Malezya seyahatimde kendi adıma bir ilki yaşadım. Hiç dalış yapmamıştım, denizi vs genelde su yüzeyinde yüzerek bilen derin hayatı tanımamış biri olarak inanılmaz keyifli bir deneyim yaşadım. Malezya’nın Sabah Eyaleti’nde Kota Kinabalu açıklarında bir platformda denize merdivenden indim ve yürüyüş yaptım. İnanılmazdı ! İnanılmaz !

Küçük bir Ders Veriliyor 

Suyun altına inmeden önce minik bir ders veriliyor. Olası bir sorun yaşamam sırasında neler yapabileceğim, hangi hareketlerle yardım isteyebileceğim vs hepsi tek tek tarafıma aktarıldı. Ben dalış yaparken 2 dalgıç kıyafetli  görevli de sürekli yanımdaydı. Bazen fotoğraf çektiler bazen de yönlendirdiler.

45 Dakika Suyun Altında 

Öncelikle bu etkinlik için kapalı alan korkunuzun, astımınızın vs olmaması gerekiyor. Kalp ile ilgili sıkıntınızın olmaması şart. Yani bazı tıbben muaf olacağınız kısımlar var. Suyun daha dingin olması sebebiyle genelde sabahları tercih edilen bu aktivitede suyun max. 12 metre altına iniyorsunuz, inerken de merdivenden tutunarak yavaş yavaş iniyor ve suyun altında bir ev geziyorsun adeta. Su altında platformda yürüyor, balıklara dokunuyorsun. Bu macera tam 45 dakika sürüyor.

Balıklar “Bu kim” diye Bana Bakıyor 🙂

Balıklar hakikaten benim cam alanımda bi kaç saniye durup içeriye bakıyordu, bu nasıl bir canlı diye çözmeye çalışıyordu muhtemelen 🙂 45 dakika boyunca oksijen verilen bir fanusta müthiş bir keşif yaşadım. Bir çok balığı ilk kez kendi dünyasında tanıma fırsatım oldu. Bu sırada fotoğrafımı çeken organizasyon ekibine de ayrıca teşekkürler elbette. Baya güzel bir hatıra oldu 🙂

Fotoğraflar kendini anlatıyor zaten 🙂

Aktivite ücreti : 250 TL civarında. 

Malezya’ya giderseniz Borneo Reef World firmasından bu konuda destek alabilirsiniz. Diğer organize ettikleri su sporları için de buraya tıklayabilirsiniz.

Yorumlar