Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bu yazıyı hazırlarken son derece keyif alıyorum. Çünkü uzun zaman sonra Şanlıurfa’nın turizm anlamında yatırımlarına canlı gözle şahit oldum. Değişiklikleri, şehir mimarisinin değişimini, yeni müzeleri yerinde görme fırsatım oldu. Belli ki Mardin ve Gaziantep arasında Şanlıurfa da kendi potansiyelini farketmiş artık. Hadi gelin gezilecek yiyecek neler var burada bir bakalım.

Şanlıurfa’ya Kaç Gün Ayırmalı ?

Bana kalırsa 2 gece 3 günlük bir programda Şanlıurfa’nın bir çok noktasını deneyimlemiş olacaksınız. Ayrıca yolculuğu da temmuz ağustos ayları dışında yapın derim. Ben her mevsimde bulunan biri olarak ağustos gerçekten fena zorluyor. Kefilim bu duruma !

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Balıklıgöl

Hikayesini hatırlarsınız. Dönemin kralı Nemrut bir rüyasını yorumlatır ve yorumlayan kişi “bu sene doğan bir erkek çocuk tarafından öldürüleceksiniz” der. Hal böyle olunca Nemrut tüm erkek çocukları öldürtür. Aralarında hz. İbrahim kalır ve annesi tarafından bir mağaraya bırakılır. Fakat 10 yaşında tekrar döndüğünde bu sefer de Nemrut tarafından günümüzde gördüğünüz kaleye çıkartılır ve şuan Balıklıgöl olan ateşin içine atar. Fakat hz. İbrahim atıldığında ateşler su, odunlar ise balık olur.

Özellikle gün içinde her zaman çok kalabalık oluyor. Bu yüzden fotoğraf çekmek isterseniz sabah erken saatte ziyaret etmenizi öneririm.

Aynzeliha Gölü

Hz. İbrahim’in hikayesini yukarıda okudunuz. Kral Nemrut’un kızı Aynzeliha, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığını görünce o da arkasından atlar ve Balıklıgöl’ün hemen yanındaki göle düşer. O sırada da bu gölün oluştuğu söylenir. Günümüzde gölün çevresi çay bahçesi. İçinde ise tekne ile tur atabilirsiniz.

Rizvaniye Camii – Balıklıgöl

Balıklıgöl’ün hemen yanındaki camii. Adı pek bilinmez genelde Balıklıgöl camii olarak da söyleniyor ama asıl ismi Rizvaniye Camii. Eskiden bir kilise olsa da 1716 yılından bu yana balıklıgöl’ün bir cephesinde bulunan bir camii.

Mevlid-i Halil Külliyesi – Dergah Camii

Hz. İbrahim’in doğduğu mağara olarak biliniyor burası. Şehrin en önemli camii yanısıra buradan çıkan suyun zemzemden sonra en değerli, şifalı su olduğuna inanılıyor.

Şanlıurfa Kalesi

Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı yer burası. Buraya geldiğinizde çocuklar resmen elinizden tutuyor ve abi iki sütunla fotoğrafını çekeyim mi diye soruyorlar. Öyle de tatlılar ki, peki abim dersin. Efendim kalenin simgesi iki sütun. Bunun sebebi ise Hz. İbrahim’in mancılık sistemiyle ateşe atıldığı. Bu yüzden de iki sütundan destek alındığı söyleniyor. Kale son yıllarda biraz yeşillenmiş bunu gördüğüme gerçekten pek sevindim. Ellerine sağlık şehir yöneticilerinin.

Şanlıurfa Tarihi Çarşısı

Bu çarşı 100 – 200 yıl önce neyse hala aynı gibi. Hatta gibisi fazla öyle. Yöresel kıyafetlerden, yastıkçılara, kuruyemişçilere, ciğercilere, kuyumculara, halıcılara, baharatçılara kadar bir çok ürünü burada satın alabilirsiniz. Balıklıgöl’e yürüme mesafesinde. Bir ihtiyacınız olmasa bile şehrin dokusunu görmek, ruhunu hissetmek için değerlendirebilirsiniz.

Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa Müzesi beni benden aldı ! Dışarıdan kocaman heybetli bir bina içinde öyle güzel dekor edilmiş bir müze var ki gerçekten çok etkilendim. İnsanlık tarihinin nereden nereye geldiğini, Göbeklitepe’nin hikayesini ve Roma döneminden topraktan çıkan eserleri burada görebilir, inceleyebilirsiniz. Harika bir müzik sistemiyle dinlenerek ve keyifle dolaştığınız müzede 2 3 saat rahatlıkla harcanabilir. Eski oyuncaklar, balmumu heykellerinden anlatış biçimleri, Göbeklitepe’nin gerçek boyutlardaki bir bölümü vs vs her anlamda etkileyici, Tunç, Bakır, Demir çağ gibi dönemleri salon salon ayırarak ziyaretçilerini bekleyen önemli bir müze. ( Müze kart geçiyor )

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Müzesi biletinizde buraya da ek ücret ödemeden giriş yapabiliyorsunuz. Bölgede en iyi mozaik müzesi Gaziantep’te o kesin fakat Şanlıurfa Müzesi de görülmesi gereken güzellikleri bünyesinde taşıyor. Yine son derece ferah ve profesyonelce hazırlanmış bir müzede eserlerin üzerinde camdan bir yürüyüş yolu üzerinde ilerliyorsun ve sürekli sağlı sollu mozaikleri inceliyorsun. En belirgin mozaik bir esir ve yanında gelen zebra. Diğerleri ise farklı sebeplerden günümüze gelemediği için yarım hep. Ama kısa da olsa görmeniz gereken etkileyici bir müze.

Takoran Vadisi ( Baki Köyü ) 

Burası yeni Halfeti olarak geçiyor. Turizme kazandırılmaya çalışılan bir yer. Peki Takoran Vadisine nasıl gidilir ? Şanlıurfa-Diyarbakır yolunda Siverek ilçesinden tabelaları takip ederek Takoran’a yol almak mümkün. Burada Takoran’a geldikten sonra kanyonda tekne turu yapabilir veya doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Son derece keyifli, keşfe açık bir yer.

Halfeti

Halfeti, Gaziantep ve Şanlıurfa’nın ortak değeri olsa da belediyesi Şanlıurfa’ya ait olduğu için burada anlatıyorum. Şanlıurfa’dan 120, Gaziantep’ten ise 110 km uzaklıkta Halfeti’de son 1 yıldır güzel bir iş yapılmış. Başıboş tekneler belediye kontrolüne girmiş. Hal böyle olunca yüksek sesle hız yaparak giden genç tekne şoförleri uzak tutulmuş. Herşey daha muntazam geldi gözüme. Tek farkla ! İğrenç bir otel var Halfeti’de tepede. Şehrin tüm dokusunu bozmuş, turizme katkı derken turizmi baltalayan bir yer. Nasıl izin verdiler hayret gerçekten.

Buraya geldiğimizde gezilecek yerler Savaşan Köyü ve Rumkale. Savaşan Köyünde batık camiiyi ister yanındaki cafelerden vs iner fotoğraflayabilir isterseniz tekneden görüntüleyebilirsiniz. Rumkale için ise teknenizle konuşarak hemen karşı kıyısından fotoğraflayabilirsiniz. Şoförlere sorarsanız yardımcı olacaklardır.2 saat kadar süren tekne turlarında kişi başı ücret 15 TL. Fakat tekne başı 250 TL gib bir ücret verirseniz kaç kişi olursanız olun özel bir tekne kiralayabilir ve turunuzu öyle yapabilirsiniz. Daha az yüksek müzik ve keyifle bu turu gerçekleştirebilirsiniz. Halfeti’de 2000 yılında açılan kapaklar sonrasında 69 köy su altında kaldı. Tekne turu sırasında bazı binaların çatısını, camii minaresini ve daha bir sürü detayı görebileceksiniz.

Harran

Şanlıurfa’nın güneyine Akçakale’ye doğru giderken 40 km uzaklıkta Harran bölgesini ziyaret edin derim. Bölgede ağaç yetişmemesi nedeniyle kerpiç olarak bilinen evlerden yapılan yapılardan bölgede 900’den fazla varmış. Bu evlerin en büyük özelliği ahşap malzemesinin olmaması, yazları meşhur sıcakta serin, kışları ise sıcak olması. Bir evde zamanında çok fazla aile yaşarmış hepsi aynı evde yaşar ve hayat denilen avluda sosyalleşirlermiş. Günümüzde bu durumu yaşayan insanlar hala var. Harran da hala yerleşim mevcut. Bölgede 2 tane örnek Harran evi var. Amaç kültürü anlatmak, yaymak. Bunlardan birisi Harran House olarak geçen Harran Evi. Diğeri ise Harran Kültür Evi olarak geçen bir yer. Dilerseniz yöresel kıyafetler de giyerek kendinizi daha da yöreye ait hissedebilirsiniz. Buralara kadar geldiyseniz mutlaka uğrayın derim.

Göbeklitepe

Dünyanın en eski tapınağı olarak kabuş edilen Göbeklitepe’de öyle güzel bir müze yapılmış ki hayret edersin. Dünyanın medeniyetine yön veren ve Mısır Piramitlerinden bile 6000 yıl eski olduğu değerlendirilen bu tapınakta son dönemin en güzel müzesi yer alıyor. Tüm dünyanın aktığı bir yere de bu yakışırdı zaten. Şehir merkezinden 14 km uzaklıkta yer alan Göbeklitepe’de hologram ve belgesel odaları, kazı alanı ziyareti, müze shop ve cafe olmak üzere bazı bölümler var. Özellikle hologram kısmı çok profesyonelce hazırlanmış. Kazı alanında ise ziyaret son derece etkileyici. T şeklinde hazırlanan tapınak taşlarının her biri 40 50 ton ağırlığında. Üzerindeki kabartmalar için ise en az 300 saatlik bir çalışmaya ihtyaç var. Dönemin şartlarında yerleşimler hep su kenarında olurken burada neden böyle büyük bir emek verilmiş bilinmiyor. Hala da gizemini koruyor. National Geographic’in harika Göbeklitepe belgeseli için buraya tıklayabilirsiniz.

Şanlıurfa’da Nerede Konaklayabilirim ?

Manici Otel

Osmanlı padişahları ve Osmanlı renkleriyle konsept olmuş Balıklıgöl’ün hemen dibinde bir otel. Son 2 Şanlıurfa seyahatimde de burada konakladım. Gayet memnun edici bir yer. Dilerseniz gecelik 70 TL’ye yemekli sıra gecesi etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Hilton Garden Inn 

Hilton kalitesi ile malumunuz. Şehir merkezinde son derece kaliteli bir otel.

El- Ruha

El-Ruha, Şanlıurfa’nın eski ismi. Bölgenin en otantik otellerinden birisidir. Aklınızda olsun.

Elçi Konağı 

Bütçesi bir tık daha uygun, ama konforu personel ilgisiyle memnun eden bir tesis. Değerlendirebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Nerede Ne Yesem ?

Ciğerci Aziz Usta

Meşhur ciğerci Aziz Usta olarak da biliniyor. Çarşıda eski dükkanında hala. Kendisi ciğeri getirir. Masalarda bulunan soğan, isot, tuz ile sen kendi dürümünü kendin yaparsın. Mis gibi hizmet ! Ciğer ve ayran kişi başı 15 TL.

Cevdet Usta

Meşhur Birecik işi Haşhaş kebabı için aklınızda olsun

Dedecan Ocakbaşı 

Patlıcan kebabında Gaziantepliler oldukça iddialı olsa da burasının da az kalır yanı yok gibi .Önerilir efendim.

Taşsaray

Biraz protokol mekanı gibi olsa da son derece güzel, nezih bir mekan. Misafir ağırlayabileceğiniz, derli toplu bir yer.

Altın Restoran

Şanlıurfa’da en çok tavsiye aldığım mekandır. Bir çok kebap çeşidinin bulunduğu güzel bir mekan. Lezzetleri de tatmin edici seviyede.

Diğer tavsiyeler;

  • Kadir Ustanın Yeri
  • Arapoğlu Ciğercisi
  • Ali Usta Kuşbaşıcı
  • Köprübaşı Kahvaltı Salonu
  • Şanlı Miroğlu Tatlıcısı
  • Edessa Künefecisi

Sıra Gecesine Nerede Gitmeli ? 

Şanlıurfa’da sıra gecesi muhabbet demek, müzik demektir. Gençlere adabı öğretmenin yeridir. Bu doğrultuda 60-70 TL ödeyerek yemekli sıra gecelerine katılabilirsiniz. Çardaklı, Cevahir Konak, Manici Urfa, Gülizar Konuk Evi aklınızda olsun. Alkollu derseniz kaldığınız otele sorun derim. Manici de var diye hatırlıyorum. Her cuma ve cumartesi akşamları Urfa’da sıra gecelerinden sesler gelir. Davul zurnasız, gazelsiz olmaz !

 

  

Yorumlar