuşun başından sonuna kadar ilgili ve bol ikramlı bir uçuş tecrübesi yaşadım.
  • Koltuk aralığı çok iyiydi. Bu da, dizimi çarpmadan seyahat imkanı sundu. Bu konuda minnettarım.
  • Menüsü gayet yeterli seviyedeydi. Gayet doyurucu ve hostes arkadaşın servise başlaması itibariyle nefis bir koku yayıldı uçağa.
  • Türk markalarını tercih etmişler. Hobby çikolata, Pınar tereyağ, Hamidiye su gibi ürünler dikkatimi çekti.
  • Sunumu Türk Hava Yolları ile neredeyse aynı. Çünkü aynı şirket Do&Co tarafından yemek tedariki sağlanıyor.
  • Elektronik ekranı ve film çeşitliliği gayet yerinde. Uçakta giderken Ten-Ten’i ve La La Land’ı izleme fırsatı buldum. Fakat Türkçe dil seçeneği maalesef yok. Kulaklık veriyorlar. Yanınızda taşımanıza gerek yok.
  • Hosteslerden birisi Türkçe biliyordu. Bu büyük bir avantaj. Dil problemi yaşayan yurttaşlar için güzel bir durum.
  • 4 saatlik yolculuğum sırasında sanırım 5 kere su ve meyve suyu servisi yapıldı. Ben istemeden bu tarz ikram yapmaları hoşuma gitti açıkcası.

Hamad Havalimanı çok mu devasal ?

4 saatlik uçuşun ardından havadan Doha’yı görmek gerçekten heyecanlandırdı. Hamad Havalimanına iniş yaptıkran sonra tabelaları iyi okumanız gerekiyor. Transfer yolcu değilseniz, pasaport kontrolüne doğru hızlı adımlarla ilerlemeye çalışın derim. Çünkü çok fazla sıra olabiliyor. Sırada beklerken bu esnada bazı kişilerde a4 kağıt görebilirsiniz. Bazı ülke vatadaşları vizelerini a4 kağıda çıktı alıyor ve pasaport polisine bu şekilde getiriyor. Türk vatandaşları vize konusunda muaf olduğu için yanınıza eksik evrak aldığınızı düşünmeyin hiç. Her şey yolunda 🙂 Pasaport noktasında elektronik yüz tanıma sistemi var. Pasaportunuzda yer alan fotoğraf ile yüz tanıma sistemindeki yüzünüz eşleştiriliyor ve onay alıyorsunuz.

Hamad Havalimanında, transit yolcuysanız 8 saati bulan bekleme sürelerinde danışmaya başvurarak ücretsiz şehir turu alabilir ve Doha’yı keşfedebilirsiniz. Bu inanılmaz güzel bir hizmet. Keşke İstanbul’da da olsa diyeceğim ama şehiri gezelim derken trafikten ikinci uçuşu kaçırma ihtimali çok güçlü 🙂

Havalimanı gerçekten çok geniş bir alana kurulu. İçinde yemek alanları, alışveriş noktaları çok fazla. Kıyasa girersek İstanbul’da bulunan havalimanlarından çok daha büyük. Havalimanında uçuşunuzu beklerken ise, bir çok noktada priz noktalarından faydalanarak elektronik cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Ayrıca havalimanında bulunan Wifi hizmetinden de faydalanabilirsiniz.

Bu arada, havalimanına gidenler hatırlayacaktır kocaman bir ayıcık var. Bu ayı Katar Emiri’ne hediye edilmiş. Bu sebeple de havalimanında sergileniyor. Açıkcası bir süre sonrada insanların havalimanında buluşma noktası olmuş.

-Neredesin ?

-Ayının oraya gel.

Yorumlar