Öyle güzel yerdir ki Floransa.. Şehirde keyifle dolaşabilirsin. Turist olduğunu düşünmen sadece 1 saat sürer. Sonrasında Floransalı gibi davranmaya başlarsın ve ona göre yaşarsın. Şuan bu yazıyı yazarken bile ne desem anlatamayacağım. Öyle güzel yer işte..

Floransa

Nüfus : 361.679

Dil : İtalyanca

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

İtalyanca Başlıca Kelimeler

-Come ti chiami? – adın nedir?
-Mi chiamo …-adım ….
-Di Dove Sei?- nerelisin?
-Sono Di..istanbul- istanbulluyum
-Buongiorno-İyi günler
-Ciao-Ciao bella
-Buonasera-İyi akşamlar
-Arrivederci-Görüşmek üzere
-Buananotte-İyi geceyarıları
-Grazie-Teşekkürler

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +0039 06 445 94 200/ 0039 06 445 941

Adres : Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya

 

Floransa (İtalyanca: Firenze), İtalya’da bir şehirdir. Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkentidir ve kendi ismini taşıyan ilin merkezidir. Kısa bir dönem, İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmıştır.

Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa’nın önemli ticaret merkezlerinden biridir.

Bunun yanı sıra İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci veMichelangelo bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieribu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.

1520’li yıllarda, Nicollo Machiavelli (1469 – 1527) Floransa tarihini ilk defa kitaplarında anlattığı için Floransa’nın tarihi şu an oldukça iyi bilinmektedir. Nicollo Machiavelli, Medici ailesinin özel isteği üzerine “Istorie fiorentine” kitabını yazmış, ardından da 1525 yılında VII. Clemens olarak bilinen Papaz Guilio de Medici’ye bu kapsamlı eserini takdim etmiştir. Machiavelli, henüz gençlik yıllarında ülkesinin tarihi hakkında kitaplar yazmaya başlamıştı ve ilk kitabı Decannale dir. Buna benzer tarihi eserler verdiği için Machiavelli, ilk tarihçilerden birisi olmuştur.

Floransa Ulaşım Hakkında

Floransa ulaşım konusunda rahat şehirlerden birisidir.

Roma Havalimanı- Floransa Şehir Merkezi Ulaşımı

Uçakla Floransa: Floransa’daki Peretola Havalimanı şehir merkezine sadece 10 km. mesafede ve ulaşım çok kolay. Ayrıca yakınlardaki Pisa Havalimanı – Floransa arası mesafede 100 km. ile sınırlı ve otobüsle 1,5 saat, trenle 1 saat civarı sürüyor.

Trenle Floransa:  Süper hızlı ”Eurostar trenleri’ veya İtalya’nın şehirlerini birbirine bağlayan ”Intercity’ trenleri” ile Avrupa’nın her yerinden Floransa’ya trenle gelebilirsiniz. Birçok gar bulunan Floransa’nın merkez tren istasyonu Santa Maria Novella isimli olanıdır ve şehir merkezindedir.

Kara yoluyla Floransa:  Floransa’ya gitmek için kuzeyde Bologna üzerinden A1 veya güneyde Roma üzerinden A1 otobanlarıyla Floransa’ya gidebilir. Km hesabı için şunları söyleyebilirim, Floransa Roma arası 280 km. kadardır. Milano Floransa arası 300 km. olup, FloransaVenedik arası mesafe 220 km. civarındadır. Napoli’den Floransa’ya gitmek için 310 km. yol katedilmektedir.

Site back and enjoy the ride.

Şehir İçi Ulaşım

Floransa’da bir metro sistemi bulunmamaktadır. Bunun yerine otobüslerle toplu taşıma yaygın olarak kullanılmaktadır. Metro hatları olmadığı için otobüsler şehir içi ve şehir dışı her yere rahatça ulaşmanızı sağlarlar.

Şehrin dar sokakları ise büyük otobüsler için sıkıntı yarattığından bu sokaklar için ekolojik otobüsler kullanılmaktadır. Bu otobüsler normalden daha küçük oldukları için tam bir orta çağ şehri olan Floransa’nın bu küçük ve dar sokaklarında çok daha rahat hareket etmektedirler.

Şehirde kolay bir taksi ağı vardır. Bir çok noktasında kolaylıkla taksi bulabilirsiniz. Ancak taksilerin çalışma sistemi biraz farklıdır. Floransa da taksiler bagaj için ekstra ücret alırlar. Ayrıca taksi tarifeleri gündüz, gece ve hafta sonu olmak üzere üç farklı şekilde çalışmaktadır.

Benim fikrim, Floransa’yı yürüyerek gezmeniz. İkinci alternatifim ise, bisiklet olacaktır. Günlüğü 8 Euro civarında kiralayacağınız bisikletlerle şehri talan edebilirsiniz.

Floransa  Gezilecek Yerler

(Signoria Meydanı) Çakma Davud heykeli, Neptün Çeşmesi ile birlikte çok fazla heykelin sergilendiği yer. Floransa’nın en önemli meydanı. Bütçe kısıtlıysa bunca müzenin olduğu şehirde Davud’un orijinal heykelinin olduğu müze aslında Galeria Della Accademia. Ama sokakta sergilenen orijinal olmayan bir heyekeli daha var.

piazza_signoria07

Uffizi Müzesi: Dünya’nın en önemli müzelerinden Uffizi, müzeler şehri Floransa’nın da elbette en önemlisi. Bütün Rönesans ustalarının eserleri, çok daha fazla sanatçının eserleriyle birlikte Uffizi Müzesi’nde görülmekte. Galerinin koleksiyonundaki eserlerden bağımsız, müzenin kendisi de müthiş bir mimari eser. Gerçekten rönesans’ı iliklerine kadar yaşayabileceğin ender noktalardan birisi.

Ponte Vecchio: Zaten her yerde göreceğiniz, üzerinde binalar olan Floransa’nın meşhur köprüsü. Paralel köprülerin birinden geçerek bu şirin yapıyı fotoğraflayabilir, sonra Ponte Veechio’dan geçip Piazzale Michelangelo‘ya çıkıp buradan Floransa’yı panoramik olarak izleyebilirsiniz. Köprü üzerinde kuyumcu olarak nitelendirebileceğim dükkanlar var. Her dükkanın nehir manzaralı bir penceresi var. Esnafı bile keyif içinde.. Ponte Vecchio, II.Dünya Savaşından sonra ayakta kalan tek yapıdır.

20120319104739_ponte-vecchio-florence

Duomo di Firenze: Bir dinin ne kadar  etkileyici olduğunu gösterebilecek, mimari şaheser. Floransa geziniz sırasında mutlaka yolunuzun üstüne çıkacak. Önündeki alanda takılması da oldukça keyifli. Meydan sürekli hareketli. Sürekli tur rehberleri grup grup Duomo’yu anlatır insanlara.

duomo

Piazzale Michelangelo: Michelangelo Meydanı olarak okunan ama aslında seyir tepesi olan bir nokta var. Ben burayı ilk gördüğümde 2 saat oturdum ve sadece izledim.  Floransa şehir merkezinden araçla 10, yürüyerek 20 dakika mesafede bir tepe. Hem Davut Heykeli’nin bir benzerinin olması, hem yeme içme mekanları hem de nefis şehir manzarası ile çıkılmayı hak eden bir yokuş. Yokuş biraz zahmetli ama yinede değeceğine emin olabilirsiniz.

Floransa Yemek Mekanları Önerileri

Floransa yemek noktaları gerçekten oldukça dekoratif ve lezzetli mekanlardan oluşmaktadır.

Trattoria Za Za

Türif mantarlı Ravioli ! Kesinlikle denenmeli. Bir çok ürününe bayılabilirsin. Burası için uzun zamandır gezerim böyle yemek yemedim diyen insanlar var diye duymuştum haklılar da. Izgara et ve makarna çeşitleri de oldukça lezzetli. Kesinlikle ve kesinlikle ilk tavsiye edeceğim yer burası olur. Buarada unutmadan , kişi başı 2,5 Euro servis ücreti var. Diğer yemeklerin hepsi güzel, garsondan öneriler de alarak harika bir akşam menüsü oluşturabilirsiniz. İçecek olarak ‘vino di casa’(mekanın özel şarabı) seçmek bütçenizi korur.

_DSC1882-EditIMG_9041

Osteria Santo Spirito

Etli patates diyebileceğimiz, sliced beef’i deneyebilirsiniz. Trüflü Biftek de gayet şahane. Et restaurantı aslında. Garsonları da çok sempatik ve ilgiliydi. Güzel lezzetlerden birisidir.

osteria

Gusta Pizza

Floransa’nın 1 numaralı pizzacısı. İşlerini çok iyi yaptıkları için sıra olacak. Ama korkmayın hızlı geliyor sıra. Pizzalar arasında favorim, Gusto Pizza. Kasanın oradaki bankodan pizzanızın üzerine dökmek için acılı zeytinyağı almayı ve oturduğunuzda içi madeni para ve yazı dolu masaları incelemeyi unutmayın.

Trattoria Gargani

İtalya’ya gelip makarna yemeden dönülmez. Floransa’da bu işin bence en iyilerinden birisi burası. Safranlı karidesli makarna gayet iyi. Fiyat olarak da üzmez. Yemek sonrası tiramisu da iyi gidiyor.

trattoria-gargani-20121127-180157

Giubbe Rosse ve Gilli
Floransa’nın en bilinen restoranlarından birisi. Burada salonda oturmak da keyifli ama ben yine ayaküstünü tercih ediyorum. Kasada ödememi yaparken de mutlaka bir paket Cantucci alıyorum. Çifte fırınlanmış bademli Cantucci hem Siena hem Floransa’da pastane ya da market heryerde çokça karşımıza çıksa da denediklerim içinde en lezzetlisinin Gilli’de olduğunu düşünürüm. Floransa’da güzel bir yemek yemeliyim diyen gezginler için güzel bir deneyim olabilir.

Floransa Festivalleri

Şubat, Dünya Floransalılar Karnavalı

Nisan, Patlayan Araba Festivali,

Mayıs, Zanaatkarlar ve Saray Festivali

Haziran, Vaftizci Yahya Festivali

 

Floransa Alışveriş Noktaları

Floransalılar ortaçağdan beri, zanaatkarlığa büyük saygı ve ilgi duymuşlardır ve şehrin zarif mağazaları, mallarının kalitesiyle ünlüdür. Özellikle altın mücevherler , deri eşyalar, antikalar ve giyim Floransa’nın İtalya’nın en iyi alışveriş merkezlerinden biridir. 15 Ağustos civarında, bütün mağazalar ve restoranlar en az 7-10 günlüğüne kapanır. Floransa’nın merkezindeki bazı turit odaklı mağazalar açık kalır ve genellikle yaz tatili sırasında da kapanmaz.

Antika ve röprodüksiyonlar

Antika dükkanlalrı, hepsi nehrin kuzeyinde Duomo  çevresinde toplanmıştır. Fiyatları biraz yüksektir.

Seramik

Pahalı, yüksek kalite porselenleri vardır Floransa’nın. Asırlık Toscana model ve renkleri kullanılarak elde edilen bu parlak seramikleri , merkezdeki birkaç büyük ev eşyası mağazasında, makul fiyatlara bulabilirsiniz.

Moda

Floransalı tasarımcı ve üreticiler yılın tasarımlarını kadınlar, erkekler ve çocuklar ile ev eşyaları için yılda iki kez düzenlenen “Pitti” ticari gösterinde sunarlar. Dünyaca ünlü İtalyan markalarının giyim eşyaları ve ayakkabıları özel butiklerde biraz daha ucuza satılırlar. Daha ilginci ise etikete o kadar da önem vermeyip kaliteyi ilk bakşta anlayan müşteriler için satılan, bölgesel üreticilerin elinden çıkma eldiven,atkı , kemer ve diğer deri eşyalar gibi aksesuvarlardır.

Altın ve gümüş işleri

Altın mücev tasarımları pahalıdır. Ancak altın, muska, zincir, küpe gibi daha basit parçaların fiyatları makul, bulunmaları da kolaydır. Her parçanın, saf altından olduğunu doğrulayan bir damgası olması gerekir. Vitrin gezilecek nihai yer ise, tabii ki , her vitrinin bir öncekinden daha çekici olduğu, göz kamaştırıcı kuyumcu dükkanlarıyla kaplı asırlık köprü Ponte Vecchio’dur.

Shopping-in-Florence-San-Lorenzo-market

Tığ İşleri

Masa örtüleri gibi parçalar kaçınılmaz olarak daha pahalıdır ve nakliye fiyatı çok yüksektir. Küçük çerçeveli kuş ve çiçek resimlerir ya da Toscana ve Floransa mağazaları gibi eserler de hoş hatıralardır.

Deri Ürünleri

Floransa, ortaçağdan bu yana iyi kalited ederi ürünleriyle tanınır. Derinin önde gelen isimleri, Ferragamo ile Gucci’nin memleketi burasıdır. Sırasıyla, Milano ve Roma ile ilişkili iki marka Prada ve Fendi de Floransa tepelerinde üretilmektedir. San Lorenzo’nun meşhur pazarı, el çantaları ve valizlerden cüzdan ve eldivenlere kadar her şeyin satıldığı deri tezgahlarıyla doludur.

Yorumlar