Balina turunda hayallerine dokunmak.. O duyguyu yaşamak..

Sabah 09.00’da Reykjavik Limanı’nda buluşalım diye sözleştik. Neden mi ? Rüzgarı arkamıza verelim şehri geride bırakalım da bir balina, fok turu yapalım istedik. Öncelikle bu turu online olarak %10 indirimli aldığımı söylemek istiyorum. Sizler de isterseniz buraya tıklayarak tur şirketi Special Tours sayfasına erişebilirsiniz.

09.00’da teknelere bindiğimizde heyecan başladı. Hemen teknenin alt katında yer alan bölümde üstlerimize rüzgardan ve yağışlardan koruması adına kalın tulumlarımızı giydik. Artık teknede 10 kişiydik ve denizlere açılmaya aynı renkte aynı elbiselerle hazırdık. Atlantik Okyanusuna açılırken rehberimiz şöyle bir anons yaptı. Teknenin burun yönü itibariyle sizlere zaman zaman saat dilimleri söyleyeceğim. Bu oralarda balina olduğu anlamına gelir dedi. Mesela saat 3 yönü diyor sağa bakıyoruz, 9 yönü diyor sola bakıyoruz vs vs. Bu şekilde kolay yönlendirmelerle balina ve fok görebildik.

Bu denizde çok fazla balina ve yunus çeşidi var bir kere onu söyleyeyim. Ve inanılmaz şekilde hızlı hareket ediyorlar. Zaman zaman tekne altından geçerek bir silület görüyorsun, bazen hoplayıp zıplıyorlar. Yunusları atlarken defalarca gördüm ama balinanın zıplamasını göremedim ne yazık ki. Görmek isterdim valla ne güzel fotoğraf karesi çıkardı kim bilir.

Tur 2,5 saat sürüyor. Ve maalesef imkanlar rehberlerin elinde olmadığı için balina görme garantisi vermiyorlar. Ama tahmini olarak tur şirketinin ofis camında bugün balina görülebilir mi diye bir tahmini bilgilendirme tablosu var. Bizim olduğumuz gün o tabloda “Good” yazıyordu. Döndükten sonra toplamda 3 yunus ve 1 balina gördük. Güzel keyifli bir hatıra oldu gerçekten. Ha şunu da söylemek istiyorum. Olur da açılırım hiç bir şey görmeden geriye dönersem ne olacak demeyin. O ortam bulunmak, denizde dürbün ile balina gözlemlemek, o tulumu giymek bile başlı başına ayrı bir heyecan.

Okyanusta Neler Görebilirsiniz ?

İzlanda’da balina turları yani whale tours Reykjavik’de günde 2 kere oluyor. Bunlar sabah 09.00 ve akşam 17.00. Bu saatlerde çünkü balinanın en çok gözüktüğü saatler bu saatler olurmuş. Ayrıca sadece başkent Reykjavik’de değil ülkenin kuzeyinde Akureyri bölgesinde de balinalar var. Söylemem gerekiyor ki, kuzeyde balinaları görme şansınız daha yüksekmiş. Adanın güneyinde nadir de olsa denzi trafiğinden ötürü kuzeyde balinalar daha rahat dolaşırmış.

Peki balina turunun fiyatı ne kadar ? Fiyat ortalama 380 TL ile 500 TL arasında değişiyor. Bu fiyat içerisinde sadece tur var. Yemek vs yok. Ha bir de, internetten online alabildiğiniz gibi orada da ödeme yapabilirsiniz. Ama saatler belli olduğu için kontenjan nedeniyle web’den ilerlemenizi öneririm. Tekne ile mi yoksa zodyak bot ile mi açılacağınıza göre de değişiyor bu tur fiyatları.

Benim sizlere önerim. Buralara kadar geldiyseniz bu duyguyu yaşayın derim..

İnanılmazdı benim için..

Yorumlar