A / ARLANDA AIRPORT : Ve Stockholm’e hoş geldin. Türkiye’denHavalimanından Stockholm merkez için 4 alternatifin var. Arlanda Expres, Flygbussarna, Swedavia ve taksi. Taksi 435 Kr. Arlanda Expres 540 Kr. Flygbussarna ve Swedavia ise 190 Kr. Civarında. Arlanda Express ile 20 dakika ulaşabiliyorsunuz. Ama benim tavsiyem Flygbussarna. 45 dakikada ulaşıyorsunuz. 15 dakika da bir otobüs kalkıyor. Stockholm’de öyle çok trafik sorunu olmadığı için otobüs korkutmasın. Gitmeden önce netten alırsanız da daha uygun fiyata bilet bulabilirsiniz.

B / BÜTÇE : Stockholm’ü hiç araştırmadıysanız. Gittiğinizde bütçe anlamında çok şaşırabilirsiniz. Kur farkı dışında pahalı bir hayat var bize göre. Sadece İsveç değil. Tüm İskandinav ülkelerindebu geçerli. Bu sebeple diğer Avrupa ülkelerine göre bütçenizi bi tık yükselterek seyahat edin derim.

C / CITY HALL : Stockholm’ün simgelerinden ve etkileyici bir  belediye binası olduğu kesin. 106 mt olan kuleye dar bir merdivenden çıkıyorsunuz. Manzaraya çıkış  ve iniş 10’ar dakika sürüyor. Kulenin tepesinden manzara için ise 15 dakika vakit veriliyor. Fotoğraf çekmek için ideal noktalardan birisi.

Ç / ÇORAP : Stockholm’ün yün çorabı ve eldivenleri meşhur derler. Soğuktan korunmak için birebir. Ama bize göre biraz pahalı tabi.

D / DJURGARDEN : Bir çok müzeyi içinde barındıran ada. Yemyeşil bir girişi  var. Gezdikçe keyif alacağın kesin. Benim favorilerim Skansen ve Nordiska Müzeleri. Stockholm’e geldiysen uğraman gereken 2. nokta burası.

E / EVENTS : Stockholm’de özellikle akşamları Östermalm bölgesinde keyifle oturabileceğin mekanlar var. Gece eğlenmek isteyenler için de yine bu bölgede kulüpler vs var. Fakat rezervasyonunuzu 22.00 öncesinde yapmanız gerekiyor. Yoksa yer bulamazsınız.

F / FOTOGRAFISKA : Fotoğraf ile ilgilenenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze. Spordan siyasete sanata bir çok kişinin portreleri ve fotoğrafları bulunuyor. İlginç bir deneyim olabilir. Giriş ücreti 120 Kr. Stockholm Card ile ek ücret vermeden girebilirsiniz.

image33

G/ GAMLA STAN : Benim hayran kaldığım ada. Her sokağında fotoğraf çektirmek isteyebilirsin. Vaktin varsa buraya 1 gün ayır. Her sokağında ayrı detay görebilirsin. Daracık ve bisikletlerle dolu bu ada’da Nobel ve posta müzeleri gibi önemli noktalar da var. Arnavut kaldırımlarla dolu bu ada’da çok fazla hediyelik eşya dükkanı da mevcut. İskelesinden Gamla Stan-Djurgarden vapurunu da kullanabilirsin.

H / HAVA DURUMU : Kışın -12’lerde seyreden sıcaklık yazın 25 derece seviyesinde. Nisan ayı gibi havalar artık ısınmaya bahar gelmeye başlıyor. Aralık ve Ocak ayları ise denizin donduğu dönemler. Hava durumu bir gezgin için önemli bir detay olduğunu düşünürsek Nisan Mayıs aylarında yemyeşil bir Stockholm keyifli geçecektir.

I / ISLANDS : Merkezde 50 köprü ile birbirine bağlanan 14 ada var. Stockholm adalardan oluşan bir şehir.  Bot turunu değerlendirin derim. Stockholm Card aldığınızda 1 kerelik bot turu hediye zaten.

İ / İSVEÇ KÖFTE : Türkiye’den giden biri olarak beklenti biraz düşük olacak tabi normal olarak. Ama İsveç’te köfte meşhur. Bizde ki gibi pilav üzerinde şiş köfte servisleri var. İsveç mutfağında en çok tercih edilenlerden birisi.

J / JOHAN & NYSTRÖM : Hornstull Bölgesinde bulunan bu kahveciye dikkat ! Bence gayet iyi yapıyorlar işlerini. Cama sırtını vererek minderler üzerinde oturabilirsin. Kendi fırınlarından çıkan çörek ve kek gibi ürünler de mevcut. Metro ile Mariatorget durağında inerek rahatlıkla ulaşabilirsin. Kahve hoşuna giderse paket olarak da satın alabilirsin.

K / KAHVE : Stockholm’de çok güzel kahve dükkanları var. Her biri ayrı konsept ve sakin. Kahve bu şehirde gerçekten bir kültür.

L / LÜTFEN : Lütfen (Please) önemli bir kelime. Stockholm intiharın ve asosyal insanların fazla olmasıyla tanınır fakat turistik tarafta gezdiğimizden midir bilmeyiz. Gerek mağazalarda gerekse adres sorduğumuzda her cümle sonunda ki kelime aynıydı. Lütfen !

M / METRO KONSEPTLERİ : Yeni bir şehire gidince nerelere gidersiniz diye sorsalar aşağı yukarı hepimiz aynı şeyi cevaplarız sanırım. Müzelerini gezelim, meydanlarında oturalım, belli başlı cafelerinde kahvemiz içelim, sokaklarında kaybolalım. Stockholm’de ise tüm bunların yanına metro istasyonlarını da eklemeliyiz. Sokakta T (Tunnelbana) olarak gördüğünüz her tabelanın merdivenleri seni ayrı bir konsept durağa götürebilir. Bence Stockholm metro istasyonları, müzelere ayrılan vakit kadarını hakkediyor kesinlikle. Kısaca özetlersem şehirde tam 110 istasyon bulunuyor. Bunların 47 tanesi yerin üzerinde geri kalan 63 durak ise yerin altında bulunuyor. Bu 63 duraktan bazıları o kadar güzel ki duraktan geçerken inebilir fotoğrafını çekebilir gezebilir tekrar sırada ki metro ile devam edebilirsin. Stockholm’e geldiğinde hava kararınca bence yerin altını gezmen çok mantıklı olabilir. Çok eğlenceli fotoğraflar çekebilir. Bir ülkenin metro duraklarını nasıl turizmin bir parçası olarak değerlendirdiğini görebilirsin. Konsept metro istasyonları genellikle mavi hat üzerinde toplanmış durumda. Kısacası Stockholm’de metro beklerken bazen gökkuşağı altında kaybolabilir bazen çocukların çizdiği metro istasyonlarında hayal dünyasına dalabilirsin. 36 Kr ( yaklaşık 13 TL)  ödeyerek 75 dakikalık bilet alabilir. Ve tüm Zone A kısmında durakları gezebilirsin.

N / NOBEL MUSEUM : Aziz Sancar ve Orhan Pamuk başarılarından sonra daha çok ilgi duyduğumuz kesin Nobel’e. Gamla Stan’da Old Square’de bulunan bu müze İsveç’in simgelerinden ve değerlerinden birisi. Giriş ücreti 100 Kr. Stockholm Card ile ek ücret vermeden girebilirsiniz.

O / OTELLER : Gamla Stan tarafında ki otellerde kalmanı öneriyorum. İsveç’in tarihi yaşamına tanık etmiş olacağın kesin. Hatta üst katlarda kalmak istediğini belirtirsen kahveni alarak çatı keyfi güzel oluyor.

Ö / ÖSTERMALM : Alışveriş noktalarının hepsi burada. Sergel Torg Meydanı çevresinde bir çok ünlü markanın mağazası, yerel tasarım dükkanları ve bit pazarı bulunuyor. Bit pazarı sadece Pazar günleri kuruluyor.

image1image34

P / PAHALI : Stockholm pahalı mı diye sorarsan evet hatta kesinlikle evet derim. Örneklendirirsem kahve 17 TL, Bira 22 TL, Magnet 12 TL gibi.

R / ROSENDALS GARDEN : Stockholm’e yazın geldiysen Rosendals Garden’ı ziyaret etmeden dönmemelisin. Dünyanın ciğeri derler Stockholm için. Rosendals Garden’da Djurgarden için önemli bir nokta. Yeşili ve çiçeği seven gezginlere duyurulur.

S / SKANSEN : Djurgarden’de bulunan müzelerden birisi. Ve bence en çok vakit geçirileceklerden. Çok geniş bir alana kurulu müzede hayvanlardan eski İskandianav yaşamına ait evleri görebilirsin. Girişi 100 Kr. Stockholm Card ile ek ücret ödemeden girebilirsin.

Ş / ŞAŞIRACAĞIN BİLGİLER : İsveç bir çok anlamda gelişmiş örnek bir ülke. Mesela neler ? Yolda herkese İngilizce bir şey sorabilirsin. Hepsi İngilizce biliyor. Çünkü eğitim seviyeleri gerçekten yüksek. Alışverişini 17.00 öncesi halletmen gerekiyor. Çünkü onların da bir sosyal hayati var. Bebek arabalarını iten çok fazlaİsveçli baba göreceksin.  Musluktan su içebilirsin rahatlıkla. Dakik olmak çok önemli İsveç’te. Rezervasyon yaptıysan tam saatinde orada olmalısın yoksa yanar. Aynı şekilde, otobüs,tren ve taksi de tam zamanında geliyor. Temmuz ayında genellikle herkes yıllık 4-6 hafta arası iznini kullanıyor. Bu yüzden de bir çok yeri kapalı görebilirsin.

T / TASARIM : Türkiye’de IKEA mağazalarından İsveç’in tasarım konusunda ki becerilerini az çok biliyoruz. Stockholm’e gidince anlıyorsun ki aslında İkea’da neymiş daha neler var orada diyebiliyorsun. Design Target gibi merkezde bir çok tasarım mağazası var. Şık ve ilginç tasarımda mağazaları gezmeni öneririm. Hediyelik için düşünebilirsin.

U / ULAŞIM : Havalimanı merkez arasını bahsetmiştim zaten. Şehir için ise bu tamamen sizin seyahat tarzınızla ilgili bir durum. Müze merakınız varsa kesinlikle Stockholm Card almanızı öneririm. Stockholm Card ile tüm müzeleri gezmeniz 2035 Kr. Civarında tutuyor. Fakat kart ile 535 Kr. civarında tutuyorsunuz bu rakamı. Ayrıca bisiklet ,iç  ulaşım ve bot turunu da dahil etmiş oluyorsunuz. Müze gezmek yerine sokakları talan etmeyi seviyorum derseniz de Stockholm Card masraflı olabilir. Zira Stockholm zaten küçük bir şehir ve turistik noktalarda seyahat edeceğinizi düşünürsek yürümek veya sadece bisiklet kiralamak sizin için yeterli olacaktır.

Ü / ÜÇ GÜN : Stockholm için bence 3 gün yeterli olacaktır. Kışın Kiruna ile beraber 1 hafta yapabilirsiniz. Yazın ise 260 km uzaklıkta ki Oslo ile birleştirip 1 hafta boyunca İskandinav’ın önemli iki merkezini gezebilirsiniz. Bence Oslo ve Stockholm’ü beraber seyahat planına dahil etmek mantıklı.

V / VASA MUSEUM : Bu müze İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen müzelerinden birisi. 1628 yılından kalma kraliyet savaş gemisi Vasa bu müzede sergileniyor. Ayrıca küçüklü büyüklü gemi maketleri de bu müzede yer alıyor. Vaktiniz varsa değerlendirilebilir. Giriş ücreti 130 Kr. Stockholm Card ile ek ücret vermeden girebilirsiniz.

Y / YÜRÜYELİM : Bence Stockholm’ü yürüyerek gezmenizi öneririm. Şehrin 2 önemli noktası Gamla Stan ve Djurgarden arası 4.7 km. 45 dakika da gezerek fotoğraflar çekerek sahil yolunda yürüyebilirsiniz. Başka bir alternatif ise bisiklet kiralaması olabilir.

Z / ZONE : Stockholm 3 farklı bölgeden oluşuyor. Ama görülebilecek ve keşfedilebilecek herşey A bölgesinde. B ve C bölgelerinde ise daha çok yerleşim bulunuyor.

Yorumlar