Bütün yollar Roma’ya çıkar. Sokaklarında, moda,tarih ve sanat hepsine rastlayabileceğin keyifle gezebileceğin ve sıkılmayacağın bir yer Roma.

Roma

Nüfus : 2,645,907

Dil : İtalyanca

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

İtalyanca Başlıca Kelimeler

-Come ti chiami? – adın nedir?
-Mi chiamo …-adım ….
-Di Dove Sei?- nerelisin?
-Sono Di..istanbul- istanbulluyum
-Buongiorno-İyi günler
-Ciao-Ciao bella
-Buonasera-İyi akşamlar
-Arrivederci-Görüşmek üzere
-Buananotte-İyi geceyarıları
-Grazie-Teşekkürler

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +0039 06 445 94 200/ 0039 06 445 941

Adres : Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya

 

İtalya’nın, Lazio bölgesinin başkentidir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz’e yakındır. Yaklaşık 2.7 milyon nüfuslu şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır. Bu sebeple Roma’ya bazı kaynaklar tarafından iki devletin başkenti de denilmektedir.

İtalya’nın en kalabalık şehri ve 1285.3 km²lik yüzölçümüyle Avrupa’nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. Milano, Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Catania, Floransa,Cenova ve Bari’nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir. Roma Büyükşehir’in toplam nüfusu 4 milyondur.

75 milyar avroluk gelirle İtalya’nın toplam milli hasılasının %6.5’ini tek başına kazanır.

Şehir 7 tepe üzerinde kuruludur. Bu tepeler :

 • Palatino
 • Aventino
 • Quirinale
 • Viminale
 • Esquilino
 • Celio
 • Capitolinus

Türkiye’den Ulaşım

Başkent Roma’da 2 adet havaalanı bulunuyor. Roma Havaalanı olarak bilinen ve asıl adı ile Leonardo da Vinci – Fiumicino şehrin ana havalimanıdır. Fiumicino (FCO), şehrin 30 km güneybatısında, deniz kenarında yer alıyor. Şehrin diğer havaalanı ise Ciampino. Burası daha çok iç hat uçuşlar için tercih edilen havayolu firmaları tarafından kullanılıyor.

THY ve Pegasus’un da haftanın her günü düzenli seferleri mevcut. İki firma da Roma’da Fiumicino Havaalanı’na sefer düzenliyor.

Roma Fiumiciano Havalimanı- Şehir Merkezi Ulaşımı

Fiumiciano Havalimanından şehir merkezi için 3 alternatifiniz var. Karayolu ile 1 saat süren yolculuk tren ile 30 dk’ya kadar düşebiliyor.

Tren

Bunlardan birisi tren yolu. Leonardo Expres isminde bir hat var. 3 numaralı terminalin kapısının karşısında. Bu yüzden ulaşım daha kolay. Her 30 dakikada bir havalimanından Roma merkez terminali olan Termini’ye sefer mevcut. Yolculuk 30 dk sürüyor. Termini istasyonundan ilk tren saat 05.52. Son tren ise 22.52 olmak üzere her saat 22 ve 52. Dakikalarda havalimanına ulaşabilirsiniz. Tam tersi olarak, Havalimanından Termini’ye ise, ilk tren saat 06.36. Son tren ise 23.36 olmak üzere her 06 ve 36.dakikalarda Termniyi’ye ulaşabilirsiniz. Bu seferlerin tek yön fiyatı 14 Euro. Bunun dışında şehir banliyösü tarzında bir tren daha var onun fiyatı 5 Euro. Fakat 75 dakika’da ulaşıyorsunuz şehir merkezine.

Otobüs

Havalimanı çıkışında 12 kişilik özel shuttle servisler bekliyor. İyi pazarlık yaparsanız max. 20 Euro’ya sizi oteliniz önüne kadar götürebilirsiniz.

Shuttle

Havalimanı çıkışında ayrıca sizi 5 Euro’ya şehir merkezine ulaştıracak araçlar bulunmaktadır.

Taksi

Roma taksileri havalimanı merkez arasında fiks fiyat olarak ayarlanmış. 48 Euro’ya merkeze ulaşabilirsiniz. Ama uyanık taksicilere dikkatli olmak lazım. Bu yüzden araca binmeden önce teyid etmenizi tavsiye ederim.

 

Şehir İçi Ulaşım

 

Metro

Roma’da A ve B olmak üzere şehri doğu-batı ve kuzey-güney olmak üzere 2 hat vardır. A hattında İspanyol Merdivenleri, Trevi, (Aşk çeşmesi), Vatikan, Piazza Poppolo  gibi çok önemli turistik duraklar var.

B hattında ise, Kolezyum ve Piramit durakları var. Her iki hattın kesiştiği nokta ise havalimanından gelirken son durak olan Termini İstasyonu. Metro için biletleri istasyonlarda ki otomatlardan alabiliirsiniz. Bilet fiyatları şu şekilde,

 • 100 dakikalık bilet 1,5 Euro.
 • Günlük 7 Euro.
 • 48 Saatlik : 12,5 Euro.
 • 72 Saatlik : 18 Euro.
 • 7 günlük : 24 Euro.

rome_metro

Otobüs

Gittiğim şehirlerde otobüsü çok tercih etmem. Fakat Roma’da, Archeobus ve no 110 gezi boyunca size çok faydalı olacaktır. Bu hattın başlama noktası Piazza Dei Cinquencento.  10.00-18.00 arasında her yarım saatte bir sefer yapmaktadır. Turistik bir çok yerden geçmektedir.

Taksi

Roma’da ki taksilere güvenirim ben. Çünkü, sürpriz fiyatlarla karşılaşmam. Taksimetreler 3.10 Euro ile başlıyor. Ücret km başına 1 Euro’ya yakın artıyor. Resmi tatil gibi özel zamanlarda ise bu ücret değişiyormuş.

Bisiklet

Bence en keyiflisi. Şehirde yürürken rastlayabileceğiniz bir çok nokta var. Günlüğü 10 Euro ile tüm ulaşımı bununla sağlayabilrsiniz.

 

Diğer Şehirlere Ulaşım

Ayrıca tren ile diğer İtalya şehirlerine de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Roma Termini – Floransa : 47 ile 115 Euro arası değişen koltuk fiyatlarıyla.

Roma Termini – Milano : 91 ile 220 Euro arası değişen koltuk fiyatlarıyla.

Roma Termini – Venedik : 86 ile 194 Euro arası değişen koltuk fiyatlarıyla hizmet vermektedir.

Roma’da gezilecek yerler

Collesium

Kolezyum, Roma başta olmak üzere dünyanın en ünlü turistik yapılarından biridir. Yapımına M.S 72 yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı amfitiyatro, sekiz yıl sonra Titus tarafından açılmıştır. İnanışa göre bu ünlü yapı adını İmparator Nero’nun Colossus Neronis adı verilen 30 m yüksekliğindeki devasa heykelinden alır.

Roma forumu’nun hemen arkasında inşa edilen Kolezyum, 55.000 kişi kapasiteli ve 80 adet girişe sahiptir. Tiyatro amacı ile kullanıldığı zaman insanların sınıf farkına göre bir oturma düzeni vardı.

Kolezyuma gelen insanların oturma sıralamaları kendi sınıflarına göre ayrılırdı. Buraya gelen insanlar genelde son derece kanlı ve vahşi dövüşler izlerlerdi. Kolezyumda dövüştürülmek amacı ile yetiştirilmiş bazı köle gladyatörler vardı. Bu gladyatörler kolezyum içerisinde dövüştürülürdü. Dövüş sonunda kaybeden gladyatör öldürülürdü. Halk bundan çok keyif alırdı. Hatta o dönem insanların en büyük eğlencesi buydu. Bu eğlence anlayışı hırıstiyanlığın gelişine kadar devem etmiştir. Hırıstiyanlığın gelmesi ile birlikte insan katliamının önüne geçmek adına bu faaliyet sonlandırılmıştır.

Girişi : 17 Euro ( İndirimli bilet 10 Euro fakat sadece AB Vatandaşlarına uygulanıyor )

Şubat mart ayları : 09:00 – 16:30

Mart ve mart sonu : 09:00 – 17:00

Ağustos ayı : 09:00 – 19:00

Ağustos sonu ve eylül ayı boyunca: 09:00 – 18: 30

Ekim ayı : 09: 00- 18:00

Ekim ve mart ayı arası : 09:00 – 16:00

Vatikan

Roma’nın içinde, yüksek duvarların arkasında kurulu olan Vatikan dünyanın en küçük devletidir. Katolik Kilisesi’ne ait olan ülke papa tarafından yönetilir. Bu ufak ülkede, papa dâhil toplam 800 kişi yaşar. Dünyadaki bütün Katolikler üzerinde tartışmasız bir güce sahip olan Vatikan, Şubat 1929 tarihinden bu yana bağımsız bir devlettir ve papa tarafından yönetilmektedir.

Ülke, İsviçre askerleri tarafından korunmaktadır. 1506’da Papa I. Julius yiğitlik ve bağlılıkları ile bilinen İsviçre askerlerinin Vatikan’ı korumasını istemiştir. Papalık hizmetindeki İsviçreli Muhafızlar olarak bilinen bu askerler dünyanın hala aktif hizmet veren en eski ordusudur. Medici Ailesi’nden Giovanni di Lorenzo 1513 yılında Papa X. Leo olmuştur. O günden bu yana papayı koruyan muhafızlar, güçlü Medici Ailesi’nin renklerini taşıyan kıyafetler giyerler. Ülkenin arması asırlardır papalığın simgesi kabul edilen iki anahtardır. Altın anahtar Cennet’i, gümüş olan ise papayı temsil eder.

Vatikan farklı bir ülke olarak geçse de metro ile ulaşım mümkündür. Vatikan’da Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Castel Sant’Angelo ve Vatikan bahçeleri gezilecek yerler arasında.

Ayrıca, bu fotoğraf açısı olan kısma Vatikan’ın sağ tarafında olan tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Kubbenin tepesine çıktığınız bu alanda merdivenle çıkmak 6 Euro, asansör ise 8 Euro olarak tarifelendirilmiş. Fakat şöyle bir durum var, asansörle bir yere kadar çıkıyorsunuz sonrasında yine dar bir merdivenden yaklaşık 10 15 dakika kadar çıkıyorsunuz. Sonrasında Roma’yı 360 derece görebileceğiniz manzaraya ulaşıyorsunuz. Değiyor mu ? kesinlikle..

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı, dünyanın en küçük devleti olan Vatikan’ın ünlü meydanıdır. Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde yer alan meydan Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır. Berinini’nin 196 cm aralıklı sütun dizisi buraya gelen ziyaretçileri kucaklamak ister gibi iki yana açılmıştır. Çarşamba günleri Papa’nın vaaz günü olduğu için yoğun bir kalabalık oluyor. O havayı görmek isterim diyenlere duyurulur.

Roma Forumu

Antik Roma’nın kalbiydi burası. Roma Forumunda yer alan yapılar, resmi davaların görüldüğü bazilikalardı. Roma Forumu arkeolojik alanı ikiye ayıran Via Dei Fori Imperiali adı verilen bir yolla ayrılıyor. Dünyada ki en büyük arkeolojik alanlardan birisi.

 

İspanyol Merdivenleri

İspanyol Merdivenleri ve merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı), Roma’nın en hareketli alanlarının başında geliyor. Adını bölgede yer alan İspanyol Elçiliği’nden alan meydan, gece gündüz hem Romalıların hem de turistlerin en sevdiği yerlerden biridir. Pek bir numara yok. Merdivende oturup sohbet etmek orada bulunmak keyif veriyor.

Meydanının bu kadar popüler olmasının nedeni meydanda yer alan şehrin ünlü merdivenleridir. 1723-1726 yılları arasında Francesco De Sanctis tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan İspanyol Merdivenleri’nin yapım amacı üst bölümünde yer alan Trinita dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamaktır.

Rome-spanish-steps-fountain

Pantheon

Pantheon, Antik Roma döneminden kalan ve en iyi şekilde korunmuş olan bir tapınaktır. Günümüzdeki Pantheon aynı yerde yapılan üçüncü yapıdır. Önceki iki yapı yangınlarda tahrip olmuştur. Pagan Roma tanrılarına adanan Pantheon, M.S. 118 – 125 yılları arasında inşa edilmiştir. Yapı, İmparator Hadrian tarafından yapılmıştır ve yapılış amacı Augustus’un arkadaşı ve komutanı Marcus Agrippa’nın M.S. 80 yılında yanan Pantheon’unun yerine geçmektir.

baya-iyi-roma-pantheon-1-1-2

Pantheon’u bu kadar etkileyici kılan en önemli özellik hiç şüphesiz ki eşsiz mimarisidir. Arklar sekiz kısımda biter, kubbe ise farklı arklar tarafından desteklenmektedir. Binanın ağırlığını kaldırmak için bu arklardan faydalanılmıştır. Romalılar mimaride kullanılan malzemelerin ağır olduğunun farkındaydı; bu nedenle kubbede daha hafif malzeme kullanmışlardır. En ağır inşa malzemesi ile taban için kullanılmıştır. Pantheon’un en önemli kısmı ise şüphesiz kubbesidir. Yapının devasa kubbesi, dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi olarak bilinmektedir. Çapı ve yüksekliği 43,3 m olan kubbenin yapımında Romalılara özgü bir beton kullanılmıştır. Kubbenin ortasında Oculus adında bir delik bulunur. 8 metre genişliğindeki bu delik içeriye ışık girmesini sağlayan tek noktadır. Fotoğraf meraklıları için harika bir nokta olacaktır.

 

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi) ya da bilinen adıyla Aşk Çeşmesi Roma’nın en ünlü yapılarından biridir. Çeşme, Papa XII. Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmıştır. Roma’daki diğer ünlü yapılara nazaran daha yeni sayılan çeşmenin yapımına 1732 yılında başlamış ama toplam 30 yılda, pek çok sanatçının yardımı ile tamamlanabilmiştir.

Trevi İtalyanca “üç yol” anlamına geliyor. Bu ismin çeşmenin olduğu meydana çıkan 3 yoldan dolayı verildiği düşünülüyor. Günümüzde çeşmenin etrafı özellikle gece saatlerinde çok hareketlidir.

Trevi Çeşmesi her ne kadar muhteşem bir görünüme sahip olsa da çeşmenin bu kadar ünlü olmasının bir nedeni de çeşmeye dilek dileyip bozuk para atılmasıdır. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş. Trevi Çeşmesi’nin havuzunda her hafta binlerce Euro toplanır ve hayır kurumu olan Caritas’a verilerek yoksullara yiyecek ve içecek yardımı yapılır. Trevi çeşmesinde ki çalışmalar 2016 mayıs civarı tamamlanacaktır.

Navona Meydanı

Navona Meydanı (Piazza Navona), Roma’nın en güzel ve hareketli meydanlarından biridir. Şehrin kalbinde yer alan meydan gece gündüz devamlı hareketlidir.

Fontana dei Quattro Fiumi

Dört Nehir Çeşmesi, Roma’daki yer alan çeşmeler içinde en ünlü olandır. Şehrin en güzel ve hareketli meydanlarından olan Navona Meydanı’nda yer alan çeşme 1651 yılında Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa Innocent X için yapılmıştır. Çeşme üzerinde yer alan nehir tanrıları: Ganj (Asya, arkasına yaslanmış dinlenmekte gibidir), Tuna (Avrupa, dikilitaşa doğru eğilmiştir), Rio de la Plata (Amerika, bir kolunun üzerine uzanmış diğer kolu havadadır) ve Nil(Afrika, çeşmenin yapıldığı zamanlar nehrin kaynağı bilinmediğinden başı saklanmıştır.)

Castel Sant’ Angelo

Castel Sant Angelo, Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Görkemli bir kale olan yapı, adını, Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden alır. Kale, M.S 139 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış, daha sonra İmparator Aurelianus’un yaptırdığı kent duvarlarına dâhil edilmiş, Ortaçağ’da kaleye dönüştürülmüş ve siyasi karmaşa dönemlerinde papaların ikametgâhı olmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan burada esir tutulanlar arasında yer almıştır.

Kale ile Vatikan arasında yer alan gizli geçiş ile papaların güvenliği sağlanmıştır. Vatikan Koridoru adı verilen bölüm Vatikan Sarayı’ndan Castel Sant Angelo’ya dek uzanır. 1227 yılında, papanın tehlike anında kaçış güzergâhı olarak inşa edilmiştir. Roma’nın simgelerinden birisidir. Kesinlikle görmenizi tavsiye ederim. Giriş ücreti : 5 Euro

Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma’nın ünlü anıtlarından olan Vittorio Emanuele II Abidesi, şehrin haraketli meydanlarından Piazza Venezia’da (Venedik Meydanı) yer alır. Altare della Patria olarak da bilinen anıt, Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında yapılmıştır. Abidenin üst bölümünde bir seyir terası yer almaktadır. Dilerseniz Roma’nın güzel manzarasını bir de bu noktadan seyredebilirsiniz. Girişi ücretsizdir. Forumu ve Kolezyumu görmek için harika bir manzarası var gerçekten. Öneririm.

Bu terastan daha yukarıya çıkmak isterseniz yine terasın bulunduğu noktadan daha yukarıya da asansör var. Buraya da 8 euro ödeme yaparak ulaşabilirsiniz. Terasın bulunduğu manzara beni tatmin ettiği için ben tercih etmedim. Fakat karar sizin elbette.

Villa Borghese

Şehrin ritmi ağır gelirse dinleneceğiniz yeşil bir alan var. Galleria Borghese’e de ev sahipliği yapan parkta heykelleri ve klasik tarzda süslenmiş tapınakları inceleyebilirsiniz.Gölet çevresinde çok güzel fotoğraflık alanlar mevcut. Bölgede çok fazla heykel ve yeşil alan var. Buraya İspanyol Merdivenlerinin sol tarafından yola devam ederek ulaşabilirsiniz. Bir süre sonra tabelalar sizi yönlendiriyor zaten. İspanyol merdivenlerine yaklaşık 20 dakika yürüme mesafesinde. Bence buraya kadar gelmilşken görmekte fayda var. Romalıların nefes alma noktası.

La Prosciutteria

Benim çok memnun kaldığım lezzetlerine hayranlık duyduğum bir yer. İşlerini gerçekten güzel yapıyorlar. House Wine deneyiniz. Bu güzel ambiyansta şarap ve peynir tabaklarıyla keyifli bir akşam yaşayabilirsiniz. Prosciutler ve chiantisi gerçekten başarılı.  Fiyatlar da öyle uçuk değil. Gayet memnun edici seviyede. Kendi şarküteri tabağınız ve şarabınızla kendinizi Romalı gibi hissedebileceğiniz bir mekan.

1606453_358863167588827_805857847_o

Trapizzino

Roma’nın lezzetlerini tatmalıyım diye bir düşüncen varsa burayı da listeye eklemelisin. Gayet keyifli noktalardan birisi. Tavuk ürünlerini pek övdüler. Bende denedim ve gayet başarılı. Tavsiye ederim.

Roma_restaurant_street-food_finger_Trapizzino_Testaccio

Taverna Trilussa

Öncelikle rezervasyonsuz yer bulmanız biraz zor. Bu yüzden akşam yemeği için özellikle rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Şarapları çok iyi. Porcini öneririm gayet güzel. Peynir ürünleri de gayet başarılı. Özellikle Malto d’orzo benim çok hoşuma gitti. Roma’nın en iyilerinden birisi. Her Roma’ya gittiğimde uğramak isteyebileceğim bir nokta.

961620trilussa

Emma

Roma’da tavsiye edeceğim pizzacılardan birisi. Belli bir pizza ile sizi yönlendirmek istemem. Gerçekten hepsi lezzetli.

Piperno-Elizabeth-Minchilli-8

Ristochicco

Çok zengin bir şarap menüleri var. Restaurant küçük bu yüzden rezervasyon şartı burada da var. Ama nezih bir mekan ve lezzetlerine hayran bırakıyor. Makarna nerde yiyebilirim diye sorarsanız. Burası orası olabilir. Memnun kalırsınız.

ristochicco-restaurant

Cantina e Cucina

Çalışanlar müthiş cana yakın bir kere. Türkiye’ye de özel bir ilgileri var. Makarna, rivoli ve burshetta deneyebilirsiniz. Benim önceliklerim bunlardı. Lazanya severseniz o da çok başarılı. Roma’nın kaliteli mekanlarından birisi. Ortam da çok etkileyici.

rome_CANITINA_E_CUCINA_HERO.laptop_1040_529

Duecentogradi

Sandviç sevenler buraya ! Burayı kesinlikle tavsiye ederim. Ama önerim şu. Porsiyonlar gerçekten çok büyük. Bu yüzden 2 kişiye 1 sandviç yetebilir. Ayrıca restaurantta oturmazsanız elde alırsanız sandviçi daha uyguna geliyor fiyat. Bence deneyin.

duecentogradi

La Tavernetta 48

Fettucine önerilir. Çok sessiz kendi halinde bir mekan. Roma genellikle kalabalık bir şehir. Burada lezzetli yemeklerden deneyebilirsin. Hesap da üzmez. Roma şartlarında gayet uygun.

Roma kahve noktaları açısından tabir cennettir.

Tazza D’oro

Sıcak çikolatası gerçekten şahane. Onun dışında dükkana girince kokudan anlıyorsun zaten. Burası güzel kahve yapar diyorsun. İçeride masa çok az. Bu yüzden muhtelen take away yapacaksınız. İç ve devam et..

en-la-puerta

Sciascia

Ürünlerinin hepsi kendi imalatları. Bu yüzden de baya lezzetli.  Cappuccino’su başta olmak üzere bir çok ürün başarılı.

ANTICAFE-

Antico Caffe Greco

Roma’nın en eski cafelerinden birisi. 1760 yılından beri hizmet veriyormuş. Cappuchino ve tiramisu başta olmak üzere gayet güzel. Atmosferi de çok hoş. Sanki kurulduğu zamandan bu yana hiç restorasyon görmemiş gibi.

20MQ Design e Caffe

İstanbul’da Balat’da konsept cafelerimiz var ya. Heh onlar gibi geldi bana. Güzel dizaynı ve uygun fiyatlarıyla gayet tercih edilebilecek bir yer. Tavsiye ederim.

20mq-design-e-derivati

Castroni

Roma’lılar nerede kahve içer ? diye sorarsan. İşte burada. Gittiğin yerlerde local yaşamak önemli. Romalı gibi gel espresso iç derim.

71246748

Caffe Cantu

Kahvaltısı ve kahveleri gayet leziz. Keyifli noktalardan birisi. Kahvelerini beğenmiştim tavsiye ederim.

caffe-cantu--1443073153

Dietro Le Quinte Cafe

Çok şık bi kahve dükkanı. Bence Roma’nın ilk 5’ine rahatlıkla girer. Bir çok ürününden memnun kaldım. Kalabalık olması benim gibi başka memnun insanların olduğunu gösteriyor sanırım : )

Roma Festivalleri

21 Nisan, Romanın Kuruluşu

Mayıs, Uluslararası At Yarışı

29 Haziran, San Pietro Kutlamaları

Temmuz, Estate Romana Musica

Temmuz’un son haftası, Trastevere bölgesinde halk dansları festivali

Roma’daki gözde alışveriş bölgesi, Piazza  di Spagna ve Via del Corso arasındaki bölgedir.Nehrin karşı kıyısındaki Via Cola di Rienzo özel bir yer olmasa da, buradaki mağazalarda kaliteli ürünler bulunur. Via Nazionale ve Via del Tritone, son moda giysiler ve deri ürünleri alabileceğiniz makul yerlerdir. Roma’nın büyük bir kaç mağazasından bazıları Coin ve La Rinascente’dir. Porta Portese’deki, Roma’nın ünlü bit pazarında sıkı bir pazarlığa hazır olun. Pazar sabahları, Trastevere’deki Porta Portese ve Piazza Ippolito Nievo arasında bulunur. Peki Roma’dan ne alınır ?

Antikalar

Antika satıcıları çoğunlukla mükemmel fakat pahalı, cam, porselen , mobilya ve resim satarlar. En iyi antikacılar Via del Babuino , Via Margutta ve Via dei Coronari’de bulunuyor. Antikaları, garnti belgesi verebilen ve ihraç izin gerekli izinleri alabilen yerlerden satın almalısınız.

Deriler

Şık ayakkabılar, çantalar ve eldivenler her yerde bulunur. Gucci’nin aksesuar butiği Via Borgognona’dadır. Furla’nın cüzdanları için Piazza Di Spagna’ya gitmelisiniz.

Kitaplar ve eski baskılar

Largo Fontanella Borghese’deki açık hava pazarı, özgün ve reprodüksiyon baskılarda ve kitaplarda uzmanlaşmıştır.

Kumaşlar

Güzel ipekler, renkli trikolar ve nakışlı masa örtüleri için Via Del Corso’dan Via Veneto’ya uzanan bölgeye gidebilirsiniz.

Yorumlar