Girişte uyarmışlardı. Avrupa Birliği sınırlarında değilsiniz artık diye. Hakikaten öyle oldu..

Hikaye 1971 yılında başlamış aslında..

Jacob Ludvigsen önderliğinde Danimarka’nın gidişatından memnun olmayan bir çok insan ordudan boşalan bu bölgeye yerleşti. Kendi paralarını, bayraklarını, kendi sınırlarını çizdiler. 900 nüfusuyla Kopenhag içinde Danimarka’nın giremediği özerk bir bölge oluşturdular. İlk zamanlar eski bir kışla olarak bilinen yere evsizlerin yerleştiğini düşünmüş hükümet. Bu yüzden de hiç müdahale etmemişler.  Fakat bir süre sonra burada ciddi bir kümelenme olmuş ve düzene karşı gelen, hükümete karşı memnuniyetsizlerin birlik olduğu bir bölge haline gelmiş.

Christiania’nın Kuralları

Chrstiania’nn kendine has kuralları var En önemlisi ise fotoğraf çekmek yasak. Bu konuda çok ciddiler elinde makine ile içeriye girdiğinde direkt çantana koymanı istiyorlar. Çektiğini görürlerse ise hemen yanına gelip makineyi elinde zorla alıp fotoğrafları silip geri veriyorlar. Ben temkinli olduğum için girişte çektim fotoğrafları içeride de makineyi direkt çantaya koydum. 3 5 kare çektim bari burada anlatırken onu kaybetmeyelim dedim. Bölgede kendine has kurallar var dedik. Bunlardan birisi de, bölge içerisinde esrar, uyuşturucunun serbest olması. Zaten bölgeye girdiğinizde çok ağır bir uyuşturucu kokusunu direkt hissedebiliyorsunuz. Bölgede ayrıca silah, kesici alet vs her şey yasak. Bunları üstünde taşıyan kişi tespit edildiği gibi Christiania tabelasının dışarısında yani Kopenhag’a çıkartılıyor. Buarada çok ilginç bir yasak ama bu bölgede koşmak da yasak. Durun eğlenin diyorlar resmen 🙂

Bayraklarında kırmızı zemin üzerine 3 tane sarı daire var. Bunun anlamı ise barış, aşk, umut. Yılda 1 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği bölgeyi Danimarka hükümetleri zaman zaman kapatmak için seferber olmuş fakat gerek Danimarka halkının gerekse özerk bölge halkının ciddi tepkilerine, protestolarına maruz kalmışlar. Bu sebeple her seferinde geri adım atmak zorunda kalmışlar.

Uyuşturucu İle Finanse Ediliyor 

Bölge tamamen uyuşturucu ile finanse ediliyor gerçekten. Bölgede yetiştirilen uyuşturucular ile bir çok ülkeye satış yapılıyormuş el altından. Christiania için yılda 185 milyon dolarlık bir kazanç olduğu söyleniyor. Böyle düşününce ne kötü değil mi ? Şehir içinde bir bölgeyi zorbalıkla almışlar, uyuşturucu satıyorlar diye düşünüyorsun. Ama bu da Avrupa’nın özgür tarafı işte bir nevi. Ljubljana’da Metelkova’yı da ziyaret etmiştim ama bu kadar katı değildi orası. Burası gerçekten başkaydı. Daha katı, daha sistematik, daha organize bir özerk gerçekten Christiania. Devlet de pes etmiş artık 2011 yılında burada bir kamoyu yoklaması yapılmış. Madem ki, bölgeye böyle yerleştiniz, o zaman satın alın burayı demişler. Fakat bölge halkı zaten dünya düzenini reddedip buraya geldiği için buna sıcak bakmamış. Sonrasında bölgenin özerkliğini destekleyen iş adamları olaya el atmış ve bir vakıf kurmuşlar. Desteklerini de bu vakıfa para aktararak göstermişler ve devletten bölge toprağını kiralamışlar.

Bu arkadaşların bir de kendine has gelenekleri var. Her sene 25 Aralık tariinde evsizler için bir mini festival düzenlenirmiş. Parti verilirmiş. Amaç mı ? Empati..

Christiania gerçekten görülmesi gereken ilginç bir yer. Kopenhag’a gelince 20 dk yürüme mesafesinde bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin, gözlemleyin derim..

Yorumlar