İspanya’da adı boğa güreşi olan bir kültür var. Bazen matadorlar boğa ile güreşiyor, bazen ise boğa tüm İspanya’yı önüne katıyor koşuyor sokaklarda.. Bu İspanyolların boğalarla ne alıp veremediği var bilmiyorum ama günümüze kadar geldi bu hikaye..

1931 yılında inşa edilmiş bir yapı Las Ventas. Uzun ismi ise, Plaza de Toros de Las Ventas diye geçiyor. Asıl ismini söylemeye çalışınca bizim eski tekerlemelere benziyor sanki. Efendim Las Ventas 25.000 kapasiteli bir mabed. Dönemin koşullarında ağır basan Fas mimarisinden bir çok izler taşıyor.

Boğa güreşleri hala devam ediyor mu diye sorarsan ? cevap evet. Güreşler 20 günlük  San Isidro festivalinde her gün, yılın diğer zamanlarında her pazar günü yapılıyor.

Boğa güreşi olduğu gün biletler 120 €’ya kadar yüksek fiyatlardan satılıyor.

Sadece arenayı gezmek isterseniz ise bunun bedeli daha uygun elbette. 5 €.

Bu işin insani boyutu tartışılır tabi. Ama maalesef bir çok milletin kültüründe bu tarz şeyler var. Kimi köpek, kimi horoz dövüştürür. Kimi ise, boğaları öldürür. Ben bilet alıp gitmeyi tercih etmedim. Fakat, bu kültür bugüne kadar geldiyse, insanlar seviyor demek ki. Hatta bir arkadaş, bizim kurbanlarla kıyasladı. Kestiğimiz kurbanlar da onlara vicdansızca geliyor dedi. Ama bu durumda yediğimiz balık, dana etlerine kadar bir çok konu tartışmaya açılıyor. Baktık iş uzuyor sustuk yemeye devam ettik 🙂

Arena çevresinde bi bölgede kümeleşmiş atlar görebilirsiniz. Bu atların görevi, öldürülen boğaları sürükleyerek saha bölgesinden çıkartmak.

Durum böyle..

Bu yazı sonrası gitsem mi diye düşünürseniz. Bence İspanyol kültürüne şahit olmak için gitmek lazım.

Unutmadan, İspanya’da bu kültürü gözlemleyebileceğiniz az yer kaldı. Barselona’da yok mesela. Barselona’da Plaça de Espanyol’da yer alan Arena şuanda Arena Alışveriş Merkezi olarak geçiyor.

20150529_190113plaza_de_toros_de_las_ventas_madrid_03

Yorumlar