İtalya’nın en fazla suç işlenen şehri. Pompei’den Amalfi kıyılarına kadar keyifli bir lokasyon gerçekten. Şehirde Vezüv Yanardağının etkilerini görmek mümkün. Pompei’de dolaşırken o anları yaşayabilir. Tüylerin diken diken olabilir. Kesinlikle görülmesi gereken lokasyonlardan birisi.

Napoli Gezi  Rehberi

Nüfus : 960.079

Dil : İtalyanca

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

İtalyanca Başlıca Kelimeler

-Come ti chiami? – adın nedir?
-Mi chiamo …-adım ….
-Di Dove Sei?- nerelisin?
-Sono Di..istanbul- istanbulluyum
-Buongiorno-İyi günler
-Ciao-Ciao bella
-Buonasera-İyi akşamlar
-Arrivederci-Görüşmek üzere
-Buananotte-İyi geceyarıları
-Grazie-Teşekkürler

Konsolosluk Bilgileri

Telefon : +0039 06 445 94 200/ 0039 06 445 941

Adres : Via Palestro 28, 00185 Roma, İtalya

 

(Napoliten lehçesi: Napule) güney İtalya’nin Campania bölgesinde ve kendi ismini taşıyan Napoli ilinde bulunan ve Campania bölgesi ve Napoli ili başkenti olan bir şehir ve yerel idare bakımından birkomündür. İtalya’nın nüfus itibariyle, Roma ve Milano’dan sonra üçüncü büyük şehridir. Şehir tarih, sanat, kültür, mimari, müzik ve astronomi yönlerinden İtalya’da hayati rol oynamaktadır. İtalya tarihinde 2.800 yıllık geçmişi ve (1285 – 1816 döneminde özerk bir devlet olan) Napoli Krallığı başkentliği yapması nedeniyle çok büyük öneme sahiptir.

720 hektarlık eski tarihsel şehir merkezi UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadir.

Türkiye’den Ulaşım

Türkiye’den Napoli’ye direkt uçuk yoktur. Roma aktarmalı olarak Napoli’ye ulaşabilirsiniz.

Roma Termini- Napoli Şehir Merkezi Ulaşımı

Tren: Roma ve Napoli arası yaklaşık 250 km civarındadır. Hızlı tren ile 1 saat 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk öncesi biletinizi online olarak trenitalia üzerinden almanızı öneririm. Bilet fiyatı tek yön kişi başı 19 Euro’dan başlar.

train-station

Pompei Ulaşım

Şehirde en merak edilen kısım Pompei olduğundan size Pompei ulaşımından bahsedeceğim.  Napoli Merkez İstasyonunun hemen altında Garibaldi İstasyonu bulunmaktadır. Garibaldi İstasyonu’ndan bineceğiniz banliyö treni ile 30 dk sonra Vezüv yanardığının haritadan sildiği Pompei’ye ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatı tek yön kişi başı 3 Euro.

Napoli’de Gezilecek Yerler

Pompei : Milattan sonra 79 senesinde patlayan Vezüv Yanardağı’nın eteklerine gömülen Pompeii, 18. yüzyıl başına kadar toprak altında kendini korumayı başarmış. 1748 senesinde yeniden keşfedilen şehrin büyük bir kısmı yer yüzüne çıkarılmış durumda. 2070 senesi civarlarında yeniden patlayacağı hesaplanan Vezüv Yanardağı’nın yıkıcı etkisinden korumak için Pompeii’nin yaklaşık yüzde 40’ı toprak altında saklanıyor ve patlamadan sonra gün yüzüne çıkartılması planlanıyor. İki bin sene öncesinden kalan fırın, restoran ve dükkanların bulunduğu caddeler, gece yolu kolay bulabilmek için ay ışığında parlayan beyaz taşlarla döşeli kaldırımlar, çok iyi planlanmış, alttan ısıtmalı hamamlar, tuvaletlerinden foseptik çukurlarına bağlanan künklerle oluşturulmuş basit kanalizasyon yapısı, dükkan duvarlarındaki o dönemde yapılacak bir siyasi seçimle ilgili yazılmış propoganda yazıları… O günün yaşamına ait neredeyse her şey günümüze kadar olduğu gibi taşınmış…Pompeii’ye geldiğinizde yanardağ patlamasında çeşitli sebeplerle ölen ve üzerlerine yağan kül ile doğal bir şekilde mumyalanan daha doğrusu taşlaşan insanları da görme şansınız olacak. Hatta bir mumyanın sandaletini gördüğümde çok şaşırmıştım.

Bodies_in_Pompeii_2_by_LAURAotmsDSC_4048

Pizzeria Sorbillo

Napoli’nin en ünlü pizzacılarından birisi. Gittiğinizde sıra olabilir ama emin olun değecektir. Buarada malzemeden kaçırılmaz J Ekstra mozarellali margarita ve ton balıklı pizzası gerçekten çok lezzetliydi.

sorbillo07

Antica Capri

Napoli’nin en güzel akdeniz mutfak restoranlarından birisi. Fiyat açısından gayet makul. Servis olarak da baya ilgili bir personeli var. Farklı İtalyan lezzetleri  için ideal bir nokta.

trattoria-e-pizzeria

Pizzeria Di Napoli

Sahibi Rino ile tanıştım. Kendisi limonlu pizzasını önerdi. Ve gayet başarılı gerçekten. Değişik bir tecrübeydi ama baya lezzetliydi. Tavsiye ederim.

Miranapoli

Ürünleri gayet lezzetli. Özellikle kahve yanında verilen tatlıları şahaneydi. Tavsiye edeirm. Fiyatlar da gayet uygundur.

bed-and-breakfast-casa-mira-napoli_4

Caffe- Pasticceria Salvo

Napoli’nin yerlilerinin tavsiyeleriyle geldiğim bi yer. Gayet keyifli bir ortamı var ve kahveleri önce ikram ettiriyorlar sonrasında isterseniz sipariş alıyorlar. Bence gayet hoş bir uygulama.

gennaro-romano-titolare-del-caffe-salvo

Gambrinus

Benim için Napoli’nin en iyisi. Ortamı çok keyifli. Normal bi cafe dışında hava var. Çok görkemli ve tarihi bir pastaneymiş zaten. Napoli’de askıda kahve çıkıyor. Çok keyifli bir servis sistemi var. Ayrıca, fındıklı kahve ve Gambrinus isimli kahveleri öneririm. Dağ çilekli turta da efsaneler arasındadır.

Eylül, Pizza Festivali

Eylül, Tango Festivali

Ağustos, Caz Festivali

Yorumlar