Türkiye’den kalktın Çek Cumhuriyeti başkenti Prag’a kadar gittin. Astronomik saatten, Charles Köprüsüne kadar bir çok mükemmel yeri gördün, hatıra fotoğraflarını çektirdin. Ee bu kadar mı 1 günüm daha var ama benim dediğin yerde Karlovy Vary devreye giriyor işte. Prag’dan 130 km uzaklıkta müthiş bir doğanın içinde kurulu bir kasaba oluyor Karlovy Vary.

Karlovy Vary’e nasıl gidilir ?

Karlovy Vary şöyle ufaktan benzetmek gerekirse İstanbul Sapanca muhabbetinin aynısı. Km olarak da aynı, verdiği huzur nedeniyle kaçamak rotası da. ( Bir yeri anlatırken Türkleştirmesek de olmaz he 🙂 ) Neyse efendim,  buraya gitmek için 3 seçeneğiniz var. Araç kiralamak, tren ve otobüs. Otobüs ile gidecekseniz Prag’da Florenc Otobüs Terminalini buluyorsunuz. Bu terminale Charles Bridge önünden hareket eden tramvaylarla da ulaşabilirsiniz. Prag Karlovy Vary otobüs ulaşımı tek yön 6 Euro civarında. Bu yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Karlovy Vary’e ulaşacağınız ikinci yöntem ise tren yolculuğu. 3,5 saat süren tren yolculuğu ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.  Prag Tren İstasyonu’ndan kalkan trenler ile kasabanın merkezine kadar ulaşabilirsiniz. Yok ben rahatıma düşkünüm derseniz ise Prag merkezinde ister bir acenteye ister oteliize danışarak tur satın alabilirsiniz. Bu turların fiyatı da 60 Euro civarında.

Eğer kendi aracınızla gidiyorsanız ise 2 saat süren yolculuk sonrası Karlovy’e ulaşabilirsiniz. Burada şöyle bir durum var sadece. Araç ile Karlovy merkezine kadar gidemiyorsunuz. Kasabaya 1 km yaklaştığınızda bir otopark var buraya giriyorsunuz ve aracınızı buraya parkediyor, sonrasında ücretsiz olan 120 numaralı otobüse biniyorsunuz. Otoparktan kasabaya götüren otobüs ücretsiz evet ama otopark ücretli. Otopark ücretlerini aşağıdaki fotoğraftan bakabilirsiniz hemen.

Karlovy Vary’in çok ilginç bir hikayesi var.  Kaplıcaların bulunması, Karlovy Vary’nin geçmişinin bir geyiğe dayandığını söylesem şaşır mıyız ? Bence kesin şaşırırız 🙂 Ormanda ava çıkan bir avcı bir geyik görüyor, geyiği baya bi kovalıyor sonrasında geyik bir uçurum kenarına geliyor ve buradan kendini atıyor. Attığı yerin ise bir sıcak su kaynağı olduğu anlaşılıyor. Sonrasında 1350 yılında Bohemya Kralı IV. Karl tarafından termal tesis olarak değerlendiriliyor burası. Sonrasında ise özü kaybolmadan günümüze kadar geliyor. Karlovy Vary’nin bir diğer önemli özelliği ise Prag’ın hatta Çekya’nın en üst segment insanları buralarda yaşarmış. Herkes beyefendi herkes hanımefendi burada. Yüyürüşlerinden belli gerçekten.

18.yüzyıl sonrasında daha da popüler olunca buralar bir çok ünlü ismin akımına uğramış. Herkes burada şifa arar olmuş. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ de onlardan birisi. Hatta 1 ay kaldığı dönemde kaldığı oteldeki anılrını da günlüğünde belirtmişti. Kaldığı otel günümüzde Prag’ın en iyi otellerinden birisi ve Atatürk’ün kaldığı odayı vefatından sonra müze haline getirmiş. Bu odanın ziyaretinden ise 10 Euro ücret alınıyor. Ve kapısındaki arkadaşla konuştuğumuzda şöyle bir cümle kurdu. “Atatürk’ü ziyarete sadece Türkler gelmiyor.” Ne kadar gurur verici değil mi ? Atatürk’ün sadece 3 kere yurtdışına çıktığını düşünürsek Karlovy gerçekten ciddi bir önem arz ediyor.

Karlovy ziyaretinizde görebileceğiniz 5 tane termal su kaynağı var. Bunlardan 3 tanesi yanyana zaten ve içilebiliyor. Fakat Türk kafası şişeye doldurup memlekete götürürüm, sonra içerim diye düşünmeyin olmuyor. Çünkü bu o an yapabileceğiniz bir durum. Şişeye koyduktan bir süre sonra sadece su olduğunu görebilirsiniz. Su kaynaklarının en büyüğü Karlovy göbeğinde yer alıyor. 15 metreye kadar yükselebilen ve 78 derece sıcaklıkta olan kaynak suyu izlemek veya fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Karlovy Vary gerçekten çok küçük bir yer. Nehirin ortadan ikiye böldüğü sıra evler ve ardındaki tepeler diyebiliriz Karlovy için.

Karlovy Vary’de Gezilecek Yerler

Diana Tepesi

Burası çok güzel bir gözlem noktası aslında. İster yangın gözlüyor de ister çevre emniyet ama cephesi çok geniş güzel bir nokta gerçekten. Çıkış için iki yöntem var ya ciddi bir cesaret göstereceksin ve dağ yolundan yürüyeceksin. Ki yol var için rahat olsun çok da aktif kullanılıyor. Ya da teleferik ile çıkış yapacaksınız. Teleferik ücreti 2 Euro civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. Karlovy ve çevresini 360 derece görebileceğin kuleyi ziyaret edebilir. Kule altında yer alan cafelerde vakit geçirebilirsin. Cafelerin arkasında ise ufak bir çiftlik var atları, geyikleri, domuzları izleyebilirsin. Karlovy’e geldiysen kendini Karadeniz’de hissetmeni sağlayacak bu tepeye mutlaka gel derim. Tepeye finiküler ile çıkıp, orman yolundan yürüyerek inmen ise ikinci tavsiyemdir sana.

Merkez Kaynak

Merkezde bulunan Kolonadi Su Kaynağı içerisinde 3 adet su içme noktası bulunuyor. Bunların hepsi aynı. Dilediğinizin tadına bakabilirsiniz. Bu arada Karlovy’de su kaynaklarına Vřídelní kolonáda ismi veriliyor. Bu merkez kaynak noktasının bulunduğu kapalı alanda ayrıca hediyelik eşya dükkanları da var. Buralardan hediyeliklerinizi de alabilirsiniz dilerseniz. Bu arada Karlovy’de bu su içme noktalarına özel maşrapalar var. Eğer gerçekten sağlıklı biri olduğunuzu düşünüyrsanız bu sulardan içmeyin diyorlar. Su sağlıklı midelerde taş yapabilirmiş. Ama bazı konularda sıkıntılarım var termal su iyi gelir derseniz ise afiyet olsun, o zaman taş riski de ortan kalkıyor elbette. Bu suların ortalama sıcaklığı ise 50 derece civarında. Bu yüzden ufak ufak, sindirerek içmenizi öneririm.

Market Kolonadi

Karlovy Vary’de Viyanalı mimarlar öyle çok iş yapmış ki, hangi yapıya bakıp aa ne güzel deseniz mutlaka yapımında bir Viyanalıya denk gelebilirsiniz. 1900 başlarında sadece 5 yıllığına yapıldığı söylenen Market Kolonadi günümüzde hala ayakta. İçerisinde 55 derece sıcaklıkta olan bir su kaynağı daha var. Onun dışında amacı yağmur ve kar yağışından korunmak için barınak aslında.

Diğer Gezilecek Yerler

•St Peter ve Paul Ortodoks Kilisesi
•St Lucas Kilisesi
•Jan Becher Müzesi
•Diana Lookout Tower 
•Karlovy Vary Müzesi

Karlovy Vary’de Tavsiyeler

Burası çok küçük bir yer. Kendi başınıza tur atsanız bile yarım günde çözersiniz ama yine de naçizane ufak tavsiyelerimi vereyim ben. Ne yapsak dediğinizde bir uğrayın diyebileceğim yerler şöyle,

Cajovna Universal – Buraya gelin bir çay için derim. Ortamı gayet keyiflidir.

Filmcafe – Karlovy Vary film festivalleri ile ön planda olan bir merkez. Bu yüzden cafelerde ona göre dekore edilmiş. Burası aklınızda olsun son derece keyifli bir mekan.

Cafe Pupp – Dekoru hoşuma giden bir kahve noktası. Sohbet için ideal bir ortamı var.

Karlovy Vary Türk Esnafları

Karlovy Vary’de ayrıca 4 tane hediyelilk eşya veya Bohemya Kristali satan dükkan ve 2 tane de restoran bulunuyor. Bunların hepsi Türk. Bazılarıyla sohbet imkanımız oldu mesela Bade ve Mehmet. Bade Mersin’den, Mehmet ise Trabzon’dan gelmiş buraya. Bade’nin kardeşi Prag Üniversitesinde eğitim görürken gezmeye gelmişler ve aşık olmuşlar buralara. Sonrasında tası tarağı toplayıp gelmişler buralara. İlk yıllar biraz zorlansalar da dili de kendileri hayatın içinde çözmüşler ve 8 yıldır burada çalışıyorlar. İkisi de baya memnun gerçekten. Yolunuz düştüğünde bir selam vermeye girin derim 🙂

Yorumlar