Endonezya’nın en büyük Asya’nın ise en büyük nüfuslu şehirlerinden biri olan Jakarta’da Malay, Hint ve Çin kültürlerinin kozmopolit yapısına şahit olabilirsiniz. Java Denizi kıyısında yer alan şehirde ilk girdiğiniz andan itibaren koca binalar, geniş otoyollar ve betonlar arasında bir şehirde olacaksanız. Bali’ye gittiyseniz, Jakarta’da öyledir diye düşünmeyin. Çünkü değil. Bambaşka bir yer burası.  Hadi gelin kısa kısa Jakarta’yı anlatayım size.

Jakarta Hakkında Kısa Kısa..

  • Bence max. 2 gün ayrılacak bir yer diye düşünüyorum. Burası genelde Bali’ye direkt uçuş olmadığı için aktarma noktalarından birisi. Fakat büyük bir metropol.
  • İnsanları inanılmaz derecede sıcak kanlı. Herkes ile göz kontağı kurabilir, aynı dili bilmeseniz de konuşabilirsiniz.
  • Havalimanı-şehir merkezi transferi taksi ile 70 TL civarında tutuyor. Hesabınızı ona göre yaparsınız.
  • Otel fiyatları genel olarak 200-250 TL bandında. Ve genelde ferahlamak için havuz mevcut.

Jakarta Gezilecek Yerler

Çin Mahallesi (Glodok)

Asya’da alıştık artık bir çok şehirde bir Çin mahallesi mutlaka oluyor. Burada da var. Labirent gibi dar sokaklarda lezzetlerini deneyimleyebileceğiniz, kültürlerini gözlemleyebileceğiniz minik Çin.

Taman Mini İndonesia 

Avrupa’da özellikle kuzey ülkelerde Skansen adı altında açık hava müzeleri vardır. Burası oradan örnek alınarak yapılmış. Küçük Endonezya efendim burası. Endonezya kültürü, mimarisi yaşam tarzıyla ilgili ufak ipuçları verecek güzel bir köy. Fotoğrafçılığa ilgisi olan gezginler için biçilmiş kaftan.

Istiqlal Camii

Endonezya’nın ve Güney Asya’nın ise en büyük camii burası. Tam 200.000 kişi aynı anda ibadet edebiliyor. İçinin yapılması 3 sene sürmüş olan bu camiinin içinde inanılmaz bir akustik ve metalik işçiliği bulunuyor. Gerçekten müthiş bir mabed. Bağımsızlığı simgeleyen bu camii de fotoğrafçılığa ilginiz varsa çok güzel anlar kareleyebilirsiniz.

Pasar Baru

Bizim Kapalıçarşı gibi düşünebilirsin burayı. Şehrin en eski çarşısı. Araç trafiği olmayan sadece yürüyerek karış karış dolaşabileceğin sokaklarda hediyelik anlamda bir çok ürünü uygun fiyata yakalayabilirsin. Ayrıca, sokakta dükkanların önünde tezgahlarda bir çok yerel lezzeti 2 3 TL ödeyerek deneyimleyebilirsiniz.

Ancol Tema Parkı

Bu parkın ana özelliği 24 saat açık olması. İçinde bir çok farklı konseptte tema parkı bulunuyor. Malum adı üzerinde tema parkı. Jakarta’nın merekzinde insanların sosyalleşme alanlarının en önemli örneklerinden birisi Ancol Tema Parkı. Önerilir efendim.

Endonezya Ulusal Müzesi 

Endonezya tarihi ile ilgili bir çok detayı burada bulabilirsiniz. 1868 yılında açılmış müze Endonezyalılar arasında Filler Yuvası olarak da biliniyor. Jakarta’da egzilecek yerlerin başında geliyor.

Monumen Nasional

132 metrelik anıt ile şehrin en büyük parklarından birisi burası. Çevresinde bol miktarda yeşil alan bulunuyor haliyle de halk ailesiyle vs genelde burada . Şehrin en turistik noktalarından birisi burası. Dilerseniz anıtın zirvesine de asansör ile çıkabilir, Jakarta’yı yukarıdan gözlemleyebilirsiniz.

Kota Tua

Sanırsın Avrupa ! Malum eskiden burası Hollanda sömürgesiydi. Haliyle tüm mimari yapıların Avrupa tarzında olduğu minik bir Hollanda aslında burası. Avrupa ve Çin stili binaların aynı ortamda yanyana bulunduğu alışveriş yapabileceğiniz, restoranlarda vakit geçirebileceğiniz güzel bir bölge. Jakarta’da gezilecek yerler arasında ilk 3 bence.

 

Yorumlar