Fransızların ölüsü bile para ediyor cinsinden bir müze..

Paris gerçekten enteresan bir memleket. Louvre, Eyfel derken büyülenebilirsin ama mezarlık konusunda ise hayrete düşebilirsin öyle ilginç bir nokta Paris’te farkında olmadan dolaştığın bir noktanın altında 6 milyon kişinin mezarı olabilir. Biliyor musun ? Gel biraz detaylandıralım bunu hadi.

Catacombes ismi yer altı mezarlığı anlamına geliyor Fransızca’da. Yine aynı şekilde bu isimde “Catacombes de Paris” isimli bir bölge var Paris’te. Önceliğiniz tabi ki olsun istemem. Ama Louvre, Eyfel, D’orsay, Lüxemburg Bahçeleri gibi özel noktaları gezdikten sonra hala süreniz varsa bence atlayın metroya doğru buraya gidin derim. Eski taş ocaklarından birisi burası. Hatta Paris mimarisinin kaynağı desem yanlış olmaz sanırım. Fransa başkentinde bina yapımındaki taşlar buradan çıkmış senelerce.

Salgın Hastalıklarla Başlamış

Buranın oluşumu aslında Paris şehrinin geçmişi hakkında ciddi ipuçları veriyor. Paris’te yüzyıllarca ölülerin gömüldüğü mezarlıklar gömme işlemlerinin ve mezarlık alanlarının dar olması nedeniyle sağlıklı yürütülememiş. Hal böyle olunca da, şehirde salgın hastalıklar baş göstermeye başlamış. Artık şehirde ciddi anlamda etkileyen koku ve hastalıklar nedeniyle de 1785 yılında mezarlıkların boşaltılması kararı alınmış. Paris içindeki pek çok mezarlık buraya taşınmış. Adeta bir havuz sistemi oluşturulmuş anlayacağınız. Taşnan cenazeler 6 milyonu bulunca da haliyle kimin kemiği kimindir bilinmeden karışmış gitmiş. Ve şöyle bir düzen kurulmuş. Kafa taslarını buraya toplayalım, uzun kemikler buraya, küçük kemikler buraya.. Artık lego parçaları ayırır gibi bir duruma dönüşmüş. Saygısızlık denilebilir mi evet. Ama 6 milyon kişinin cenazesini karıştırmadan bu şekilde bir yere toplamak da zor gerçekten.

2 Kilometrelik Alan 40 Dakika da Gezilebiliyor

Başlık aldatmasın 2 kilometrelik alana nasıl 6 milyon cenaze girer hesabı yapmayın hemen. Çünkü bu 2 km sadece ziyarete açık olan kısım. Bundan ilerisine geçiş yok. Bu alanı da 40 dakikada gezebiliyorsunuz. Aslında baktığınızda göreceğiniz şeyler aynı. İskelet ! Ama sanatçı bakış açısıyla simetrik dizilenler veya gizli mesaj taşıyanlar var. Onlar biraz farklı gelecektir mutlaka. Uzun tünellerden sonra açılan geniş kafatasları gerçekten ziyaretçileri baya şaşırtıyor. Burayı gezmek gerçekten çok enteresan. Aynı güne Eyfel, Louvre gibi noktaları koyup sonra buraya gelirseniz ise gününüz bir an da ikiye bölünmüş olabilir. O gün iki farklı karakter, iki farklı duygu içinde olursunuz. Bu arada içerideki tünelin sonu çıkışa gidiyor aslında, bu yüzden yolun yarısında burası ağır geldi yeter diye düşünürseniz geriye değil yine ileriye gitmeniz gerekiyor. Ha bir de unutmadan, içerinin sıcaklığı yaz kış 14 dereceymiş bunu da ekleyeyim.

Yine de, öncelikle arasında olmasa da buralara kadar gelmişken kapalı alan korkunuz, astımınız vs yoksa burayı ziyaret edin derim. Farklı bir tecrübe.

Nasıl Giderim ?

Catacombes de Paris’e gelmek son derece basit bir ulaşımla gerçekleşebilir. Paris Orly Havalimanı otobüsü olan Olybus durağının tam karşısında bulunuyor. Bu sebeple Paris’e ilk geldiğinizde veya dönerken sırt çantanız varsa direkt girebilir ve vakit kazanabilirsiniz. Metro ile gitmek için ise 4 ve 6 numaralı metro hatlarının Denfert Rochereau istasyonunda inmeniz yeterli. Kapısında sıra olabilir. Çünkü içeride aynı anda sadece 200 kişinin girilmesine izin veriliyormuş. Ama buraya kadar geldiyseniz bekleyin tabi. Farklı bir tecrübe.

Giriş Ücreti : 13 Euro.

Yorumlar