Vizesiz gitmenin keyfi gerçekten başka. Bu duyguyu yaşayabileceğin şehirlerden birisi de Belgrad. Kendi halinde küçük bir şehir gibi gözükse de aslında 1 milyonu aşkın nüfusu var. Keyifle gezebileceğiniz 2 veya 3 günlük bir yer. Ama nedense çok ısınamadım ben.

Belgrad

Nüfus : 1,351 Milyon

Dil : Sırpça

Para Birimi : Dinar

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Türk Vatandaşları için 90 gün serbest dolaşım hakkı vardır.

 

 

Sırpça başlıca kelimeler

  • Merhaba, Zdravo
  • İyi Günler, Dobar Dan
  • Hoşça kal, Cao
  • Görüşmek üzere, Dovidenja

 

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +381 11 333 24 10

E-posta : embassy.belgrade@mfa.gov.tr

Adres : Krunska 73, 11000 Belgrade Serbia

Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir.Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer almakta olup 1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,65 milyondan fazla metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir. İdari olarak yüz ölçümü 3.222,68 km2 olan ve ülkenin %3,6’sını kaplayan kent, ülke nüfusun yaklaşık %22,5’ini barındırır.

Belgrad’ın kurulduğu alan, Prehistorik Avrupa’nın en büyük kültürlerinden olan Vinča kültürünün MÖ 6. yüzyıl dolaylarında doğduğu yerdir. Antik dönemde kentin bulunduğu alanda bir Trak-Dak kabilesi olan Singiler yerleşmişken MÖ 279’dan sonra bölgeye gelen Keltler buranın adını Singidūn olarak değiştirdi. Roma İmparatoru Augustus tarafından fethedilerek 2. yüzyılın ortalarında şehir hakları ile ödüllendirilen Belgrad. 520’li yılların başlarında sürekli olarak Slav akınına uğradı. Stratejik konumu nedeniyle kent antik çağda sayısız Doğu ve Batı ordusunun 115 savaşına sahne oldu ve tarih boyunca 44 kez yerle bir edildi. Orta Çağ süresince Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti,Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hâkimiyetine giren kent 1521’de Osmanlı İmparatorluğuhâkimiyetine girerek bir sancak hâline getirildi ve devletin Avrupa’daki toprakları ile tüm Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri oldu. Kentin büyük bölümü Avusturya-Osmanlı savaşlarında zarar gördü ve bir müddet sonra hâkimiyeti Habsburg Monarşisi’ne geçti. Kentin Sırbistan’ın başkenti unvanını tekrar kazanması Sırp İsyanları sonucunda 1841’de gerçekleşse de şehrin kuzeyi Habsburg Monarşisi’nde kaldı ve 1918’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu dağılana kadar kent 2 parça hâlinde varlığını sürdürdü. Birleşik kent 1918’de Yugoslavya’nın başkenti ilan edildi ve 2006’da ülke tamamen dağılana kadar da bu durumunu sürdürdü.

Günümüzde özerk bir yönetime sahip olan Belgrad’ın Sırbistan’ın idari yapılanmasında özel bir konumu vardır. Metropolitan kent alanı 17 belediyeye ayrılır ve her biri kendine özgü bir yerel konseye sahiptir.

Türkiye’den Ulaşım

İstanbul’dan Budapeşte’ye, Pegasus ve Türk Hava Yolları ile 2 saatlik yolculuk sonrası ulaşabilirsin.

Nikola Tesla Havalimanı- Şehir Merkezi Ulaşımı

Nikola Tesla Havalimanı şehir merkezine 20 km mesafede. 3 veya 4 kişiyseniz, taksi öneririm kesinlikle. Taksi düşünmeyenler için ise,

Havalimanından merkeze gidebileceğiniz 2 tane otobüs var. Bunlardan birisi 72 numaralı belediye otobüsü. Diğer seçeneğe göre daha uygun fiyatta ama tabi ki seyahat biraz daha uzun sürüyor. Otobüsün son durağı Zelena Venac Meydanı. Benim de tercih ettiğim bir diğer seçenek ise, A1 otobüsü. Yaklaşık 30 dk sürüyor. Ve kişi başı 320 RSD ödüyorsunuz.

Taksi ile gitmeyi tercih ederseniz alacağı max. ücret 15 Euro.

Şehir İçi Ulaşım

Bence yürüyerek bir çok yeri gezebilirsiniz. Olmadı RSD para birimi nedeniyle taksi de değerlendirilebilir.

Republic Square

Knez Mihailova Caddesinin girişinde hemen. Belgrad gezisine başlamak için en uygun adres bence burası. Bir ucu Kalemagden bir ucu Republic Square olan Knez Mihailova’nın başlama noktası. Meydanda yer alan at üzerinde Prens Mihailo Obrenović heykeli 1882’de dikilmiş. Belgrad gezilecek yerler arasında yer alan Ulusal Tiyatro, Boško Buha Tiyatrosu, Ulusal Müzebu meydanın çevresinde yer alıyor. Burada ki cafeleri bir değerlendirin. Bu meydana bakarak içeceğiniz kahve oh be dedirtir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kalemegdan

Bana kalırsa Belgrad’a 3 gün ayırıyorsanız dinlenmek ve keyifle hava almak için buraya 1 gün ayırmanız gerekir. Benim Belgrad’da en sevdiğim nokta. 2 nehirin birleştiği bölgeyi rahatlıkla gözlemleyebilirsin. Sırbistan’ın hem en büyük parkı hem de bir nevi açık hava müzesi. Hediyelik eşya satıcıları küçük büfeler var. Yaz aylarında akşamları da, yaz konserleri var.

pic-12

Knez Mihailova

Republic Square ve Kalemegdan’ı birbirine bağlayan alışveriş caddesi. Belgrad’ın en hareketli cıvıl cıvıl caddesi. Bence oradan geçiyorsan Mihailova’ya açılan her sokağı ve cadde üzerinden bulunan her binayı inceleyerek yürümelisin. Çok orijinal yapılar göreceğine eminim.

1575074958_bf83daf888

Nova Grad

Burası yüksek katlı binaların, iş merkezlerinin ve AVM’lerin olduğu bir yer. Çok aman aman bi hali olduğu söylenemez, ancak Sava Nehri’ne paralel olan yürüyüş caddesi Belgrad’da ilgi çeken noktalardan birisi. Ayrıca karşıdan Belgrad’ı fotoğraflamak için Zemun bölgesi ile birlikte burası da tercih edilebilir. Zira geldikten sonra farkedersiniz ki, Nova Grad fotoğrafçıların merkezi.

Zemun

Belgrad’ın turistler tarafından en çok ziyaret edilen semti. Belgrad merkezine göre daha sessiz sakin bir yer. Nehir kenarında kendine has bir semt.

how-to-get-to-zemun-1024x754

Stari Grad

Kalemegdan’ın güneyindeki eski kent Stari Grad karma bir mimariye sahip. Binaların çoğu Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma. Belgrad’ın tarihi noktasını sorarsan burası derim. Çünkü, benim Sırp’ların tarihini en çok burada hissettim.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

St Sava

Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olduğu söylenen Sveti (Aziz) Sava, Türklerin Aziz Sava’nın kutsal emanetlerini yaktıkları yerde inşa edildi. 10. yüzyıl Sırp hükümdarının en küçük oğlu olan Sveti Sava, bağımsız Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu. Heykelini gördüğünüz Karacorce lakaplı Corce Petroviç (Karadorde), Osmanlılara karşı savaşmış, Sırbistan’ın ulusal kahramanı. Farklı bir dini ortam. İçine girince akustiği baya kuvvetli bir mabed.

Little Bay

Gothic mimarisi bulunan bu yapı içinde piyano veya keman eşliğinde eğlenceli bir yer. Öneririm. Fiyatı da normal. Çok üzmez.

01

Toro

Dekorasyonu şahane. Sırf buraya yemek yemek için tekrar gelebilirsin. Porsiyonları gayet yeterli büyüklükte. Steak anlamında Belgrad’ın en iyisi konumunda.

IMG_8950

Trattoria Campania

Belgrad’ın en iyi restaurantları arasında gösteriliyor. Güzel bir İtalyan Restoranı. Tavsiye ederim.

campania-trattoria

To je to !

Et sever misin ? hemen buraya. Hiç vakit kaybetme.

to-je-to

Botako

Makarna ve pizza sevenler için ideal bir mekan. Ben yemedim ama Pomodoro makarnası için harika derler.

2012-04-03_37e53405a0426a40952097870aa4a7

Kafasutra

Benim 1 numaram burası oldu. Kahveleri ve sunumu gayet başarılı.

d98b0b10-bcbd-4e19-81c5-1ad66db9768f

Przionica

Belgrad’ın en orijinal mekanlarından birisi. Sanayii gibi bir mahallede. %50 Brezilya %50 El Salvador kahvesi kullanıyor. Ama dekoru baya farklı geldi.

przionica-cafe

Kafeterija

İşte bu ! Komple kahve kokan dükkan. Başarılı noktalardan birisi. Macchiato’suna bayıldım.

4428760250_4_knez-mihailova-cafe-street

Koffein

Tavsiye ederim. Kahve çektirip paket olarak da alabilirsiniz isterseniz.

sredjeno-ulaz

Basta Martaan

Belgrad’lılar çok seviyor burayı. Dekoratif, fiyatları uygun ve ürünleri lezzetli.

image

Soliter

Loş bir ortam. Burayı Belgrad’lı birisi tavsiye etti. Denenebilir.

Belgrad Festivalleri

Şubat, Gitar Festivali

Mayıs, Şarap Festivali

Temmuz, Yaz Festivali

Ağustos, Bira Festivali

Yorumlar