Norveç’te en beğendiğim şehir.. Kendini bazen bir şehire ait hissedebilirsin ya hani. Bergen bende o hissi yarattı. Çok yağış alan bir şehir olduğu için hangi mevsimde giderseniz gidin yağışa denk gelme ihtimaliniz var.

Bergen

Nüfus : 255.490

Dil : Norveçce

Para Birimi : Norveç Kronu (NOK)

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

Norveçce Başlıca Kelimeler

Vi snakkes – görüsmek üzere
Evet – Ja
Hayır – Nei
Merhaba – Hei
İyi- God
Günaydın – God Morgen
İyi Akşamlar – God Kveld / Aften
İyi Geceler – God Natt
Güle Güle – Ha Det Bra
Teşekkürler – Tusen Takk
Nasılsın? – Hvordan Har Du Det?
İyiyim – Bra
Tren – Tog
Otobüs – Buss
Araba – Bil
İyi Gidiyor – Det Går Fint
Adın Ne? – Hva Heter Du?
Norveççesi Ne? – Hva Heter Det På Norsk?

 

Oslo Konsolosluk Bilgileri

Halvdan Svartes Gate 5,
N-0244 Oslo Norway

Tel : +47 2212 8761-62-63

Norveç’in 1229 yılına kadar başkentliğini yapmış olan Bergen, Kral Olav Kyrre tarafından M.S. 1070 yılında kurulmuştur.

Bergen şehrindeki önemli ticari ve endüstriyel faaliyetler şunlardır:

 • Büyük bir yağ endüstrisi
 • Banka hizmetleri
 • Televizyon endüstirsi
 • Derin deniz operasyonları
 • Balıkçılık
 • Büyük bir liman
 • Üniversite (yaklaşık 17.000 öğrenci)
 • Bergen University College (6,000 öğrenci)
 • Oteller
 • Kuzey Avrupa’daki en büyük seyahat gemisi limanı
 • Turizm

Türkiye’den Bergen’e direkt uçuş bulunmamaktadır.

Türkiye’den Oslo’ya seyahat etmek ve oradan Bergen’e geçiş yapmak gerekiyor.

Oslo Bergen Ulaşımı

Tren

Benim tavsiye ettiğim yöntem tren ulaşımı. Yaklaşık 6 buçuk saat sürecek yolculukta, sırasıyla Asker, Drammen,Honefoss, Nesbyen, Gol, Al, Geilo, Ustaoset, Finse, Myrdal, Voss, Dale ve Arna’dan geçiyor Bergen’e ulaşıyorsunuz. Yolculuk gerçekten çok keyifli. Özellikle Gelio ve Voss Flam bölgesinde daha da mutlu hissedeceksiniz kendinizi. Ücreti kişi başı 865 NOK.

Uçak

Oslo’dan Bergen’e uçak ile ulaşmak da mümkün. 1 saat sürecek yolculuk sonrası Bergen’e ulaşabilirsiniz. Bu seçenek trenden daha uygun. Trenin pahalı olmasının sebebi size sunduğu manzaralar. Norveç’te turizme büyük katkı sağlıyor tren yol.

Otomobil

Araç yolculuğu ile ilgili ayrıca bir blog yazmıştım. Buraya tıklayabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Şehrin içinde yürüyüş en iyi ulaşım şeklidir. Şehirde yapacağınız gezilerde yürümeyi tercih edin. Küçük bir şehir olması ve araçla her yere giremeyeceğiniz için en iyi seçenek olacaktır. Floyen Tepesine çıkmak için, 45 NOK karşılığında finiküler sistemi ile Bergen’in en yüksek tepesine çıkabilirsiniz. Manzara etkileyici.

Fisketorget

Her sabah 06.00 – 07.00 gibi balıkçılar iş başı yapıyor. Tezgahlar onlarca çeşit balıkla dolduruluyor. Tezgahların hemen arkasında oturma alanları var. Dileyenler ürünü seçerek, pişirilmesini masalarında izleyebilirler. Gayet çeşit dolu güzel bir öğün olabilir. Büyük yengeçlerin bulunduğu camekandan baktığınızda muhtemelen içiniz ürperecek. Benim favorilerim, karides ve balina eti.

Vagen Koyu

Vagen Koyu, balıkçılar pazarının da kurulduğu limanın bulunduğu alan. U şeklinde ve iki tarafında da ucu sivri çatılı ve bazılarının rengarenk olduğu evleri görebilirsiniz. Şehri keşif yaparken yapacağınız yürüyüş için ideal bir meydan.

image4 (2)

Torgalmenningen Meydanı

Şehrin en dinamik alanlarından birisi. Uzunlamasına bir meydan. Sokak sanatçılarının, ressamların bulunduğu klasik bir Avrupa Başkenti. Kaykay yapan çocuklar geçerken çarpabilir dikkat. 🙂 Alışveriş tutkunu gezginler için uygun fiyat diyemesem de bir çok mağaza var.

Hansa Evleri

Vagen Koyu önünüzdeyken sağ tarafından devam ettiğinizde renkli evleri göreceksiniz. Onların birinin ara sokağından girin. Hansa Tüccarlarının bulunduğu alana çıkacaksınız. Evlerin neredeyse hepsi ahşap. Ama ilk yapıldığı halinde değil. Her biri yangın tehlikesi nedeniyle restorasyon görmüş. Sonrasında da, ahşap ev yapmak yasaklanmış zaten. Burada el işçiliklerinden, ev dekorasyonuna uygun tasarım ürünlere kadar bir çok hediyelik eşya bulabilirsiniz.

image2 (3)

Bergen Sokakları

En sevdiğim şeylerden birisi diyebilirim. Bilmediğin bir şehirde, hiç bir şey aramadan sadece sokaklarında yürümek. Bergen’de hayranlık besleyeceğiniz evlerin sokaklarında bayılacaksınız. Norveç’te sanırım bu bir kültür. Eski evleri her zaman koruyorlar. Stavanger şehrinde de aynı durumla karşılaşmıştım. Kiminin rengi kiminin çatısı veya penceresi bir farklılık var. Ama tüm farklılıklar bir sokakta çok farklı bir bütün haline gelmiş. Hansa Evlerini gördükten sonra arkasından devam edin yürümeye. Sizi başka güzelliklerin bulunduğu sokaklara atacak.

image1 (3)

Floyen Tepesi

Bergen’e kadar geldin ? Tepeden bakmak güzel olmaz mı ? Olabilir. Finiküler sistemi ile, 45 NOK karşılığında yukarıya seyir alanına çıkabilirsiniz. Benim tavsiyem akşam veya gün batımında çıkmanız. Yukarıda Floyen Tepesinde keçilerin bulunduğu bir ahır da var. Bazen keçiler dışarı çıkıyor. Şehirle beraber manzarayı yakalayabileceğiniz güzel fotoğraflar sunabilir.

image1 (4)

image1 (5)

image3 (2)image5

Kaffemisjonen

Bergen’de güne başlayabileceğin güzel bir mekan. Sabah tüketebileceğin sandviçler ve kahveleri gayet başarılı. Kahve sunumu ve personelin servis yaparken ki ilgisi gayet kıymetliydi. Ayrıca, cookie konusunda çok güveniyorlar kendilerine. İknaları sonucu tattım. Sonuç : Şahane.

41465023_vYryJgtjhek7k7ZODFVMzw-KPZ6j1N_VjcGefVxrflQ

Opera

Dekorasyonunu çok beğendiğim bir kahveci. Tatlı ve kahvenizle dışarıya oturabilir. Bergen’in insanlarını izleyebilirsiniz.

image5

Pygmalion

Tatlın ve kahven varsa burayı öneririm. Pankekleri gayet başarılı.

Det Lille Kaffekompaniet

Çok salaş kendi halinde bir mekan. Bergen’de en beğendiğim noktalardan birisi. Kahve çekirdeklerini kendileri öğütüyorlar. Ayrıca, kendi formülleri denilen bir aromaları var. Ne olduğunu söylemiyorlar. Ama denemekte fayda var. Önerilir. Ayrıca cheescake unutmayın ! 🙂

Yorumlar