Bu yıl, 29 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında her akşam farklı bir 5 yıldızlı otelde interaktif olarak gerçekleşti. ‘Şefin Sofrası’ etkinlikleri ile yepyeni bir uygulamanın başlatıldığı bu etkinliğe bende katıldım bu sene. Burada, dünya çapında mutfak ustalarının cesur fikirlerini, ilginç başarı hikayelerini öğrenirken vizyoner yemeklerini de deneyimleme fırsatını buldum.

Katar ve Doha’yı keşfetmemin temel nedeni bu sene 8.si düzenlenen Uluslararası Katar Yemek Festivaliydi. Katar Turizm Otoritesi tarafından böyle bir organizasyona davet edilince yemek kültürü üst seviyede olan bir Gaziantepli olarak direkt tamam dedim. Acaba son dönemde instagramda paylaştığım bol yemek fotoğrafının bu davette etkisi var mı onu da düşünmedim değil hani 🙂

4 saat süren keyifli uçuş sonrasında Doha’ya geldiğim gibi transferi yemek festivalinin bulunduğu etkinlik alanına yaptım. Açıkcası otelden önce buraya gitme sebebimi tahmin ediyorsunuzdur. Festivalin ilk günü hiçbir anı kaçırmak istemedim. Festival alanına ilk girdiğim andan itibaren çimler üzerine kurulmuş düzenli standlar dikkatimi çekti. Böylece etkinlik alanına gelen misafirlerin tüm markalarla iletişime geçmesi sağlanmış. Sanki buraya geldiysen her şeyin tadına bakacaksın yok öyle kaçmak gibi düşünmüşler. Havai fişek gösterileriyle başlayan festival saatler ilerledikçe kalabalıklaşmaya da başladı. Akın akın insanlar geldi.  Bir süre sonra kalabalık alana yetmeyince, arka tarafta bulunan çimler kurtarıcı oldu. Yemeğini alan etkinlik alanının içindeki çimlere serildi. Öyle güzel bir ortam vardı ki, anlatamayabilirim diye düşünerek sürekli fotoğraf çektim.

Türk Lezzetleri de Standlarda Yerini Almış

Etkinlik alanında Lübnan, Yemen, Suriye, Hindistan gibi bir çok ülkenin lezzetleri gibi Türkiye’nin de lezzetlerinin olması ayrıca memnun etti tabi. Festival alanında Türk bayraklı bir çok stand gördüm. Kendileriyle sohbet etme imkanım da oldu. Türk restoran sahiplerinden Selçuk Bey; “ilginin bu kadar olacağını hiç beklemiyorduk. Yıllardır buradayız. Her sene üzerine biraz daha koyarak ilerliyoruz.” dedi.

Katar Mutfağı

Tarım alanının sınırlı olmasına rağmen Katar yemekleri gayet çeşitli. Bu yemeklerden bazılarından kısa kısa bahsetmek istiyorum. Yoğurtla servis edilen deniz mahsullü veya etli bol baharatlı pirinç pilavı ve koyun etinden oluşan machboos isimli bir yemekleri var. Gayet lezzetli.  Et ve sebze ağırlıklı sulu yemekleri olan kabsa’da öne çıkan lezzetlerinden birisi.

Festival Alanından Notlar..

 • İnanılmaz derecede ilgi olmasına rağmen kaos ortamının olmaması organizasyonun çok güzel yapıldığının işaretiydi. Festival alanında bir sıkışma veya kalabalık bir durum olmadı.
 • Çimler üzerinde olması gerçekten bir bahar etkisi vermiş festivale.
 • Standlarda restoranlar kadar hotellerin restoranlarının da bulunması dikkatimi çekti. Mesela W Hotel gibi standlar vard. Otel aşçılarının performanslarını görme imkanımız oldu.
 • Küçüklü büyüklü Türk markalarını da görme imkanım oldu. Büyük markalardan Mado’yu etkinlik alanında gördüm. Katar’da en çok tüketilen lezzetlerden birisi dondurma sonuçta. Malum sıcaklar fena..
 • Her akşam havai fişek ile festivale dikkat çekilmesi keyifli bir ortama sebep oldu. Herkes bu anı ölümsüzleştirmek için telefonlarına, kameralarına sarıldı.
 • Fiyatlar gayet uygundu. 20 TL karşılığında büyük boy hamburger menüler veya meze tabakları alabiliyordunuz.
 • Katar’da en çok dikkatimi çeken konulardan birisi temizlik oldu. Sanki temiz yerleri bir daha temizliyorlar gibi hissettim bir ara. Bu kadar kalabalığa rağmen o çimlerin kirlenmemesi anında temizlenmesi mutlu etti açıkcası. Bu konuda ciddi bir personel sayısı vardı.
 • Sky Dinner ile etkinlik alanını tepeden görme ve havada yemek yeme fırsatı yaşandı. Bununla iligili ana sayfamda ayrıa ek bir yazı bulunuyor.
 • Türk olduğum anlaşılınca Türk standlardan güzel ilgi gördüm açıkcası. Özellikle Selçuk Döner’in köfte ikramı mutlu etti. Çok teşekkürler 🙂
 • Bu sene 8.si düzenlenen festival her sene üzerine biraz daha koyarak ilerliyor.
 • Eşzamanlı olarak ziyaretçiler ‘Katar Yemek Tiyatrosu’ alanında günlük gösterilerle açık hava etkinliklerinde yemek trendlerini yaşama fırsatı bulacaklar.
 • Bazı standlar öyle şirin temalar kullanarak süslemişler ki yerlerini. Tam fotoğraflıktı. En az lezzetleri kadar stand dekorları da iyiydi.
 • Standlarda genellikle nakit ödeme yapılıyordu. 2 stand dışında kredi kartı ödeme seçeneği göremedim.
 • Çok enteresan. Koku yoktu bölgede. Türkiye’de daha önce gittiğim yemek festivallerinde bir yemek kokusu veya dumana maruz kalırdık. Burada böyle bir durum yaşamadım. Nasıl çözdüler merak ediyorum açıkcası.
 • Fotoğraflarda gördüğünüz çim alanlar akşamları insanlarla doldu. Herkes standdan paket aldığı lezzetleri burada deneyimleme fırsatı buldu.

Uzun lafın kısası, ben bu festivali çok başarılı buldum.

Kim bilir belki 9. Yemek festivaline belki gitmeyi düşünürsünüz ? 🙂

 

 

Yorumlar