Mostar Köprüsü.. Hikayesini ilk okuduktan sonra birkaç dakika kendime gelememiştim. Duygulandım. Köprüsünün yıkılmasına üzülen bir halk. Ve sonrasında, yapılması için uğraş vermeleri. Taşları nehirden çıkartmaları gerçekten kahramanlık öyküsü gibi. İyi ki varsın Mostar !

Mostar Gezi Rehberi

Nüfus : 126.628

Dil : Boşnakça,Sırpça, Hırvatça

Para Birimi : Mark

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Türk vatandaşlarına, 60 gün serbest dolaşım hakkı var.

 

Boşnakça Başlıca Kelimeler

*Volim Te – Seni Seviyorum

*Duso – Canım* Selam – Cao

* İyi günler. – Dobar dan.

* Merhaba. – Zdravo ya da Merhaba.

* Nasılsınız? – Kako ste?

* Nasılsın? – Kako si?

* İyiyim, teşekkür ederim. – Dobro sam, hvala.

 

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : 00 387 36 551 209

Adres : Ulice Mala Tepa 24/88100 Mostar, Bosna Hersek

 

Mostar, Bosna-Hersek’te Hersek bölgesinin en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu’na bağlıHersek-Neretva Kantonu’nun idarî merkezi olan şehir.

Neretva Nehri’nin kıyısında yer alan Mostar, Hersek’in başkentidir. 105.000 nufuslu şehir, Bosna-Hersek’teki iç savaş sırasında büyük zarar gördü. Şehre ismini veren ünlü Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkıldı. Savaş sırasında şehrin etnik yapısı değişti. Müslümanlar Mostar’ın doğusunda, Hırvatlar batısında yaşamaya başladı. Sırpların çoğu ise şehirden ayrıldı.

Savaştan sonra şehirde zarar gören binalar tamir, tarihi eserler restore edildi. Avrupa Birliği restorasyon çalışmaları için 15 milyon dolar harcadı. Bu arada yıkılan Mostar Köprüsü ABD, Türkiye, Hollanda, İtalya ve Hırvatistan’ın katkılarıyla Yapı Merkezi tarafından temel ,beden duvarları ve zemini güçlendirilen köprü,ER-BU adlı diger bir Türk şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. 2005 tarihinde eski Mostar şehri, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alındı. Kayseri ile, Mimar Sinan’ın Kayseri doğumlu olduğu için, kardeş şehir ilan edilmiştir.

Türkiye’den Ulaşım

İstanbul’dan Mostar’a direkt uçuş maalesef yok. Saraybosna’ya , Pegasus ve Türk Hava Yolları ile 2,5 saatlik yolculuk sonrası ulaşabilirsin. Sonrasında da 2 saatlik bir karayolu yolculuğu seni bekliyor.

Saraybosna-Mostar Ulaşımı

Seferler AUTOPREVOZ firması ile yapılıyor. Yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Otobüsler her ne kadar diğer otobüslere nazaran pek konforlu olmasa da Allah’tan yolculuk çok uzun sürmüyor. Saraybosna Mostar sefer saatleri ise şöyle : Her gün 06:00 , 09:00 , 11:30 , 12:30 , 15:30 , 18:00 , 19:55

Mostar – Saraybosna Otobüsleri : Her gün 06:00 , 07:00 , 09:00 , 11:00 , 15:00 , 18:15 te.

 

Mostar Köprüsü

Bosna-Hersek’in Mostar kendinde ki Neretva Nehri üzerinde yer alan Mostar Köprüsü, 1566 yılında Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mimar Hayreddin tarafından inşa edilmiştir. Bu köprü inşa edildikten sonra bulunduğu bölgede bir sembol, bir başyapıt ve kültürel hoşgörü simgesi olarak görülmüştür. Kısa zamanda Hersek bölgesi için bir simge haline gelmeyi başarmış olan köprü, iç savaş sırasında 1993 yılında Hırvat tankları tarafından yıkılmıştır. Köprüye ait koca koca taşlar Nevetra’ya gömülmüştür. Köprü asırlar boyunca Bosna’da kültürel çeşitliliğin ve hoşgörünün çok önemli bir sembolü sayılmaktaydı. Köprünün yıkılışı Mostar kenti için, çok uluslu bir hoşgörünün reddedilmesi anlamına gelmekteydi.

Mostar Köprüsü’nün yıkılmadan önce ki aslına uygun inşasına, UNESCO ve Dünya Bankası desteğiyle 1997 yılında yeniden başlandı. Köprü, Bosna için o kadar önemliydi ki köprünün yıkılan taşları dalgıçlar tarafından su altından bulunup çıkartılmış vinçler yardımıyla köprünün yeniden yapımında kullanılmıştır ve bu köprünün inşasını, bir Türk firması üstlenmiştir. İnşaatı tamamlandıktan sonra köprünün açılması için yapılan törene, İngiliz Prensi tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde açılmıştır. 2005 yılında ise Dünya Miras Listesine eklenmiştir.

Mostar’da genç delikanlılar kız istemeye gittiklerinde kızın babası bu köprüden atlamayı şart koşarmış. Buradan atlamazsa kız vermezlermiş.

 

mostar_bg_1

 

Mostar-19

 

Kriva Cuprija Bridge

Türkçe anlamı eğri köprü olarak geçiyor.  Mostar’da yer alan 2. önemli köprüdür. Burası Neretva Nehri’nin kolu olan Rabobolja Deresi’ni bağlar. İnşa tarihi ve eser sahibi maalesef bilinmiyor.

Crooked_Bridge_Kriva_Cuprija_Mostar_Bosnia_Herzegovina_Balkans_Europe_DavidsbeenhereMostar.original.15780

Hersek Tarih Müzesi

Mostar’da yer alan önemli müzelerden birisidir. Mostar tarihi ile ilgili çeşitli fotoğraf koleksiyonlarının görülebileceği müze de ayrıca Tito’nun uzay eski dış işleri bakanı olarak hizmet ederken gösterildiği küçük bir sergi de vardır. Müzede Eski Köprü’nün yakın tarihi de güzel bir video ile gösterilebilir. Vaktiniz varsa izleyin derim.

Restoran Udovice

Sanırım Mostar’da ki en güzel yemek noktası. Cevapi ve diğer ızgaraları gerçekten lezzetli. Tavuk ürünleri ve patates yemekleri de favoriler arasında. Ayrıca fiyat olarak da cüzdan dostu. Mostar çok küçük bir yer. Hatta Mostar’ı görüp Saraybosna’ya geri dönenler için tek bir öğün vardır. O öğünü burada değerlendirebilirsiniz gönül rahatlığıyla.

restoran-udovice (1)

Yorumlar