Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehri. Sofya’ya 130 Edirne’ye ise 160 km uzaklıktaolan 2019 Avrupa Kültür Başkenti.

Plovdiv

Nüfus : 341.567

Dil : Bulgarca

Para Birimi : Leva

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Bulgarca Başlıca Kelimeler

Türkçesi

Bulgarca Okunuşu

Bulgarca Yazılışı

Evet

Da

да

Hayır

Ne

не

Lütfen

Ako o’biçate

Ако обичате

Efendim?

Molya?

моля

Teşekkür Ederim

Blagodarya

благодаря

Afedersiniz…

İzvinete

извинете

Sizi Anlamıyorum

Ne razbiram

не разбирам

Hoşgeldin

Dobre Doşıl

добре дошъл

Hoşgeldiniz

Dobre Doşli

добре дошЛи

Günaydın

Dobro Utro

добро утро

İyi Günler

Dobır den

Добър ден

İyi Akşamlar

Dobır veçer

добър вечер

İyi Geceler

Leka Noşt

лека нощ

Görüşmek Üzere

Dovijdane

довиждане

Güle Güle

Çao

чао

Beyfendi

Gospodine

господине

Hanımefendi

Gospojo

госпожо

 

Atina Konsolosluk Bilgileri

Filip Makedonski 10, 4000-Plovdiv / Bulgaria

E-Mail : filibe@ekonomi.gov.tr

Telefon : + 359 (32) 275160 – 163

Türkiye’ye çok yakın bir konumda olması ulaşım için biraz işimizi kolaylaştırıyor. Edirne’ye 160 km uzaklıkta olan Plovdiv için Türkiye’den metro ve niişikli gibi firmalarla 5 6 saat süren yolculuklarla ulaşmak mümkün. İstanbul’dan her gün min. 3 sefer yapıyor bu firmalar. Fiyatları da 90 TL gibi bir ücrete tabi.

Dilerseniz aşağıdaki gibi bir araç da kiralayabilirsiniz. Bu tarz bir aracı kiralamanın bedeli 15 Euro civarında. Yakıt ise Türkiye’de ki gibi.

 

Roma Stadyumu

Şehrin hemen girişinde Dzhumaya Square’de yer alan Antik Roma stadyumu 138 yılında yapılmış. Hadrian tarafından yapıldığı bilinen stadyum 30.000 kişi seyirci kapasiteli. Böyle hesaplarda tiyatro, stadyum gibi noktalar şehir nüfusunun %10’u olarak kabul edilirmiş. Yani Roma döneminde Plovdiv’de 300.000 kişi yaşıyor diyebiliriz. Günümüzde bir kısmı açık olan stadyumda taşları görmek ve o anı biraz olsun hissetmek mümkün.

Dzhumaya Camii

Diğer adıyla Hüdavendigar Camii olarak da biliniyor. Roma Stadyumu diye bahsettim ya hemen onun yanında zaten. 1364 yılında II.Murad tarafından yapılmış. Bizans mimarisine benzemsi nedeniyle diğer camiilerden biraz farklı. Balkanlarda bulunan en eski camii özelliğini de taşımakta.

Old Town

Burası beni benden aldı gerçekten. İnanılmaz bir ambiyansı var. Kendimi bir an Osmanlı döneminde sokakta yürüyen biri gibi hissettim. Plovdiv’in en çok ziyaret edilen noktası öyle güzel korunmuş ki, evler hala dönemin izlerini taşıyor gibi. Yollar genellikle taşlık olduğu için uygun ayakkabı giymek mantıklı olabilir.

Antik Roma Tiyatrosu

117 yılında Roma İmparatoru Trajan tarafından yaptırılan bir mabed. Nebet tepesinde yer alan bu tiyatro 180 derece şeklinde kurulu. Günümüzde hala ayakta olan eser bizim Efes’tekilerini hatırlattı bana açıkcası. Antik tiyatronun hemen yanlarında bir kaç tane cafe de var. İsterseniz antik tiyatro manzarasında bir kahve içebilirsiniz 🙂

Etnografya Müzesi

1847 yılında Argir Kuyumdzhioglu tarafından yaptırılmış müthiş bir yapı gerçekten. Kuyumdzhioglu bir süre burada yaşamış fakat Osmanlı toplrakları vermek zorunda kalınca o da ordu ile beraber İstanbul’a çekilmiş. Boş kalan konak bir süre pansiyon gibi iş görmüş. 1930 yılından beri de Etnografya Müzesi olarak faaliyette.

Lavanta Tarlaları

Plovdiv’e haziran veya temmuz aylarında gelirseniz şehrin biraz dışına çıkarak çok güzel lavanta bahçelerine gidebilirsiniz Genellikle Burgaz otobanı üzerinde kurulu olan tarlalar içine girebilir, işçilerle konuşabilirsiniz. Lavanta konusunda Bulgaristan Fransa ile birlikte dünyada en büyük iki üreticiden birisi. Lavantadan şampuan, sabun gibi bir çok ürün çıkarıyorlar. Fotoğrafçılar buraya !

Art News Cafe

3.Nesil şık bir kahveci. Dışarıda mindere oturarak sokaktan geçenleri izleyebileceğin bir mekan. Ayrıca kahvelerini kendileri yapıyorlarmış. Latte ve yanında bir tatlı fena gitmez. Plovdiv geizsi sırasında nefes alınacak güzel bir nokta.

Cafe West

Sabah erken açmaları çok iyi ! Sabah erkenden gittim ve inanılmaz bir kek yedim. Sabah sabah yenir mi yahu deme görünce duramayacağın bir güzelliği var. Ayrıca şık dekorasyonu ile de ben buradayım diyen bir mekan Cafe West.

Yorumlar