Bir şehrin görsel güzellikleri murallardır, duvar sanatlarıdır desek yanlış olmaz sanırım. Renksiz, ruhsuz bir şekilde çevresine kötü enerji verircesine duran bina cephelerini, bir gökkuşağına çevirmek, insanların yüzüne bakmadığı duvarları fotoğraf çeker bir duruma sokmak ve bunu bir süre sonra şehrin turizm pazarlamaları arasında göstermek gerçekten önemli bir hikaye olsa gerek. Biz başaramadık bunu maalesef, hala bu ne ya diyip üzerine afiş asar, veya belediye kararlarıyla kapattığımız mural sanatlar Lyon’da ciddi bir şekilde ilgi görüyor.

Mur Des Canuts

Buranın çok ilginç bir hikayesi var. 1986 yılında bu binanın ön cephesinde 5 tane reklam panosu var.  Geliri komple binada yaşayan sakinlere aktarılıyor. Bu reklam panolarının daha ilgi görmesi, onlara daha çok para kazandıracak diye düşünülüyor ve arkasına bir mural çizilmesine karar veriliyor. Burada amaç reklam panolarına olan dikkati parlatmak aslında.  1987 yılında o düz duvara öyle bir mural çiziliyor ki, o 5 panonun arkasında 7 bina ve bir merdiven olan mükemmel bir çalışma çıkıyor ortaya. İlk çizildiği dönem Avrupa’nın bir çok noktasından insanlar buraya geliyor. Reklam panolarının canlanması için yapılan çalışma bir anda şehirde bir mural akımına sebep oluyor.

1987 yılında yapılan mural 1997 yılında bir kez daha yenileniyor. 10 sene sonra tekrar elden geçiyor duvar. Bu sefer 5 reklam panosu da kaldırılıyor ve oraya mağazalar çiziliyor. Mural da biraz değişiyor tabi. Muralda Fransızların şehir hayatına vurgu yapılarak bir çok figür ve dükkan ekleniyor. Merdiven biraz daha genişliyor.

2013 yılında çalışma bir kez daha elden geçiyor. 5 yılda bir boyası yenilenen çalışma 10 yılda bir de ufak eklentilerle yenileniyor, revize ediliyor. 2013 yılında ise mural görseline yeni bir meydan ve farklı insanlar ekleniyor. Ve günümüze kadar geliyor. Gelecek sene boyası yenilenecek olan mural bu sene biraz yıpranmış gibiydi gerçekten. Ama bir kaynaktan okuduğum kadarıyla bu duvarın görsellerinin yenilenmesi başta mahalle sakinleri olmak üzere Fransızları heyecanlandırırmış.

Fresque des Lyonnais

Nehir kenarında bulunan bir binanın arka cadde cephesinde çok güzel bir murala daha denk geldim. Bu biraz daha yeni tabi. Mur Des Canuts’tan ilham almış ve yürümüş bir eser.1995 yılında 7 katlı bir binaya yapılmış viral de, her binada Fransızların bir simge yaşantısına yer verilmiş.

Lyon’da bu apartmanlar gibi en az 7 8 adet bina gördüm. Üstelik bu binalarda hala oturan insanlar da var. Darısı başımıza..

Yorumlar