Hallstatt Harikalar Diyarı

Hallstatt gezilecek yerler hazırlamanın mutluluğu gerçekten başkaymış..

Böylesine güzel, masal gibi bir kasabayı yazmak gerçekten zor olacak. Dünyayı az çok tanımaya başlamış birine ilk 10 say desem muhtemelen bir tanesi bu özel kasaba olur.  Umarım başarabilrim, duygularımı sizlere de yansıtabilirim. Avusturya’nın göller yöresinde Hallstatt’ı sonunda gezme fırsatım oldu. Ljubljana’ya bilet aldığımdan itibaren bu seyahatin en önemli kısmı Hallstatt diyordum. Keza öyle de oldu..

UNESCO tarihi miras listesinde yerini alan özel bir kasaba Hallstatt. Özel derken aklınıza nesi meşhur ki ? vs gibi bir şey gelmesin aman. Günümüze kadar gelmesi ve  insanlara iyi ki geziyorum veya iyi ki dünyada böyle yerler de var dedirtebilmesi yeterli değil mi zaten ? Gerçekten de öyle oldu. İlk gördüğüm andan itibaren tüylerim diken diken oldu. Hemen iki fotoğraf çektim ve sonrasında 15 – 20 dakika kadar daldım rüyaya. Öylesine sadece baktım. Dünyada sanki hiç bir sıkıntı kalmamış gibi. Düşündüm, seyahat etmekle ne kadar güzel bir iş yaptın Seymen dedim kendi kendime. Başkasında okusam muhtemelen ne abartmış yahu derdim ama hayatınızda en mutlu olduğunuz anı düşünün heh işte onu yaşadım ben bu manzaraya bakınca..

Hallstatt’a Nasıl Gidilir ?

Hallstatt’a ulaşmanın dört yolu var.

 • Salzburg’dan 70 km mesafede. Araç kiralayabilirsin.
 • Salzburg’dan acentalardan tur satın alabilirsin. Ete süte karışmam turla giderim diyebilirsin.
 • Salzburg’dan trenle Hallstatt’a geçebilirsiniz. Fakat burada şöyle bir durum varmış. Hallstatt’ın direkt merkezine gelmiyorsun tren seni karşı kıyıda indiriyor. Sonrasında feribota binerek Hallstatt’a ulaşıyorsun. Bu feribotun ücreti 2,5 Euro. Yolculuk süresi ise 10 dakika.
 • Bir de, bizim yaptığımız ve en zoru var. Biz açık konuşmak gerekirse biraz zorladık şansımızı. Ama başardık mı ? başardık. Değdi mi ? Değdi. Ljubljana’dan 240 km mesafe yol yaparak Hallstatt’a ulaştık. Bu yolda Avusturya’ya girmenle beraber 2 tane otoban parası ödedik. Otoban ücretleri, 11,1 Euro ve 7,2 Euro. Yalnız bu yöntemi tercih edecekseniz tavsiyem şu, mutlaka ya aracınızda ya da telefonunuzda navigasyon açık olsun. Çünkü, bu 240 km’lik yolun son 10 km’sine kadar hiç bir Hallstatt tabelası görmedik. Bu sebeple mutlaka online bir şekilde haritadan yardım alın derim.

Araçla geldiğinde, gölü soluna alıp yola girmenle beraber anla ki Hallstatt’a son 1 2 km kalmış. Bu yolda bir tünele gireceksin. Tünelin ortasında sol tarafa doğru bir sapak olacak otopark gibi. Aracınla direkt o sapağa gir. Burası bir otopark. Kasabanın tepesine kurulu bir otopark. Buradan merdivenlerle direkt kasabaya inebilirsin. Ha sapağı kaçırdım ne yapacağım diye sorarsan yapacak bir şey yok. Tünel bittikten sonra sağ tarafta tabelasını göreceğin kapalı otoparka aracını koyabilirsin. Çok da üzülme 10 dakika fazla yürümüş olursun en fazla..

Hallstatt’a Ne Zaman Gitmeli ? 

Hallstatt gerçekten turisti kaldırmıyor bazen. Özellikle yaz aylarında her yer kalabalık oluyor. Uzak doğu tarafından çok fazla takip edilmesi turlara olan ilgiyi de arttırmış Bu sebeple, benim nacizane tavsiyem bu yörenin tadını çıkartmak için Haziran-Temmuz-Ağustos aylarından uzak durun. Yoksa Hallstatt Çin’de miydi yahu düşüncesine kapılabilirsin bir an.

Önde Gelen Noktaları ?

Avrupa’da klasiktir ya hani. Kiliseyi yaparlar önüne bir meydan çevresine hoş mimarili evler. Burası da öyle işte. Markt Square kilisenin hemen yanında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında kasaba çok kalabalık olduğu için kaybolanlar burada buluşma randevusu verirmiş. Market Square bu açıdan önemli aslında.

Beinhaus adında bir müze var. Bildiğin kuru kafalardan müze yapmışlar. Böylesine rüya gibi bir yer için, biraz fazla gotik geldi. Buranın ise şöyle bir hikayesi var. Kasabanın yüz ölçümü malum. Bizim gibi dolgu yaparak kasabayı da büyütmüyorlar. Bu sebeple kasabada ölenler için artık yer olmamaya başlamış. Onlar da yeni ölen insanlar için yer açmak adına 1970 yılına kadar ki, ölen insanların iskeletlerini mezardan çıkartmış sergilemeye başlamış. Böylece boşalan mezarlara da yeni vefat edenleri koymaya başlamışlar. Günü kurtarmak için bir operasyon olduğu belli. Peki 50 yıl sonra ne yapacaksınız ? İşin enteresan kısmı, bu kafa tasları boyanmış süslenmiş görücüye çıkmış. Şuanda 1,5 Euro ödeyerek ziyaret edebiliyorsunuz.

Ben şubat ayında bu seyahati gerçekleştirdiğim için yapamadım fakat Skywalkadında bir finiküler var. Nisan ile Aralık ayları arasında çalışan bu finiküler ile tepeye çıkabilir sadece Hallstatt’ı da değil, Salzburg’a hatta Slovenya’ya kadar görebilirsin çevreyi deniliyor. Ne kadar doğru bilemedim.

Hallstatt’ın kasaba müzesi var. Kasabanın tarihini geçmişini nereden nereye geldiğini görmek için 8 Euro ödeyebilir, ziyaret edebilirsiniz.

Notlar

 • Hallstatt inanılmaz küçük bir yer. Kasabanın bir ucundan diğer ucuna 10 dakikada yürüyebilirsin. Hatta biraz hızlı yürüyorum dersen, 8 dakikaya finali görürsün.
 • Kasabayı araştırırken gördüğün bi kare var ya hani. Tarif etmeyeceğim o işte. Kiliseyi soluna ver devam et 150 200 metre sonra dur ve sağa bak. İşte klasik Hallstatt manzarası.
 • Hallstatt’ın 1 büfesi var onu da Türk işletiyor desem ? Giresunlu Coşkun Abi’ye selam vermek, ayaküstü bir şeyler atıştırmak isterseniz, kendileri kilisenin hemen yanında.
 • Hallstatt’ta yemek noktaları kışın genelde kapalı. Açık bulabileceğin restoran sayısı 2 veya 3. Mekanlar genelde sezonluk.
 • İnanılmaz derecede çekik gözlü kardeşlerimiz ziyaret ediyor. Çok fazla göreceksin.
 • Hallstatt yolunda çok güzel manzaralar göreceksin. Kameran hep açık olsun.
 • Avustur’yanın göller yöresinde olduğunu unutma ! Wolfgangsee civarına da gidebilirsin. Hallstatt’a 20 km civarında. Ben zaman sorunum nedeniyle gidemedim ama içimde kalmadı değil. Benden tavsiye Salzburg’dan bu bögleye 2 günlük bir tur düzenle derim.
 • Fotoğrafçıysan, buralar tam senlik. Bir sürü güzel fotoğraf çekebilirsin.
 • Hediyelik eşya dükkanları genellikle Markt Square civarında. Magnetler 4,5 Euro’dan başlıyor.
 • Göl kuğu ve kaz kaynıyor. Çantanda onlar için bir şeyler götürürsen, elinden yerler. Alışmışlar baya evcil keratalar.
 • Hallstatt’ı 2 3 saat içinde bitirirsin. Ha ben kalacağım ya kopamıyorum dersen konaklamak için Booking.com’a bir danış istersen.
 • Hallstatt’ın tepelerine de çıkabilirsin.Sana bi tepeden baktım Aziz Hallstatt demek için merdivenlere vur kendini. Güzel fotoğraf açıları mevcut.
 • Hallstatt’ın meşhur yöresel birası Das Beer var. Bu konuda tecrübe kovalayan biriysen, tadına bak bir.
 • Eğer Nisan-Aralıka arasında bir seyahat planı yaptıysan, aç google’ı ve “Schafberg” yaz. Bu bölge Wolfgangsee’de yer alıyor finiküler ile oradan çıkış yapabiliyorsun. Değerlendir derim. Hallstatt’a 20 km.

Fotoğrafların devamına instagram sayfamdan bakabilirsiniz.. @seymen.b


Yorumlar