Aileleri nesillerdir Eski Madrid, Chamberi ve Cuatro Caminos gibi semtlerde yaşayan işçi sınıfı olarak bilinen gerçek Madrid’liler.Yerel kimliklerinin ön planda olmasıyla dikkat çeken castizo’lar 19. yüzyıl başlarında Fransızların ülkeyi terk etmesinin ardından 1850’lerde romantik bir kültür devrimine girişen İspanyol burjuva sınıfına karşı verdikleri mücadeleyl geçmiş miraslarına sahip çıktılar. Aynı yerde yaşayan insanlar arasındaki birlik ve beraberliği pekiştirmenin benzersiz bir yolu olan semtlerin kendilerine özgü geleneksel fiesta’larını yeniden canlandırmakla yetinmeyen los caztizos Madrilenos geleneksel giyisilerini de yeniden keşfetmiş ve günümüzde pek çok üyesiyle ilgi gören dernekler kurdular. Bugün Madrid’de yapılan geçit ve fiesta’ların hepsinde geleneksel şıklıkları içinde erkek ve manola’lar olarak da bilinen castizo’ları görebilirsiniz.

Peki Kıyafetleri Nasıldır ?

Kadın : Önüne en az bir tane karanfil takmış bir başörtüsü bulunur. Uzun püsküllü ve nakışlarla bezeli bir şal vardır. Elbiseler renklidir genellike de kırmızı renk hakimdir.

Erkek : Siyah ya da siyah beyaz bir kasket beyaz gömlek. Cep saati, kırmızı karanfil ve siyah pantolon giyerler. Ege zeybeklerine benzettim ben.

 

Mayıs ayında Dos de mayo kutlamalarında sıkça görülen castizo’lar, 15 Mayıs’ta Fiesta de San Isıdro için Puerta de Toledo’dan Rio Manzanares’e kadar yaplan romeria’ya katılır. Bundan sonraki,  büyük fiesta’lar 13 Haziran’daki San Antonio de la Florida de Castizo’ların favorisi olan 15 Ağustos’taki Fiesta de la Virgen’de Paloma’dır.

sanisidro

9c071d5e5dec671cbd4893354129e98c

Yorumlar