Hani İstanbul’da yaşayanlar için hep bir söz vardır ya İstanbul’da haftasonu ne yapabiliriz ? Bu sorunun en güzel cevaplarından birine yol aldım Ford Edge ile. Gelin sizlere Bursa’da 48 saatte neler yapılabilir kısa kısa ama dolu dolu bahsedeyim.

 

Bursa’da ilk 24 Saat :

Bursa’da ilk 24 saatimde şehir merkezini ve lezzetlerini keşfetme fırsatım oldu.  Bakalım nereleri gördüm ? neleri deneyimledim ?

Ulucamii : Rivayete göre sultan savaşı kazanmak için 20 camii yaptırmayı adıyor. Ve savaşı kazanınca damadı Emir Sultan’ın önerisiyle 20 camii yerine 20 kubbeli camii yaptırıyor.Camiiyi diğer camiilerden ayıran 4 ana özellik var. Batıda yapılan en büyük camii, içinde şadırvan olan tek camii, iç genişliği nedeniyle en çok mümini barındıran tek camii, işçilik açısından en zengin camii. Aynı zamanda içinde bri de kabe örtüsü yer alıyor.

Koza Han:  1491 yılında yoldan gelenler dinlensin diye yapılmış burası. Kraliçe Elizabet’in bile ziyaret ettği bir ticaret hanı aslında. Benim Bursa’da en sevdiğim yapı gerçekten.

Irgandı Köprüsü : Dünyanın ilk çarşılı köprüsü burada. 1442 yılında yapılmış ve içerisinde 31 tane dükkan bulunduruyor. Dükkanlar günümüzde hala aktif.  Floransa’da Ponte Vecchio ve Venedik Rialto da diğer çarşılı köprülerden.

Gurabahane-i Laklakan: Dünyada bir benzeri daha olmayan ve Türk halkının hayvanlara verdiği önemin bir göstergesi olan laklakan, dünyanın ilk hayvan hastanesi.  Peki Gurabahane-i Laklakan ne mi demek ? Düşkün leylekler.

Bursa’da 7 tane UNESCO tarafından kabul edilmiş değer var. Bunlar;

 • Hanlar Bölgesi
 • Hüdavendigar Külliyesi
 • Yıldırım Külliyesi
 • Yeşil Külliye
 • Orhangazi Külliyesi
 • Muradiye Külliyesi
 • Cumalıkızık

Bursa’da Uğramanız Gereken Mekanlar:

 • İskender: Küçük İskender (Mavi)
 • Köfte : Kaykah Köfte
 • Çay, Kahve : Koza Han
 • Ev Yemekleri : Daruzziyafe
 • Güzel Ortam: Kitapevi Restoran
 • Tatlı: Ulus Pastanesi

Bursa’a Son 24 Saat :

Bursa’da son 24 saatte ise şehrin biraz dışına yolculuklar yaparak aracın performansını deneyimleme şansım oldu. Özellikle de Uludağ Ford Edge’nin performansını ölçümlemek için inanılmaz bir güzergahtı. Böyle düşünerek Bursa Çekirge mevkiinden kırdım direksiyonu rampaya, başladım araçla zirveye doğru yolculuğa. Bursa’da son 24 saatimi 2 farklı rotaya ayırdım. Biri Uludağ diğeri ise Cumalıkızık. Uludağ’da bildiğin aracı ağaç altına çektim ve sunroof özelliği ile gökyüzüne bakarak sucuk ekmek keyfi yaptım. Arka koltuk arasında bulunan priz soketi ile de kameramı şarj ettim. Eee malum soğuk havada bataryaların ömrü daha kısalıyor. Edge’de en çok hoşuma giden şeylerden biri priz diğeri ise aracın yol tutuşu oldu zaten. Uludağ gibi zorlu şartlarda sürücüye baya kolaylık sağladı araç. Bu yüzden de başarılı bir sürüş ile kazasız belasız Uludağ etabını tamamladık.

Günün diğer yarısında ise, Cumalıkızık Köyü’ne gittim. Bu köy bence Türkiye’nin ciddi bir değeri. Her gittiğimde büyük bir keyifle geziyorum o tarih kokan sokaklarda.  Ben bu seyahatte öğleden sonra gittim ama size önerim sabahtan gitmeniz ve Cumalıkızık kahvaltısını deneyimlemeniz. Kişi başı 15 TL’ye organik köy kahvaltısını yapabilirsin. Gözlemesinden ahududu reçeline, kendi mandıralarının ürünü olan peynirlerine kadar birçok lezzetli ürünü deneyimleyebilirsin. Kahvaltı sonrasında, tarihi Cumalıkızık sokaklarında taş kaldırımlar üzerinde gezerken evlerin kapısı, penceresi kadar dikkat çeken bir şey de Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafları ve Türk bayraklarıydı. Birçok evde ya Türk bayrağı ya da Atatürk’e dair bir simge vardı.  Bu da çok güzel bir detay gerçekten.

Sonuç olarak 48 saatte Ford Edge ile yaptığım yolculukta hem Bursa’nın şehir merkezi hem de şehirden 1 saat uzaklaşarak gidilebilecek Uludağ ve Cumalıkızık’ı gözlemleme şansım oldu . Şehir içinde arka görüş kamerası, otomatik park sensörü ve araç takip sensörleri çok işime yaradı. Ayrıca aracın geniş iç hacmi de zaten trafik dolayısıyla daraldığımız şehir trafiklerinde biraz daha ferah bir sürüş ortamı sunuyor. Şehir dışında ise, uzun yoldaki aracın yol tutuşu, priz, usb gibi soketlerle elektronik eşya dostu olması ve aracın yüksekliği nedeniyle sürücüye güven veren bir araç olması Ford Edge için çok önemli bir etkendi.

Eh o zaman Bursa’yı dilimiz döndüğünce anlattığımıza göre, bi başka bir yolculukta görüşmek üzere diyorum.

Yorumlar