A’DAN Z’YE ATİNA

A / A for Athens : Atina’nın en güzel manzaralarından birisine bakabileceğin bir teras sunuyor A for Athens. Manzaranın yanında kokteylleri de bir o kadar başarılı. Atina’ya yazın geldiysen 360 derece Atina’yı gören bu terasta mutlaka bir akşam geçirmeli ve kokteyllerini deneyimlemelisin. Fiyatları da gayet iyi. (Miaouli 2, Athina 105 54 )

B/ Bit Pazarı : Atina’da Monastiraki Meydanı’nda her Pazar sabahı bit pazarı kuruluyor.  Hem turistlerin hem Atina’da yaşayanların uğrak yeri. Sen de bir göz at derim. Gözüne çarpan bir şeyler mutlaka çıkacaktır.

C/ Cine Paris : Eskiden İsanbul’da da açık hava sinemaları vardı. Bizde bu kültür bitse de, Atina’da hala devam ediyor. Cine Paris, Akropolis manzaralı mükemmel bir açık hava sineması.  Atina’da neden Paris diye düşünüyorsun tabi.  İşletme sahibi Paris’te yaşayan Yunan bir kuaför.  20 yıldır sinemaya gitmek isteyen Atinalıların önceliği yaz akşamların da burası oluyor.

Ç/ Çeşit Çeşit Kokteyl : 360 adında bir roof bar var. Burada bol çeşitli kokteyl menüsü göreceksin. Kafan karışabilir, hepsini denemeye vaktin de yetmeyebilir. Ama ne içersen iç, vereceğin cevap belli : Çok güzel ! (Ifestou 2, Athina 105 55 )

D/ Denize mi Gitsek ? : Atina’da Pire Limanı’ndan kalkan feribotlarla Mikonos, Midilli gibi bir çok Yunan Adasına gidebilirsin. Yaz aylarında  denize mi gitsek diye düşünerek yapacağın planın için Atina güzel bir transfer noktası. (https://ferries.greeka.com/ )

E/ Exarchia : Atina’da işsizlik ve ekonomik sıkıntılar malum. Gençler bu duruma tepkilerini ve ruh hallerini yaptıkları grafiti ve yazdıkları sloganlarla gösteriyorlar. Bu mahalle bir çok yerde tehlikeli olarak nitelendirilse de, gündüzleri rahatlıkla gezilebilir.  Gerçekten çok enteresan bir bölge. Boşta kepenk ve duvar yoktu sanırım. Hepsinin üzerinde bir sprey gezmiş mutlaka.  Güncel konuların hepsi duvarlarda. Yunan polisi tarafından öldürülen Alexandros Grigoropuolos’un anıldığı duvarda Berkin Elvan’ın da fotoğrafı bulunuyor.

F/ Fırın : Takis Bakery adında bir fırın var. Sabahlar bir çok Atinalı buradan kahvaltılık bir şeyler alıyor ve yoluna devam ediyor. Gezginler içinde güzel bir mola noktası. (Misaraliotou 14, Athina 117 42 )

G/ Gallery Demeter : Eğer kıymetli bir hediye almak istiyorsan buraya bir göz atmalısın.  Yunanistan’dan gelebilecek en güzel hediye bronz bir heykeltraş eseri olsa gerek. Bu düşünceyle mitoloji tanrılarının figürlerinin olduğu bir çok çalışmayı bu galeride görebilirsin. Fiyatları büyüklüğüne işçiliğine göre değişiyor tabi. (Vyronos 8, Athina 105 58 )

H/ Hediye : Diğer Avrupa şehirlerine göre magnet, kupa gibi hediyelikler burada daha uygun fiyatta. Ayrıca, bizim kültürümüzde de olan nazarlık gibi ürünleri de burada bulabilirsin. Hediyelik eşya dükkanları Plaka bölgesinde.

I/ Işıl Işıl : Atina tarihi yapılarını nasıl ışıklandıracağını çok iyi biliyor. Akropolis, Zeus Tapınağı ve Dionysos Tiyatrosu gibi bir çok antik bölge öyle güzel aydınlatılıyor ki, geceleri tarihin içinde bir yolculuğa çıkıyor gibi hissedebilirsin.

İ/ İki Gün : Atina’da tarihi noktaları ve müzeleri gezmek için iki gün yeterli olacak sana. Sonrasında tekrara düşersin. İki günden daha uzun bir plan yaptıysan, şehrin tadını alabileceğin kahve noktaları, tavernalar ve mahalleler var.

J/ Joker : Souvlaki adında bir et yemeği var. Atina’da en lezzetli souvlaki için bütün yerliler buraya geliyor. Sonuçta Atina’ya turist gibi gelmek, Atinalı gibi gezmek gerekiyor. Mekanımızın adı Kostas ! (Pentelis 5, Athina 105 57 )

K/ Karamanlidika : İsmi ne kadar tanıdık değil mi ? Evet, çünkü bizden birisi tarafından yapılmış. Adana’da yaşayan Rumlar tarafından işletiliyor. Kahvaltı yapmak istersen buraya uğrayabilirsin. Bildiğin sucuklu yumurta siparişi verebilirsin hemde yabancı dil konuşmadan. Sucuki, pastırmaki, sahandaki diyerek.. (Sokratous 1, Athina 105 52 )

L/ Little Kook : Yaklaşık 1 sene olmuş açılalı taze taze çok şık bir kahve noktası. Sinderalla, Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Yedi Cüceler gibi bir çok hikayenin misafiri olduğunu düşünebilirsin. Yiyecek olarak sadece tatlı çeşitleri, içeceklerde ise kahve ve çay çeşitleri sunuyorsun. Ama atmosferi gerçekten masalsı. Cafe olmasaydı eminim bir Hollywood filmine zemin oluşturabilirdi. (Karaiskaki 17, Athina 105 54)

M/ Montalbano : Atina’da Syntagma Meydanına 5 dakika yürüme mesafesinde yeşillikler içine saklanmış bir kahveci var. Montalbano şehri keşfederken take away yapabileceğin  veya bir nefes almak için mola verebileceğin güzel bir kahve noktası. Servisi de baya hızlı. Ayrıca benden söylemesi tatlıları da çok başarılı. (Kolokotroni 12, Athina 105 61 )

N/ Ntemonte : Lykavittos Tepesi için teleferiğe giderken, merdivenlerin bitiminde yer alan güzel bir cafe. O merdivenleri çıkarken bir nefes almak istersen burası ideal. Pamuklardan gökyüzü yapmışlar, bir kahveci için gerçekten güzel bir dekor. Masalarında bulunan çiçekler canlı. Her gün değişiyor. Müthiş bir koku veriyor. Kredi kartı geçmiyor. Sadece nakit ! Kahveleri gayet leziz.(Charitos 44, Athina 106 76 )

O/ Oinomageireio Epirus : Hani bizim esnaf lokantaları olur ya. Yan yana bir sürü yemek olur sen seçersin abi şundan bundan diye. Heh Atina’dan öyle bir yer tavsiye ediyorum. Yunanistan’ın mutfağı aşağı yukarı bize benzese de, fasülye çorbası gibi ilk defa deneyimleyeceğin lezzetlerle karşılacaksın mutlaka.  Hem kendini gerçek bir Atinalı gibi hissedebileceğin hem de uygun fiyata lezzetli yemek yiyebileceğin bir lokanta.  (4 Filopimenos | Varvakios Market, Atina 105 51 )

Ö/ Öğrenci İndirimleri :  Atina’da şöyle bir durum var. Atina’da her hangi bir bilet alırken yanında öğrenci indirimli fiyat yazıyor. Fakat öğrenci bilet istediğinde sadece Yunanistan öğrencilerine geçerlidir diyorlar. Yani yurt dışından gelen bizler için her şeyin karşılığı tam bilet. Öğrenci vs yok.

P/ Panathinaiko Stadyumu : Olimpiyatlar Yunanistan için çok önemli. 1896 yılında ilk resmi olimpiyatlar burada yapılmış. 1896 yılından önce ise, sporcular sadece erkeklerden oluşur ve çıplak koşulurmuş. Bu olimpiyatları kadınların izlemesi yasakmış. Stadyum içinde estetik fotoğraflar çekebilir ve müzesinde olimpiyat tarihine yolculuk yapabilirsin.

R/ Ratka : Atina’nın nezih semti Kolonaki’de yer alan muazzam bir restoran. Kırmızı ve beyaz şarapları ile ünlenmiş bir mekan.  Et ürünleri ve makarnaları daha çok tercih ediliyor. (Charitos 30-32, Athina 106 75)

S/ Savvas : Önünden geçerken, bildiğin kebapçı ya diyebilirsin. Doğrudur. Atina’da doğmuş, tanıyan insanların tavsiyesiyle gittim. Atina’da en iyi kebabi ve gyros’u yapan yer diyorlar. Deneyimledim gayette öyle. Son derece lezzetli ve bizden farksızdı. Şefin tavsiyesi üç tane. Kebabi ( Kebap ) , yoğurtlu kebabi ( Ali Nazik ) ve gyros (döner). (Ermou 91, Athina 105 55 )

Ş / Şovmen Efsunlar : Syntagma Meydanı her Pazar 11.00’de askeri bir törene ev sahipliği yapıyor. Tören efsun denilen özel kıyafetli askeri kıta tarafından gerçekleştiriliyor. Biraz askeri gelenek biraz ise turistik yarım saat süren bu şovu izlemenizi öneririm. Bu arada, Efsun askerleri üzerinde bulunan elbisede 400 pile var. Bu Osmanlı İmparatorluğu’nun, Yunanistan üzerinde 400 yıllık hakimiyetini unutmamak içinmiş.

T/ Tavernalar : Yunanistan’da akşam olunca hangi tavernaya gitsem acaba diye düşüneceksin. Plaka bölgesi bu konuda biçilmiş kaftan. Çok güzel tavernalar bulunuyor. Burada tavernalar 20.00 itibariyle canlı müziğe geçiyor. Bir çoğu bizde de var diyeceğin şarkılar söylüyorlar.  Masana öncelikle su geliyor. Burada adet zaten istemeden bir sürahi su her mekanda gelir. Sonrasında, siparişini veriyorsun. Yazın çoğu yer rezervasyonsuz almaz. Kışın ise tam tersi hoşuna giden yere sokaktan geçerken girebilirsin.

U/ Uzun : Plaka bölgesinde sokaklar hep uzunlamasına. Uzun, dar bir sokakta merdivenlerde mindere oturuyorsun ve kahveni söylüyorsun. Şehrin gürültüsünden kaçan, mahalle havası arayan herkes burada seninle.

Ü/ Üç Yüz Altmış : Atina’da Akropolis’ten yüksek veya yüksekliğine yakın bina yapmak yasak. Rezidans vs gibi binalar yapılmıyor. Durum böyle olunca, bir çok binanın ve otelin terasından tüm Atina’yı görebileceğin manzaralar yakalıyorsun. Atina’nın en yüksek iki tepesinden de tüm şehri 360 derece gözlemleyebilirsin. Bunlardan birisi Lycabettus diğeri ise Akropolis. Manzara fotoğrafım olsun diyorsan bu ikisine çıkmalısın.

V/ Voliotiko Tsipouradiko : Tsipouradiko Yunanistan’da bir içki geleneği. Küçük şişelerdeki çeşit çeşit uzolara Tsipouradiko deniyor.  İsmi buradan geliyor. Son derece keyifli ve canlı müzik çalan bir taverna. Salata çeşitleri ve mezeleri gayet lezzetli. Ayrıca, ahşap tavan ve nostaljik dekoruyla senin gerçekten Yunan rüzgarına kapılmana sebep olur. (Lepeniotou 2, Athina 105 54 )

Y/ Yürüme Mesafesi : Atina’da Monastiraki, Plaka ve Syntagma Meydanı üçgeninde bir hotelde konaklamanı öneririm. Burada konakladığında, havalimanı ulaşımı dışında her yere yürüyerek gidebilirsin. Tüm tarihi merkezler ve şehrin en güzel mekanları bu bölgede. Bu bölge aynı zamanda Akropolis’in etekleri olduğu için kalacağın otelin terasından şahane bir manzara yakalama ihtimalin yüksek.

Z/ Zehir Gibiler : Yunan halkı gerçekten çok okuyor. Hatta sana şöyle bir örnek vereyim hemen. Syntagma civarında bir bankta bir elinde sigara bir elinde kitap olan bir evsiz gördüm. Biraz daha incelediğimde, kitaplarını battaniyesi altında saklıyordu. Çok fazla kitapçı var şehirde.

Yorumlar