Hani misafir olduğunuz evin duvarlarında ev sahibin anılarının olduğu fotoğraflar olur ya. Heh işte Barselona’da öyle bir şey. Gaudı’nin evini geziyormuş gibi hissedersin şehri gezerken..

Barselona Gezi Rehberi

Nüfus : 1,602 Milyon

Dil : İspanyolca, Katalanca

Para Birimi : Euro

Saat Farkı : Türkiye saatinden 1 saat geridedir.

Vize : Schengen

 

Buenos días: İyi Günler!
Buenas noches: İyi Geceler!
Bienvenidos: Hoşgeldiniz!
Hola: Merhaba!
Hasta la vista: Görüşmek Üzere !
Hasta luego: Görüşmek Üzere!
Adios: Hoşçakal !
Perdón : Pardon !
Por favor: Lütfen !
Gracias : Teşekkürler !
Si: Evet !
No: Hayır !
Vamos: Gidelim !

Konsolosluk Bilgileri

Passeig de Gracia, No:7-1A Barcelona

Tel : +3493 717 92 31

İspanya’da Katalonya Özerk Topluluğu ve Barselona ilinin merkezi ve İspanya’nın ikinci büyük kenti. Ülkenin kuzeydoğusunda, İspanya-Fransa sınırının yaklaşık 150 km güneyinde yer alır. İspanya’nın Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezidir. Kendine özgü kültürü ve güzelliğiyle ün yapan Barselona’nın, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern bölümü ilgi çekmektedir. Yaygın dil Katalancadır. 1992 Yaz Olimpiyatları’na evsahipliği yapmıştır. Avrupa Birliği sınırları içindeki altıncı büyük metropoliten alandır.

Barselona Ulaşımı Hakkında

Türkiye’den Ulaşım

İstanbul’dan Barselona’ya Pegasus ve Türk Hava Yolları ile 2,5 saatlik yolculuk sonrası ulaşabilirsin.

Barcelona El Prat Havalimanı- Şehir Merkezi Ulaşımı

Barcelona Havalimanı şehir merkezi arası araçla 20 25 dakika mesafededir. Barcelona Havalimanı 2 terminalden oluşmaktadır. Türk Hava Yolları yolcusuysanız 1.terminale Pegasus yolcusuysanız 2. terminale inersiniz. Bu 2 terminal arasında ücretsiz servis imkanı vardır. Yolculuk süresi 5 dakikadır.

Terminal 1 ( THY yolcuları )

THY ile Barcelona’ya geldiyseniz. Şehir merkezine ulaşım için Aerobus otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bu yolculuk 25 dakika kadar sürer. Otobüs yerine taksi düşünürseniz 20 dakikada gidersiniz fakat  tek yön 30 Euro ücreti vardır.

Aerobus biletlerini ise şu adresten alabilirsiniz. http://www.aerobusbcn.com/en/buy-tickets?prt=6781

Aerobus Tek yön Ücret: 5,90€

Aerobus Gidiş Dönüş Ücret: 10,20

Yılın 365 günü hizmet veren Aerobus Terminal 1 için ilk seferini her sabah saat 05.35 am de yapar. Terminal 2 için ise ilk sefer sabah saat 06.00 da yapılır. Son sefer gece 01.00’dedir.

Önemli bilgi: Aerobus otobüslerinde Kredi Kartı geçmez ve en büyük 20€ ile işlem yapılır. Seyahatiniz öncesi biletinizi online olarak almak mümkündür ve bu size kolaylık sağlar.

Terminal 2 ( Pegasus yolcuları )

Low Cost olarak tanımlayacağımız uçuşlar için kullanılır. Barselona’ya gelip de başka şehirlere uygun fiyata gitmek isterseniz elinizin altında bir çok alternatif mevcut.

Bu konuda özellikle Ryan Air geniş uçuş seçenekleri ve çok ekonomik fiyatları ile ilginç alternatifler sunar. Ryan Air’den başka, Easy Jet, WizzAir gibi bir çok firma da TERMİNAL 2 yi kullanmaktadır.

Barselona Terminal 2’den şehir merkezine ulaşım daha da kolaydır. Taksi, Aerobus gibi olanakların yanında yaklaşık her 30 dakikada bir kalkan trenlerle de (RENFE) şehre ulaşım mümkündür.

İstanbul’dan Pegasus Havayolları ile olan uçuşlarda Terminal 2 kullanılmaktadır.

Şehir içi Ulaşım

Metro: Barselona şehir içi ulaşımın ana taşlarından biri metrodur. Metro ile şehirdeki hemen her noktaya ulaşım sağlayabilirsiniz. 5 tane metro hattı bulunmaktadır ve bunlar farklı renkler ve sayılar ile gösterilmektedir. Metro haritası metro istasyonları ve turist danışma merkezlerinden edinilebilir. Plaça de Catalunya, Sants ve Passeig de Gracia metro istasyonlarının RENFE ve yerüstü trenleri ile bağlantısı vardır.

Metro biletleri istasyondan, bilet gişesinden ya da otomatlardan alınabilir. 1. bölgede geçerli tek yön bilet 1.40 Euro’dur. 10 bilet olarak bilinen T10’un fiyatı 7.85 Euro’dur ve bu bilet iki ya da daha fazla kişi tarafından paylaşılabilir. 24 saat içerisinde limitsiz seyahat seçeneği sunan T – Dia ise 5.90 Euro’dur. 2 ya da 3 gün geçerliliği olan seyahat kartları ise 11.20 – 15.90 Euro arasında satılmaktadır. Aktive edilen bir biletin geçerliliği 75 dakikadır ve farklı ulaşım araçlarında da kullanılır. Metro Pazar – Perşembe 05:00 – 24:00, Cuma – Cumartesi 05:00 – 02:00 arasında çalışmaktadır.

 

Tramvay: TMB beş tane tramvay hattı ile hizmet vermektedir. T1, T2, T3 hatları Barselona’nın uzak noktalarına ulaşmaktadır. T4 ise hayvanat bahçesinin arkasından kalkmaktadır ve Sant Adria’ya ulaşmaktadır. T5 hattı Glories – Badalona arasında sefer yapmaktadır.

Otobüs: Barselona şehir içi ulaşımda şehri detaylı şekilde görmek için kullanılabilecek yollardan biri otobüstür. Birçok otobüs seferi yaklaşık 5 dakika aralıklarla 05:00/ 06:00 – 22:00/ 23:00 arasında işlemektedir. Gece otobüs seferleri ise 30 – 45 dakika sıklığında yapılmaktadır. Ayrıca Barselona’da amacınız sadece bir yerden bir yere ulaşmak değilse hop on hop off olarak indi bindinin mümkün olduğu turları tercih edilebilir. Bu otobüsler için bir günlük tam bilet 22, indirimli bilet 14, iki günlük tam bilet 29, indirimli bilet 18 Euro’dur. Bu otobüsler Noel ve yılbaşı hariç her gün 09:00 – 21:30 arasında işlemektedir. Biletleri otobüste şoförden ya da turizm danışma merkezlerinden edinilebilir.

Taksi: Barselona’da en güvenli ve özetle kazıklamayan bir taksi sistemi var. Aracın üzerindeki yeşil ışığın yanması taksinin boş olduğunu gösterir. Gündüz ve gece tarifeleri farklıdır. Gündüz tarifesi taksimetre açılış ücreti 2 Euro, gece açılış ücreti 3.10 Euro’dur. Ayrıca taksi içerisinde tarifeleri gösteren bir doküman vardır. Kısa mesafe gidecekseniz taksilerin fiyatları gayet güzel. Hatta turistlerle iletişim için Google translate kullanan kadın bir taksicinin arabasına binmiştim.

Barselona’da Gezilecek Yerler

La Rambla

Burasını en popüler ve büyük cadde olarak nitelendirmek haksızlık olabilir. Barselona’nın en ünlü bulvarına enerji, sanat, demokrasi, hoşgörü dolu bir atmosferi vardır. Barselona seyahatiniz boyunca eminim defalarca kez bu caddede gezebilirsiniz. 24 saat dinamik olan bu caddede özellikle haftaiçi öğle yemeklerinde ve akşam saatlerinde daha kalabalık olur.  İki yanına dizilmiş ağaçların gölgelediği bu geniş gezi caddesi şehrin göbeklerinden birisi olan Plaça de Catalunya’dan 2km boyunca sahile doğru uzanır. La rambla kumlu, kurutulmuş akarsu yatağı anlamına gelir. La Rambla’nın 5 farklı bölümü vardır.

 

La Boqueri

La Rambla’nın sağında buranın en çekici yerlerinden birisi yer alıyor. Mercat de Sant Josep başka bir deyişle La Boqueria. 19 yy’dan kalma bu kapalı pazar tam yemek düşkünlerine göre bir yerdir. Tezgahlar da baya zengindir. Deniz mahsullerinden, ete,meyve ve sebzeye kadar bir çok çeşit görebilirsiniz. Türkiye’de ki pazarları gözünüzde canlandırın aynısı diyebilirim. Barselona keşfiniz sırasında meyve tabağı alarak turunuza devam edebilirsiniz. Yunanistan bayraklı bir tezgah vardı. Baklava bizim diye bağrıyordu. Baklava Türklerin değil miydi yahu sorduğumda hayır önce biz bulduk demişti. Gaziantepli olmasam yiyecem 🙂

 

Palau Güell

Caddenin sağında 17 yy’dan kalma bir manastıra ve kemerli yola ev sahipliği yapan Hotel Oriente yer alır. Bu olağan üstü yapının merkezinde devasa bir salon vardır. Salonun mozaiklerle bezeli koni biçimindeki çatısı, değişik şekillerde yerleştirilmiş mazgallı siperler ve ilginç bacalardan oluşan bir yapıdır.

 

Plaça Reial

Palau Güell’den Rambla’ya dönüp karşıdaki küçük yolu takip ederseniz kemerli Plaça Reial’e varırsınız. Benim hayran kaldığım noktalardan birisi Barselona’da gerçekten. Bu şık ve geniş meydani bir çeşme, palmiye ağaçları ve Gaudi’nin tasarladığı ferforje lambalar süslemektedir. Bu meydanda barlar, kafeler, restoranlar, caz kulüpleri ve Flamenko barları vardır. Özellikle akşamları Flamenko şovlarının yapıldığı Los Tarantos isimli mekan var. Kişi başı 10 Euro’ya yarım saatlik bir Flamenko gösterisi izleyebilirsiniz. Ben ilk kez izleyip gözümü kırpmadan tutkunu olmuştum. Kesinlikle tavsiye ederim.

 

Barri Gotic ( Gotik Semt )

Barselona yaklaşık 2000 yıl önceye uzanan tarihi boyunca suda genişleyen halkalar gibi yayılmıştır. Orta çağ şehrinin merkezini Gotik semti oluşturmaktadır. Bu semtin kalbi ise katedral bölümüdür. 1298 senesinde inşaa edilmiş ve 09.00-19.30 arası açıktır. Kemerli yol, portakal, manolya ve palmiye ağaçlarında uçuşan kuşlar ve Eeulalia’nın öldüğü yaşı simgeleyen on üç kazın yaşadığı bir sığınaktır. Adım attığınız yerlere dikkatle bakın; yola, Katedral’e maddi yardımda bulunmuş olan ayakkabıcılar, terziler, ve diğer esnaf loncalarının amblemlerini taşıyan mezar taşları döşenmiştir. Buradan Capelle de Santa Llucia’ya geçebilirsiniz. Kathedral dışında bulunan gotik köprü ise, 1929 yılında sonradan eklenmiş.

 

La Ribera

Gotik mimarinin en güzel örneklerinden bazıları ve Barselona’nın ortaçağdan kalma en büyüleyici mekanları, Barri Gotic hemen dışında yer alır. Via Laietana’nın aşağısında romantik semtiyle La Ribera semti yer alır. Hem museu Picasso hem de görkemli Santa Maria Del Mar burada yer almaktadır. Katalan gotik tarzın en önemli örneklerinden birisidir.

 

El Born

Kilisenin arka kapısı, ortaçağda şövalyelerin at üstünde mızrak dövüşü yaptığı  dikdörtgen biçimli sevimli Passeig de Born’a açılır; alan bugün galeriler, restoranlar, barlar ve kulüplerle doludur.Özellikle gençlerden çok fazla ilgi görür.

 

Museu Picasso

20.yüzyılın en ünlü sanatçılarından biri olan Pablo Ruiz Picasso 1881 yılında Malaga’da doğmuş ve resim öğretmeni babası sayesinde resme ilgi duymuştur. Şuan da Barselona’da müzesi bulunan Picasso 1973 yılında vefat etmiştir. Museu Picasso’nun kurulduğu beş saraydan ikisi geçici sergiler için kullanılmaktadır. Müze 10.00-20.00 arasında açıktır. Pazar günleri ise 15.00’e kadar açıktır.  Müze 1963’te açıldıktan sonra Picaso’da çocukluğunda ve gençliğinde yaptığı çizimleri buraya bağışlamıştır. Sanatçının en eski çalışmaları 9 yaşından kalmadır. Bu müzedeki eserler Paris’tekinden sonra gelen en büyük Picasso koleksiyonunu oluşturur. Burada sanatçının en ünlü eserleri bulunmasada Soytarı ve Nedimeler eserieri burada yer almaktadır.

 

Palau de la Musica

Sant Francesc de Paula No.2’de modernista mimarisinin şehrindeki en güzel örneklerinden biri olan Palau de la Musica Catalana yer alır. 10.00-15.30 arasında ziyarete açıktır. UNESCO tarafından da dünye mirası listesine eklenmiştir. Mozaik, çini, vitray, mine, heykel ve oymalarıyla renklendirilen ve formların cesur birileşimidir. Çiçekli çinilerle bezeli Mağribi kemer ve sütunlarıyla dış kısım, her köşesi süslenmiş iç kısma göre mütevazidir. Görülmesi gereken yapılardan birisi bence.

 

IIIa de la Discordia

Modernista turuna başlamak için en iyi nokta Passeig de Gracia’da, Consell’de cent ile arago arasında yer alan tuhaf yerdir. Blok, adını belirgin farkları olan mimari tarzlarda, neredeyse birbirine bitişik inşa edilmiş üç görkemli binadan alır. Benim çok etkilendiğim farklı mimari yapılardan birisidir.

Casa Battlo

Gaudi’nin kişisel izlerini taşıyan Casa Battlo ilk kattaki odalarıyla büyük ilgi görür. Yapıdaki dini ve ulusal sembollerin yanı sıra kıvrımlı dış hatla, farklı doku ve malzeme kombinasyonları parlak renkler ve sınırsız detaylarda Gaudi’nin özgün üslubunun ipuçlarıdır. Casa Batllo’nun ejderi öldüren Sant Jordi’nin anısına yapıldığı söylense de, Gaudi’nin özgün üslubunun ipuçlarıdır. Casa Batloo’nun ejderi öldüren Sant Jordi’nin anısına yapıldığı söylense de, Gaudi’nin niyetinin ne olduğuna ilişin hiçbir ipucu bırakmamıştır. Binanın yapımı Gaudi tarafından bitmemiş, 1906’da  iç ve dış kısımları yeniden tasarlanmıştır.

 

La Pedrera

Casa Milla veya La Pedrera olarak da bilinen yapı yine Gaudi’nin eşsiz emanetlerinden birisi gerçekten. Aslında bildiğin apartman diyebiliriz ama sonuçta Gaudi’nin imzası var. Unesco’nun dünya mirası Listesi’nde yerini almıştır. Apartman 1990’ların ortasında yenilenerek orijinal görünümüne tekrardan kavuşmuş. Tavan arası katını görmenizi öneriyorum.

 

La Sagrada Familia

Eiffel Kulesi Paris için, Özgürlük Heykeli New York için ne ise, yüksek Sagra da Familla kilisesi de Barselona için odur. Kilise, nisan ve eylül arasında 09.00-20.00 ekim ve mart aylarında ise 09.00-18.00 arasında açıktır. Gaudi tarafından tamamlanmasa da, mimarın hayatının eseridir. 1883 yılında kendisinden önceki mimarın geleneksel, neo-gotik kilise planını devralan Gaudi, doğuya bakan Nacimiento cephesini, kulelerden birini ve esas nef ile apsidin bir kısmını tamamlamış. Nacimiento, Gaudi’nin tasarısına en uygun biçimde inşa edilen cephedir. Bu yapıda gerçekten her ayrıntı önemlidir. Hiçbir alan boş bırakılmamıştır. Sarkıtı andıran, taştan üç giriş sadakat, umut ve merhrameti temsil ediyor. Gaudi’nin ölümünden sonra kilise bir süre onun bıraktığı gibi kalmış. fakat çalışmalar 1950 yılında tekrar başlamış. Şuanki hedef ise, Gaudi’nin ölümünün 100.yılında  2026 senesinde yapının inşaasını tamamlamak.

 

Parc Güell

Gaudi’den sıkılmazsın burada. Bir diğer eser ise Parc Güell. Mayıs ve ağustos arasında 10.00-20.00 Mart ve Nisan aylarında 10.00-19.00 Eylül ve Ekim aylarında 10.00-19.00 Kasım ve şubat aylarında ise 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Burası doğayla içiçe bir park olarak tasarlanmış aslında. 6 hektarlık bir arazi. Güell’in orijinal bir tasarım için tam yetki verdiği Gaudi, takip eden 14 yıl boyunca tüm hayal gücüyle bu işe yoğunlaşmıştır. Ancak tasarımın çoğu  Josep Maria’ya ait.

 

Port Vell

İşlek Passeig de Colom’un diğer taraında, Port Vell’in halicine kadar uzanan, oluklu zeminiyle  farklı Rambla del Mar ahşap köprüsü yer alıyor. Köprü, Moll d’Espanya ve Maremagnum’a kadar gidiyor. Maremagnum bir avm gibi düşünülebilir. Sinemalar, disco,bar ve çoğu fast food olmak üzere restoranlar vardır. Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından birisi olan L’Aquarium’da burada yer almaktadır. Her gün 09.30-21.00 arası açıktır yazın ise 23.00’dek gidebilirsiniz.

 

Barceloneta

Şehrin ritminden temposundan yorulursanız sakin bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Kumsalda yürümek isteyenler için ideal bir güzergah olabilir.

 

Montjuic

1929 yılında uluslar arası Fuar’ın yapıldığı Montjuic 1992 yılında olimpiyat oyunlarında ana etkinliklerin doğal merkezii olarak tanınmış. Barselona’yı izleyebileceğiniz en güzel manzara noktalarından birisi gerçekten.

 

Poble Espanyol

Muntjuc’in kuzeydoğusundaki Poble Espanyol yani İspanyol Köyü Pzt 09.00-20.00, Salı ve Perşembe 09.00-14.00, Cuma ve Cumartesi 09.00-16.00, Pazar ise 09.00-00.00 arası açıktır. Dünya fuarı için inşa edilmiş cadde sokak ve köylerden oluşuyor. Barselona’nın farklı bölgelerini temsil eden mimarı üslupları içinde barındırıyor. Burayı gezince Barselona yapıları hakkında baya bi izlenim edinebilirsiniz. Kimine göre sıkıcı kimine göre vay denebilecek bir yer.

 

Tibidabo

521 metre yukarıdan Barselona’yı izlemek istersen burası doğru adres. Tepeden şehri izlemek gerçekten nefes kesici. Zirveye çıkmak için Plaça de Catalunya’dan Avda Tibidabo’ya giden FGC trenine binmeniz gerekiyor. Buradan,  yazın her gün kışın hafta sonlarında çalışan eski moda bizim Taksim tünelde’ki tramvay’a benzeyen ulaşım aracına ulaşırsınız. Bu bölgede bir de lunapark vardır. Dilerseniz Barselona manzarasına karşı dönme dolap gibi bir çok eğlence aracını deneyebilirsiniz 🙂

 

Plaça de Espana

Bir meydanı keyifle izledin mi hiç  ? İzlemediysen Barselona’da bunu yapabilirsin. Espanyol Meydanı gerçekten izlenesi bir nokta. İki devasa kule var meydanda. Venedik’te San Marco’ya benzetiyorum ben. Belki de Romalıların mimarisinin etkisi var burada. Meydanı biraz yukarıdan takip etmek istersen meydanda bulunan eskiden arena olarak kullanılan Arena Alışveriş Merkezinin en üst katına çıkabilirsiniz. Bu kare Arena Avm’den çekilmiştir.

Barselona çevresi çok güzel doğal noktalarla doludur. Bunların bir kısmını sizler için paylaşacağım.

Montserrat

Katalonya’nın en önemli dini sığınağı ve Katalanların ulusal tapınağıdır. Barcelona’ya 48 km mesafede Llobregat Ovası’nda yer alıyor. Dağdaki ilk inziva yerlerinin Mağrisi istilasından kaçmaya çalışanlar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Krallardan sıradan insanlara kadar pek çok hacı, Katalonya’nın koruyucu azizine tapınmak için buraya tırmanmışlardır. Her yıl bir milyondan fazla hacaı ve turist tapınağı ziyaret eder. Manastır her gün 08.50-19.30 arasında açıktır. Barselona’daki Plaça de Espanya’dan kalkan FGC treniyle manastıra ulaşmak mümkündür.  Transportes  Julia firması da Barselona’dan Montserrat’a otobüs seferleri düzenlemektedir. Manastıra arabayla gitmek isterseniz, Diagonal yoluyla Barselona’dan ayrıldıktan sonra Sortide 25’ten otoyola çıkın ve Tarragona yönüne doğru ilerleyim.

 

Sitges

Barselona’dan güneydeki Costa Daurada plajlarına ulaşmak kolaydır. Kayalıklı Costa Brava’ya benzemeyen kuzeydeki bu plaklar adını geniş altın sarısı kumsaldan almışlardır. Barselonalılar için gözde bir sayfiye yeri olan Sitges, günübirlik geziler için idealdir. Buraya Barselona’dan hızlı tren ile 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Sitges yazları kalabalık nedeniyle bunaltıcı olsa da, sahildeki bir çok sayfiye yerinin aksine gökdelenlerin sıkıcı atmosferinden uzak bir kasabadır.

 

Sant Sadurni ( Penedes )

Katalonya’nın köpüklü şarabı cava Barselona’nın güneyinde Penedes’te üretilir. Günümüzün en çok satan köpüklü şarabı Katalan Cava’ları Cordoniu ve Freixenet’tir. 1872 yılından beri bu işi yapan  cava üreticisi Codorniu gezmeye değer bir yer. Bir aile işletmecisi olan bu şarap imalathanesinin büyüleyici bir kampüsü de var. Buraya gelen misafirler 26 km uzunluğundaki yer altı mahzenlerinde geziye de çıkabiliyor.

Yemek Önerileri

La Tasqueta de Blai

Lezzetli ve ucuz bir yer ister misin ? O zaman seni buraya alalım. Herşeyden önce ambiyans çok başarılı. Ayrıca bask şarabını tavsiye ederim. Neredeyse her şey 1 Euro. Çok fazla çeşit tapas bulunuyor. Fiyatlar çok uygun.

Tierra del fuego

Bifteklerini özellikle çok beğendim. Genellikle ızgara tarzı ürünleri bulabileceğiniz güzel bir restoran.

Bar del Pla

Picasso Müzesi’ne yakın bir noktada. Hem ortamı güzel hem de yemekleri lezzetli. Fiyatları da ortalamadır üzmez. Müze girişinde bazen çok sıra oluyor. Öncesinde burada Tapas atıştırarak sıraya girebilirsiniz. Aklınızda olsun.

La Vinateria del Call

Burayı yediğim içtiğime verdiğim paraya acımam diyenlere tavsiye ediyorum. Biraz yüksektir fiyatları ama vay be dersin yedikçe. Büyük tarihi bir restoran. Tapasları önerilir.

Cerveseria Ciutat Comtal | Ciudad Condal

Barselona’da favori mekanımdır. Sanırım en iyi müşterilerimiz listesi yapsalar o hafta birinci olabilirdim. Kahvaltıları gayet güzel ve çeşitli. Öğlen gideriz dersen de şehrin belki de en iyi tapas noktası burası diyebilirim. Etlerinden, deniz ürünlerine, kruvasanlarına kadar ürünleri gayet güzeldir. Fiyatları da iyidir. Ortalama 20 Euro’ya tıka basa yer ayrılırsın.

Restaurant Xemei

Barselona’da bir değişiklik olsun bugün İtalyan restoranı deneyelim diyenler için ideal bir nokta. Makarna ve tiramisu önerimdir.

Quimet & Quimet

Bir başka leziz tapas mekanı daha. Kızartılmış biber ve somonlu tapas önerimdir. Kendi yaptıkları biralar da var deneyebilirsiniz. Benim çok memnun kaldığım mekanlardan birisidir.

Barselona Kahve Önerileri

Cafés El Magnífico

Çok küçük ama ürünleri güzel olan bir kahve dükkanı. Şehri gezerken take away kahvenizi alarak devam edebileceğiniz bir nokta. Herkesin lezzeti farklıdır elbet ama cappucino ve espresso tercih edilir.

True Artisan Café

Benim favorilerim arasında olan bir kahveci. Kahvenin yanında su veriyorlar. Bizim kültürümüze biraz yakınlar sanki. Akdeniz insanının sıcaklığını hissedebileceğiniz bir kahveci. Ayrıca kahve yanında tatlıları da gönül rahatlığıyla söyleyebilirsiniz. Çoğu denendi ve başarılı 🙂

Spice Café

Valla kahveler çok güzel ok. Ama keklerine hayran kaldığım bir yer. Kahve aldıysanız yanında lütfen bir de kek sipariş edin. Özellikle havuçlu kek.

Nømad Coffee Lab & Shop

Barcelona yerlisinin 1 numaramız dediği bir kahve noktası. 3 kere uğrama imkanım oldu ve her zaman aynı leziz tadı aldım. Ortamı gayet keyifli dekore edilmiş. Personel ilgisi ve ürünler de gayet lezzetli. Uğramalısınız.

Babèlia Books & Coffee

Kütüphane gibi bir kahve noktası. Kitaplar arasında kaybolarak kahvenizi içebilirsiniz. Gayet göze hoş gelen orijinal bir mekan.

Satan’s Coffee Corner

Gotik mahallede take away yapabileceğin güzel bir kahveci. Bölgenin en iyilerinden birisi daha..

 

Barselona Festivalleri

Barcelona’da bir çok müzik festivali vardır.

Nisan : Festival de Musica Antigua

Haziran : Festival de Guitarra de Barcelona

Haziran : Grec Festivali haziranın son haftasından ağustosun ilk haftasına kadar blues’dan samba eve öncü Avrupa danslarına kadar çeşitli türlerden müzikler sunulur. Bu etkinlik tüm şehrin ritmini değiştirir. Ama en etkileyici olanı Montjuic Tepesi’nde ki Grec Theatre’de düzenlenir.

Eylül : Katalan festivallerinin değişmez konukları castellers’tir. Bunlar dokuz insan boyu yükseliğe kadar kuleler oluşturan erkek akrobasi ekipleridir. Kulelerin en güzeli 24 Eylül’de Plaça de Sant Jaume’de şehrin koruyucu azizi onuruna düzenlenir. Bu etkinliğe Le Merce Festivali deniliyor. Görmenizi tavsiye ederim. Ortam baya eğlenceli bi hal alıyor.

Ocak : 5-6 Ocak tarihlerinde Reis Mags yani üç krallar günüdür. Hediyeler verilir ve havaii fişek gösterileri düzenlenir.

Ağustos : Festa Major de Gracia; bayraklarla donatılan Gracia semtinde partiler, tören alayları ve havaii fişek gösterileri düzenlenir. Bu etkinlik 15-21 Ağustos tarihlerinde yapılır.

 

Barselona’da Alışveriş Hakkında

Barcelona bir alışveriş başkenti olarak en az Madrid kadar iyidir. Modayı takip eden ve farklı tarzlar üreten şehir son moda butikler,antika dükkanları, modern dekorasyon mağazaları ve sanat galerileriyle doludur. Burada tasarım son derece ciddiye alınır. Alışveriş yapmak da keyiflidir; çünkü bir kaç yeni avm açılmış olsa da şehir hala sokakta yer alan yerel mağazaları tercih etmektedir. Rambla de Catalunya ve Passeig de Gracia’da mağazaları dolaşmak alışveriş sevdalıları için keyiflidir. Bulabileceğiniz en orijinal ve ve son moda giyisiler, ayakkabılar ve deri ürünleri,antikalar ve sanat eserler burada yer alır.

Peki nerede alışveriş yapılır ?

Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya ve Diagonal moda kıyafetler, mücevherler ve tasarım ürünler için gerçekten ideal. Sanat galeri ile alternatif moda mağazaları La Rambla’nın  iki tarafına Gotik Semt’te El Born civarına ve El Raval’a yayılmıştır. Eski kentin girişi olan Plaça de Catalunya, ünlü alışveriş caddelerinin başlangıç noktasıdır. Portal de I’Angel ve Carrer Portaferrissa her zaman alışveriş yapanlarla doludur.

Çalışma saatleri ?

Büyük mağazalar dışında tüm dükkanlar 13.30-16.30 arasında kapalı olur. Fakat daha sonra 22.00’ye hatta daha geç saatlere kadar çalışırlar.

Yorumlar